مسبی
10 خطر لنز بـراي دختران جـوان (1)

10 خطر لنز بـراي دختران جـوان (1)

ویرایش: 1391/9/13
نویسنده: مورینتز
اگر حتي يك‌بار بخواهيد از لنز چشم استفاده كنيد بايد اين مطلب را بخوانيد. تمام نكته‌هايي كه در دل اين مطلب است مي‌تواند سلامت چشمان شما را از برخي خطرهاي جدي حفظ كند. يك تكه پلاستيك شفاف بي‌رنگ يا رنگي، تكه‌اي كوچك كه در چشم شما قرار مي‌گيرد و باعث مي‌شود وضوح بينايي شما افزايش يابد يا رنگ چشمان‌تان تغيير كند؛ حالا بسياري از انسان‌ها از لنزهاي تماسي چشمي براي اصلاح مشكلات بينايي خودشان يا صرفا به دليل زيبايي استفاده مي‌كنند اما شايد مشكل اينجاست كه استفاده از اين لنز آنقدر راحت است كه گاه از ياد مي‌بريم كه بايد خيلي مراقب آنها و چشم‌هايمان باشيم. در اين مطلب به مواردي اشاره مي‌كنيم كه تمام كساني كه از لنز استفاده مي‌كنند بايد در مورد آن دقت كنند.
مهم‌ترين زمان احتياط


زماني كه لنز را داخل چشم‌تان مي‌گذاريد يا خارج مي‌كنيد.

راستش را بخواهيد اين زمان‌ها را مي‌توان لحظات طلايي براي ميكروب‌هايي دانست كه منتظر ورود به چشم شما هستند.

شما انگشت‌تان را داخل چشم‌تان مي‌كنيد و اينگونه فرصت ورود ميكروب‌ها را به محيط چشم مي‌دهيد. قبل از تماس با لنز دست‌تان را كاملا بشوييد (و اگر مي‌توانيد ضدعفوني كنيد). اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده مي‌كنيد بهتر است ناخن‌هايتان را كوتاه كنيد تا ناخن‌هاي بلند و تيز شما سطح لنزها يا سطح پلك و چشم‌تان را خراش ندهد. از آب معمولي (يا آب جوشيده) براي شست‌و‌شوي لنزها استفاده نكنيد و حتما از محلول‌هاي مخصوص نگهداري لنز استفاده كنيد.


نخوابيد


وقتي مدت طولاني لنزها را داخل چشم‌نگه مي‌داريد

درواقع علت مخالفت بسياري از چشم‌پزشكان با لنزها همين است كه استفاده‌كننده‌ها گاهي فراموش مي‌كنند آنها را از چشم‌شان خارج كنند (يا تنبلي مانع آن مي‌شود) اما يادتان باشد لنزها مانع رسيدن اكسيژن به چشم‌ها مي‌شود. اگر لنزها را شب از چشم‌تان خارج نكنيد خطر ايجاد زخم‌ در قرنيه شما به شدت افزايش مي‌يابد. اين زخم‌ها گاه مي‌تواند منجر به كوري شود.


چه دارويي مصرف مي‌كنيد؟


زماني كه دارو مصرف مي‌كنيد

قطعا اگر بخواهيد قطره‌اي در چشم‌تان بريزيد، لنزها را خارج خواهيد كرد اما آيا مي‌دانيد مصرف برخي از داروهاي خاص ممكن است با وضعيت لنز شما ربط پيدا كند؟ مثلا اگر قرص‌هاي پيشگيري از بارداري مصرف كنيد چشم‌ها به دليل استروژن موجود در اين قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد. همين‌طور اين قرص‌ها ميزان اشك ريزش را كاهش مي‌دهند و اينگونه چشم‌ها خشك‌تر و امكان آسيب‌ آنها با لنز بيشتر مي‌شود. قرص‌هاي ضدحساسيت و آنتي‌هيستامين‌ها هم چشم را خشك مي‌كنند و برخي داروهاي ضدآكنه مي‌توانند باعث ايجاد احساس خارش در چشم داراي لنز شوند.
تاريخ‌گذشته ممنوع!


وقتي محلول‌هاي نگهدارنده مشكل‌ساز مي‌شوند

محلول‌هاي نگهداري لنز در انواع و اقسام شكل‌ها و اسم‌ها و فرم‌ها در دسترس هستند اما حواستان باشد كه مواد نگهدارنده موجود در اين محلول‌ها فاسدشدني است؛ پس هرگز از محلول‌هاي تاريخ‌گذشته استفاده نكنيد. چنين محصولاتي مي‌تواند مشكلات جدي را براي چشم ايجاد كند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعي ديگر عوض كرديد، بدانيد كه ممكن است چشم‌تان نسبت به نوع جديد واكنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول‌هاي نگهدارنده را در ظرف‌هاي ديگر نريزيد و درب ظرف‌هاي حاوي آنها را باز نگذاريد زيرا اين كارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام ميكروب‌ها را به‌شدت افزايش مي‌دهد.
ادامه در بخش (2)


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2206

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 خطر لنز بـراي دختران جـوان (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: لنز چشمي ، حساسيت به لنز ، زخم قرنيه ، بيماري هاي چشمي ، نرسيدن اکسيژن به چشم ، محلول اي نگهدارنده