مسبی
چيپـس، پفک يا پاپ‌کـورن، کداميک بهتر است؟

چيپـس، پفک يا پاپ‌کـورن، کداميک بهتر است؟

ویرایش: 1391/9/15
نویسنده: مورینتزراستش را بگوييد! اگر قرار باشد از بين پفک، چيپس و پاپ‌کورن يکي را انتخاب کنيد و دقايقي از خوردنش لذت ببريد، کدام يکي از اين 3 گزينه را انتخاب مي‌کنيد؟ چيپس، پفک، شايد هم پاپ‌کورن؟ در اين مطلب قرار است متخصصان تغذيه به اين پرسش پاسخ دهند که از اين 3 خوراکي، کدام‌يک مضرتر است و چرا؟


چيپس و پفک!


به نظر من پاپ‌کورن از همه بهتر است و چيپس و پفک در يک رده قرار دارند. از آنجا که پاپ‌کورن عضو گروه غلات است، انرژي‌بخش بوده و نه‌تنها در روغن سرخ نشده که مواد افزودني هم ندارد و ماده مضري در آن وجود ندارد که بتوان به آن ايراد گرفت. اما پفک به خاطر افزودني‌ها و نمکي که دارد، چاق‌کننده است.چيپس هم به نظر من بدترين ميان‌وعده است چراکه در روغن سرخ مي‌شود و مشخص نيست که از روغن مرغوبي براي تهيه آن استفاده شده يا نه! و صرف اينکه سرخ‌کردني است، خود باعث ديرهضم شدن آن مي‌شود.

همچنين نمک زيادي که در تهيه آن به کار رفته و حرارت بسيار بالايي که براي تهيه چيپس استفاده مي‌شود، همگي باعث فساد و تخريب ترکيبات روغن مي‌شود. مثلا اگر در روغني سرخ شود که چندين بار براي سرخ کردن چيپس به کار رفته، ترکيبات خطرناکي مانند اکرئولين توليد مي‌شود يا اگر از روغن مايع در تهيه چيپس استفاده شده باشد، اين روغن بعد از حرارت زياد و چند بار سرخ شدن، ترکيباتش شکسته شده و منجر به ايجاد راديکال‌هاي آزاد مي‌شود که چيپس را مسموم مي‌کند بنابراين اگر اصراري به استفاده از چيپس داريم، بهتر است با رعايت نکات بهداشتي در منزل تهيه شود.


همگي مضرند!


چيپس به خاطر سرخ شدن و نمکي بودن، بسيار مضر است. البته امروزه به خاطر بسته‌بندي‌هاي خوراکي‌ها که هوايي در بسته باقي نمي‌ماند، مسئله اکسيداسيون روغن به شدت قبل نيست اما به هر حال هنوز هم مضرات بسيار زيادي دارد. پفک هم علاوه بر پودر پنيري که به آن اضافه مي‌شود و بسيار پرکالري است، مسئله رنگ‌هاي افزودني را هم دارد که ممکن است براي خيلي‌ها به خصوص بچه‌ها، آلرژي‌زا بوده و باعث سوءهاضمه شود. البته مي‌توان اين خوراکي‌ها را در حد تعادل مصرف کرد، مثلا وقتي فرد اضافه‌وزن ندارد مي‌تواند 3-2 تا پفک، 3-2عدد چيپس و 3-2 دانه پاپ‌کورن بخورد اما اگر فرد داراي اضافه‌وزن است، قاعدتا خوردن هيچ‌کدام از اين خوراکي‌ها توصيه نمي‌شود.

پاپ‌کورن در صورتي نسبت به چيپس و پفک برتري دارد که در روغن و نمک سرخ نشده باشد و در خانه تهيه شود در غير اين صورت هر سه به يک اندازه مضرند!


چيپس از همه بدتر است!


در واقع هر سه اين گزينه‌ها اصلا سالم نيستند و به نظرم حتي استفاده از آنها در حد تنقلات هم درست نيست. با اينکه در حال حاضر تمام توليدات غذايي مشمول استاندارد اجباري هستند و تمام محصولات براي دريافت پروانه وزارت بهداشت و مجوز توليد بايد محصولات خود را برابر با استانداردها توليد کنند اما اينکه بعد از دريافت پروانه و مجوز، اين استانداردها تا چه حد رعايت مي‌شود، اصلا مشخص نيست! با اين وجود به نظر مي‌آيد چيپس به خاطر سرخ شدن در روغن‌هايي که اصولا اکسيد شده و فاسد هستند، مضرتر از بقيه است. معمولا چيپس شورتر از پفک و پاپ‌کورن است و معمولا حتي از سيب‌زميني‌هاي مناسب و سالمي براي تهيه آنها استفاده نمي‌شود. البته نکته مهم‌تري در اين ميان مطرح است؛ اينکه خوراکي‌هايي مانند چيپس، پفک و پاپ‌کورن، به هيچ‌وجه از لحاظ غذايي ارزشمند نيستند و به همين خاطر نبايد هيچ جايگاه خاصي در برنامه غذايي افراد داشته باشند. مصرف اين مواد، در حد تفنن و 4-3 هفته يک‌بار مي‌تواند مشکل‌ساز نباشد اما مصرف روزانه هيچ‌کدام از اينها توصيه نمي‌شود.


پفک و پاپ‌کورن!


حتما مي‌دانيد که چيپس در روغني سرخ مي‌شود که ممکن است بارها جوشيده و فاسد شده باشد و داراي مواد سمي مانند آکريلاميد و مواد مشابه آن باشد؛ بنابراين بسيار براي سلامت مضر است. پفک هم از آنجا که بافتش به دندان‌ها مي‌چسبد و آثار مخربي براي دندان‌ها به‌خصوص دندان کودکان دارد و با ايجاد سيري کاذب مانع از اشتهاي بچه‌ها براي خوردن وعده‌هاي اصلي غذا مي‌شود ميان‌وعده مناسبي نيست. بچه‌هايي هم که مشکل اشتها ندارند با خوردن پفک چاق مي‌شوند. البته اگر پفک با پودر پنيري با کيفيت عالي تهيه شود، مي‌تواند ميان‌وعده خوبي باشد چراکه پنير از کيفيت پروتئيني بسيار بالايي برخوردار است اما از آنجا که استفاده از اين نوع پودر پنير آن هم در اين اندازه توليد انبوه، صرفه اقتصادي ندارد، بعيد به نظر مي‌رسد که توليدکنندگان از پودرپنيرهاي باکيفيت استفاده کنند.

شاهد اين مدعا هم اين است که هميشه در گزارش‌ها ديده مي‌شود که در تهيه پودر پنيري که به پفک اضافه مي‌شود، معمولا از پنيرهايي استفاده مي‌کنند که تا حد نسبتا زيادي به آفلاتوکسين (سمومي كه توسط تعدادي از قارچ‌ها كه روي خوراك دام ومواد غذايي رشد مي‌كنند، توليد شده و باعث مسموميت مي‌شود) آلوده‌اند و اين آلودگي به خصوص در بچه‌ها که کبد کوچکي دارند، بسيار خطرناک است و ما را نگران وضعيت کبدي کودکان مي‌کند.

اما پاپ‌کورن به شرطي که با طعم پنير نباشد (!)، نهايتا ذرتي است که با حرارت حجيم شده و مقداري روغن دارد که دانه‌هاي نمک را روي خود نگه داشته است؛ بنابراين اين نوع پاپ‌کورن سالم‌تر از چيپس و پفک است.

اما اگر قرار باشد پاپ‌کورن پنيري استفاده شود، به نظرم چيپس از پاپ‌کورن پنيري و پفک بسيار سالم‌تر است چراکه با وجود همه بدي‌هايي که چيپس دارد، صرفا پر‌کالري است و باعث چاقي مي‌شود اما حداقل به کبد فرد آسيب نمي‌رساند!


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2258

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چيپـس، پفک يا پاپ‌کـورن، کداميک بهتر است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تنقلات ، پفک ، چيبس ، نوشيدني هاي مجاز ، پاپ کورن ، غذاهاي مفيد و مضر براي سلامت انسان ، تغذيه مناسب ، تناسب اندام ، سلامتي انسان