مسبی
شخصيت خودتان را بشناسيد! فرزند چندم خانواده هستيد؟

شخصيت خودتان را بشناسيد! فرزند چندم خانواده هستيد؟

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: فرهاد کم
ممکن است همه آدمها برابر آفريده شده باشند؛ اما نگاهي به فيش حقوقي آنها نشان مي دهد که درآمدشان نابرابر است.
اين مسأله به طبقه اجتماعي، تحصيلات و حتي شانس نسبت داده مي شود، اما به نظر دالتون کانلي، استاد جامعه شناسي دانشگاه نيويورک، نابرابري از خانواده آغاز مي شود.

کانلي در کتابش با عنوان ترتيب تولد؛ کدام خواهر و برادرها موفق مي شوند و چرا مي گويد: 75 درصد نابرابري درآمد بين افراد در ايالات متحده، بين خواهر و برادرها در يک خانواده مشاهده مي شود.

او به عنوان مثال به اقبال و ثروت متفاوت بيل و راجر کلينتون، و جيمي و بيلي کارتر اشاره مي کند.
تحقيقات نشان داده که فرزندان اول (و تک فرزندها) در موفقيتهاي تحصيلي، منزلت حرفه اي، درآمد و ثروت خالص پيشتاز هستند. برعکس، فرزندان مياني در خانواده هاي پرجمعيت بدترين وضع را دارند.
مايکل گروس، نويسنده کتاب چرا فرزندان اول فرمانروايي مي کنند و فرزندان آخر مي خواهند جهان را دگرگون کنند، اعتقاد دارد: موقعيت يک بچه در خانواده، شخصيت، رفتار، يادگيري و قدرت کسب معاش او را تحت تأثير قرار مي دهد. اغلب مردم درکي ذاتي از اين مطلب دارند که ترتيب تولد به نحوي بر رشد تأثير مي گذارد، اما چگونگي تأثير مهم و معني دار آن را کمتر از آن چه که واقعاً هست، در نظر مي گيرند.

کانلي نيز معتقد است: ترتيب تولد در شکل دادن موفقيتهاي فردي مهم است، اما اين فقط در مورد بچه هاي خانواده هاي بزرگ (با بيشتر از چهار فرزند) و در خانواده هايي که منابع مالي و وقت والدين کم باشد، صادق است. اما در خانواده هاي ثروتمند، اين تأثير کمتر است.
در اين جا نگاهي مي اندازيم به تأثيري که ترتيب تولد ممکن است بر خصوصيات فردي داشته باشد:

فرزندان اول
آنها وظيفه شناس تر، جاه طلب تر و سلطه جوتر از خواهر و برادرهاي کوچکتر از خود هستند، فرزندان اول در دانشگاههاي هاروارد و ييل به خوبي خود را نشان مي دهند، همچنان که در رشته هاي مشکل تري مثل پزشکي، مهندسي و حقوقي مي درخشند.

همه فضانورداني که به فضا رفته اند بزرگترين فرزند يا بزرگترين پسر خانواده شان بوده اند و در طول تاريخ نيز (حتي زماني که خانواده هاي پرفرزند معمول بوده است) بيش از نيمي از برندگان جايزه نوبل فرزند اول بوده اند.
بد نيست بدانيد برخي شخصيتها نظير هيلاري کلينتون، ريچارد برانسون، جي.کي.رولينگ (نويسنده کتابهاي هري پاتر)، وينستون چرچيل همچنين بعضي از ستاره هاي سينما از جمله: کلينت ايستوود، جان وين، سيلوستر استالونه، بروس ويليس، و همه بازيگراني که نقش جيمز باند را بازي کرده اند، همگي فرزند نخست خانواده بوده اند.

فرزندان وسط
اين دسته از افراد بيشتر به همسالان خود مي پيوندند و به راحتي مي توانند از خانواده جدا شوند در نتيجه آنها مي آموزند که چگونه با منابع حمايتي ديگر ارتباط برقرار کنند
بنابراين به داشتن مهارتهاي مردمي بسيار عالي گرايش دارند. فرزندان وسط اغلب نقش ميانجي و مصلح را بر عهده مي گيرند. بعضي از فرزندان وسط مشهور عبارتند از: بيل گيتس، جي.اف.کي، پرنسس دايانا

فرزندان آخر
ته تغاريها بيش از همه مي توانند خلاق و جذاب باشند. از آن جا که آنها اغلب به عنوان توسري خور شناخته مي شوند، به مبارزه در جنبشهاي برابري طلبانه گرايش دارند.
(بچه هاي آخر اولين پشتيبانان اصلاحات پروتستان و نهضت روشنگري بودند) آنها در روزنامه نگاري، تبليغات، فروش و هنرها موفق هستند. بعضي از ته تغاريهاي مشهور عبارتند از: کامرون داياز، جيم کري، رويز ادانل، ادي مورفي و بيلي کريستال.

تک فرزندان
تک فرزندها خصوصياتي شبيه فرزندان اول دارند و مداوماً زير بار انتظارات سنگين والدين هستند. تحقيقات نشان مي دهد که فرزندان اول اعتماد به نفس بيشتري دارند، خوش بيان هستند و احتمالاً بيش از بچه هاي ديگر از تخيل خود استفاده مي کنند.
گرچه آنها پرتوقع نيز هستند، از انتقاد متنفرند، و ممکن است غيرقابل انعطاف و کمال گرا باشند. بعضي افراد مشهور که تک فرزند بوده اند عبارتند از: فرانکلين دلانو روزولت، آلن گرينسپن، تايگر وود، ملکه جوان تنيس ماريا شاراپووا و لئوناردو داوينچي.

دو قلوها
از آن جا که دو قلوها وضعيت برابري دارند و برخورد مشابهي با آنها مي شود در اغلب موارد به هم شباهت دارند.

دکتر فرانک سولووي، رفتارشناس و استاد در مؤسسه شخصيت و تحقيقات اجتماعي در دانشگاه برکلي کاليفرنيا و نويسنده کتاب تولد براي شورش: ترتيب تولد، پوياييهاي خانواده و زندگيهاي خلاق مي گويد: فرزندان اول از نظر شخصيتي بيشتر از آن که شبيه خواهر و برادرهاي خود باشند شبيه فرزندان اول در خانواده هاي ديگر هستند و فرزندان آخر بيشتر از آن که شبيه خواهر و برادرهاي بزرگتر خود باشند شبيه فرزندان آخر در ديگر خانواده ها هستند. به نظر وي، علت اين امر آن است که خانواده با ديدگاههاي متفاوتي به افرادي که در جايگاههاي مختلف قرار دارند، نگاه مي کند.
کانلي با اين نظر موافق است، اما تأکيد مي کند که اينها تنها گرايشهاي عمومي هستند و کليت تئوري ترتيب تولد مي تواند بر حسب شخصيت بچه، فاصله سني بين خواهر و برادرها، شرايط خانواده و تجارب هر بچه در طي سالهاي شکل گيري او مورد بررسي قرار گيرد.

منبع:ميگنا


منبع:

http://tinyurl.com/c5mxtk5

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره شخصيت خودتان را بشناسيد! فرزند چندم خانواده هستيد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اعتماد به نفس بيشتر فرزندان اول ، بروس ويليس ، ترتيب تولد ، تک فرزندان ، دو قلوها ، رابطه ترتيب تولد بر شخصيت ، شخصيت شناسي ، فرزند چندم خانواده هستيد ، فرزندان اول ، فرزندان مياني ، فرزندان وسط ، ماريا شاراپووا