مسبی
10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش سوم )

10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش سوم )

ویرایش: 1391/9/20
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز

ادامه بخش دوم

7. ظروف نچسب روي حرارت زياد!


وقتي براي پخت و پز از ظروف نچسب استفاده مي‌کنيد بهتر است شعله‌اي که ظرف مورد نظر را روي آن گذاشته‌ايد کم کنيد چون حرارت بيش از حد باعث مي‌شود پوشش خاص اين ظروف کربن را به شکل بخار آزاد کند و اين دقيقا همان گاز مضر براي کبد است. اگر از ظروف نچسب استفاده مي‌کنيد حتما به بروشور کارخانه توليدکننده آن ظروف مراجعه کنيد تا مطمئن شويد چه درجه حرارتي براي آن ظرف خاص ذکر شده است.


8. قاشق‌هاي فلزي و ظروف نچسب!


استفاده از قاشق‌هاي فلزي براي ظروف نچسب اصلا ايده خوبي نيست. اگر براي آشپزي ظروف نچسب را ترجيح مي‌دهيد بهتر است بدانيد تماس قاشق‌هاي فلزي با سطح اين ظروف داخل آنها را خش مي‌اندازد که نه‌تنها ظاهر اين ظروف زشت خواهد شد بلکه اين اتفاق باعث مي‌شود کربن از پوشش نچسب ظروف آزاد شود و شما بدون اينکه بدانيد و البته بخواهيد قاشق‌قاشق کربن را همراه غذا قورت بدهيد! با اين وصف بايد براي ظروف نچسب حتما از قاشق‌هاي چوبي استفاده کنيد. لطفا اين موضوع را جدي بگيريد!


9 . پيرکس را روي حرارت نگذاريد!


پيرکس‌ها بهترين گزينه براي طبخ يک لازانياي خوشمزه داخل فر هستند اما اگر قرار باشد روي گاز بروند اوضاع کاملا فرق خواهد کرد. در واقع پيرکس نبايد حتي براي دقايقي هر چند کوتاه روي حرارت مستقيم قرار بگيرد بلکه پيرکس مختص حرارت‌هاي غير مستقيم از جمله حرارت‌هاي داخل فر است آن هم با درجه‌هاي مشخص. اگر پيرکس را روي حرارت مستقيم گاز قرار بدهيد، اصلا بعيد نيست که ترک بخورد و البته بشکند با اين وصف از پيرکس هرگز براي حرارت‌هاي مستقيم استفاده نکنيد.


10. زيادي ميکس نکنيد!


وقتي مي‌خواهيد ماده غذايي را خرد کنيد و سپس اين خرده‌ها را با هم ترکيب کنيد مي‌خواهيد همه چيز به بهترين شکل ممکن با هم مخلوط شود و به همين منظور سراغ ميکسر يا همان مخلوط‌کن مي‌رويد. اما فراموش نکنيد که ميکس کردن بيش از حد هم خيلي خوب نيست. در واقع پروسه مکانيکي ميکس شدن باعث شکل‌گيري گلوتن مي‌شود و اين موضوع نتيجه‌اي جز خشک و سفت شدن و البته چسبندگي ترکيب غذايي شما نخواهد داشت بنابراين اگر براي ترکيب مواد از ميکسر استفاده مي‌کنيد قبل از اينکه زيادي با هم مخلوط شوند دستگاه را خاموش کنيد و بگذاريد همه چيز روند آرام خودش را طي کند.

ديگر مطالب از همين کاربر در آدرس زير
http://www.masbi.com/sellerlink.aspx?user_name=morrientez
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش سوم ) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نکات مهمي که بايد قبل از هر آشپزي بدانيد ، ظروف نچسب ، حرارت دادن ، طبخ ويژه غذا ، پيرکس ، سرخ کردن استثنايي ، قاشق فلزي ، تغذيه و سلامت