مسبی
فوايدي از کرفس

فوايدي از کرفس

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
در طب سنتي شرقي از کرفس به‌عنوان درمان‌کننده سردرد، هضم‌کننده غذا، ادرارآور، ضدنفخ و تقويت‌کننده قواي جنسي ياد شده است. در گذشته نيز معتقد بودند خوردن اين سبزي به رفع ورم مفاصل کمک مي‌کند و امروزه اين باور به اثبات رسيده است...

زماني که ميزان اسيداوريک در بدن افزايش مي‌يابد و بيماري‌هايي مانند نقرس و درد مفاصل بروز مي‌کند، مصرف کرفس مي‌تواند سطح اوره را پايين ‌آورد. به افراد دچار ضعف اعصاب نيز توصيه مي‌شود کرفس بخورند. امروزه در کشورهاي مختلف از جمله انگلستان، در تهيه بيش از 60 فراورده‌ دارويي گياهي ضدورم از دانه کرفس استفاده مي‌شود. اسانس دانه‏ کرفس داراي خاصيت ضدميکروب، آرام‌بخش و کاهش‌دهنده قندخون است اما اين دانه در کشور ما کمتر کاربرد دارد.

از ميان مهم‌ترين خواص ثبت‌شده کرفس، مي‌توان به خاصيت ضددرد، آرام‌بخش،‌ ضدالتهاب مفاصل، ضدباکتري، ضدتشنج، آنتي‌اکسيدان (ضدسرطان)، التيام‌دهنده دردهاي روماتيسمي، ضداسپاسم (گرفتگي ماهيچه‌ها)، افزايش‌دهنده قواي جنسي، ادرارآور، کاهش‌دهنده چربي‌خون و فشارخون (به دليل ادرارآوربودن)، مقوي و محرک معده اشاره کرد. کرفس سبزي ادرارآوري است و هر ماده غذايي‌اي که خاصيت ادرارآوري داشته باشد، باعث کاهش فشارخون مي‌شود. البته تا حدودي در کاهش چربي، فشارخون و قندخون نيز موثر است. اين آثار مربوط به ساقه و برگ اين سبزي مي‌شود و ساقه کمي بيشتر از برگ چنين خاصيتي دارد.

کرفس يکي از سبزي‌هايي است که علاوه بر استفاده از آن در تهيه انواع غذا و سالاد، بسياري از افراد براي لاغرشدن، آن را در رژيم غذايي‌شان مي‌گنجانند.

خاصيت ادرارآوري اين سبزي نسبتا بالاست و همين موضوع چنين خاصيتي را به آن مي‌دهد. البته گياهان بسياري اين خاصيت را دارند اما قدرتشان يکسان نيست. امروزه علت بسياري از چاقي‌ها ادم يا وجود آب اضافي لابه‌لاي سلول‌هاي بدن است بنابراين در چاقي‌هايي از اين دست، مصرف کرفس مي‌تواند باعث کاهش وزن شود.

البته روزانه يا يک‌روز در ميان، نبايد بيش از 100 گرم ساقه تازه کرفس يا آب ساقه آن مصرف شود زيرا زياده‌روي در مصرف آن ممکن‌است باعث تورم کليه‌ها شود بنابراين افراد دچار ناراحتي کليوي، بايد مراقب مقدار مصرف اين سبزي باشند. از طرفي مواد معدني موجود در کرفس نسبتا زياد است و زياده‌روي در مصرف آن عدم تعادل مواد مغذي را به دنبال خواهد داشت.

البته برخي افراد به کرفس حساسيت دارند و ممکن است تماس يا مصرفش باعث ايجاد لکه‌هاي قهوه‌اي و قرمز رنگ و بروز واکنش‌هاي پوستي در آنها ‌شود و در اين صورت تنها راه پيشگيري، نخوردن کرفس است.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره فوايدي از کرفس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کرفس و خواص آن ، مواد موجود در کرفس ، ساقه کرفس ، موارد استفاده کرفس ، اسيد اوريک ، مشکلات زياده روي در مصرف کرفس ، تورم کليه ها