مسبی
مهمترين آسيب‌هاي لباس‌هاي نانويي

مهمترين آسيب‌هاي لباس‌هاي نانويي

ویرایش: 1391/9/19
نویسنده: بهاره
چت با صاحب مقاله: بهاره
يک پژوهشگر فناوري هاي نانو دريافته است که اگر روند رو به افزايش استفاده نانوذرات نقره در پوشاک همچنان ادامه يابد، اين نانو ذرات مي توانند تاثيرات زيست محيطي شديدي به جا بگذارند.

ريکارد آرويدسون مي گويد: اگر هر کس سالانه يک جفت جوراب نانونقره دار بخرد، غلظت نقره در لجن نيروگاه هاي تصفيه آب و فاضلاب دو برابر مي شود.

وي افزود: اگر اين لجن به عنوان کود استفاده شود، اين نقره موجب آسيب ديدگي طولاني مدت زمين هاي کشاروزي خواهد شد.

زماني که لباس ها شسته مي شوند نانوذرات آزاد شده و از طريق فاضلاب وارد نيروگاه هاي تصفيه آب مي شوند. اين ذرات، يونهاي نقره را آزاد مي کنند که در اين نيروگاه ها و يا در طبيعت تجزيه نمي شوند و البته همين يونهاي نقره براي بسياري از ريزموجودات سمي هستند.

وي در پايان نامه دکتري خود شيوه نويني براي ارزيابي خطر نانومواد ارائه کرده و همچنين اين شيوه را بر روي نانوذرات خاصي مانند نانوذرات نقره آزموده است.

نانوذرات نقره، تاثيرات ضد باکتريايي دارند و در محصولات مصرفي گستره اي مانند استفاده در لباس کار براي از بين بردن بوي عرق مصرف مي شوند.
زماني که لباس ها شسته مي شوند نانوذرات آزاد شده و از طريق فاضلاب وارد نيروگاه هاي تصفيه آب مي شوند. اين ذرات، يونهاي نقره را آزاد مي کنند که در اين نيروگاه ها و يا در طبيعت تجزيه نمي شوند و البته همين يونهاي نقره براي بسياري از ريزموجودات سمي هستند

آرويدسون تاکيد کرد: پوشاک در حال حاضر يک منبع بزرگ انتشار نانونقره محسوب مي شود و اگر استفاده فزاينده از نانونقره در پوشاک همچنان ادامه يابد عواقب آن براي محيط زيست مي تواند بسيار وخيم و شديد باشد.

به گفته وي به عنوان مثال، اگر از لجن نيروگاه هاي تصفيه آب و فاضلاب به عنوان کود استفاده شود، اين نقره مي تواند خاک را آلوده کند و درنتيجه آسيب هاي بلندمدتي را به اکوسيستم خاک وارد مي آورد.
مهمترين آسيب‌هاي لباس‌هاي نانويي

بر اساس اظهارات اين پژوهشگرا اصولا از لجن به عنوان کود خاکي براي احياي فسفر در زمين هاي کشاورزي استفاده مي شود و با توجه به کمبود فسفر اگر اين کودهاي آلوده به نقره در خاک استفاده شود ميزان فسفر خاک همچنان بسيار اندک باقي مي ماند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مهمترين آسيب‌هاي لباس‌هاي نانويي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نانو ذرات نقره ، نيروگاه هاي تصفيه آب ، يونهاي نقره ، پوشاک ، لباس