مسبی
به کدام «بيماري اينترنتي» مبتلا هستيد؟(1)

به کدام «بيماري اينترنتي» مبتلا هستيد؟(1)

ویرایش: 1391/9/12
نویسنده: مورینتز
وجودي که ممکن است خشم اينترنتي به خودي خود براي سلامتي افراد مضر نباشد اما مي‌تواند به آزار اينترنتي و حتي به خشونت بينجامد.

هنگامي که پشت رايانه نشسته‌ايد و بر روي صفحه کليد تايپ مي‌کنيد، فقط انگشتان و چشمان شما کار نمي‌کنند بلکه تمام اندام‌هاي بدن شما در حال فعاليت هستند.

امّا متأسفانه، علي‌رغم اين واقعيت، اين کار شما ورزش محسوب نمي‌شود؛ گسترش روزافزون خدمات اينترنتي و زمان زيادي که افراد به طور روزانه در فضاي مجازي مي‌گذرانند، مشکلات و بيماري‌هاي متعدد جسمي و رواني به همراه داشته است که در زير به معرفي 10 نمونه از شايع‌ترين آنها مي‌پردازيم:

1- خستگي چشم

هنگامي که از چشمانتان زياد استفاده مي‌کنيد، خسته مي‌شوند؛ بنابراين جاي تعجبي نيست که هنگامي که براي ساعت‌هاي طولاني به صفحة نمايشگر رايانه خيره مي‌مانيد، دچار سوزش و درد چشم شويد.

به گفته پزشکان مايو کلينيک، «با وجودي که خستگي چشم آزار دهنده است اما معمولاً مشکل حادي نيست و پس از استراحت دادن به چشم‌ها برطرف مي‌شود.»
2- اضطراب سلامتي/فاجعه‌سازي از درد

بعضي افراد مايلند علائم درد در بدنشان را به طور مبالغه‌آميزي تفسير کنند؛ روانشناسان به اين تمايل، «فاجعه‌سازي از درد» مي‌گويند؛ يعني تمايل به در نظر گرفتن بدترين احتمالات به هنگام حس درد؛ منظور از اضطراب سلامتي نيز اين است که فرد حس کند مشکل جدي سلامتي دارد و اين اضطراب با نتايج طبيعي آزمايش‌هاي پزشکي و اطمينان بخشي پزشک متخصص از بين نرود.

اينترنت به دليل وجود حجم زياد اطلاعات نادرست، تأييد نشده و غيرعلمي و اين باور در مردم که هرچه در اينترنت هست قابل اطمينان است، مي‌تواند باعث تشديد اختلال رواني «خود بيمار انگاري» شود.

3- سردرد

سه نوع سردرد در ارتباط با اينترنت وجود دارد:

سردردهاي تنشي، اين نام ممکن است گمراه‌ کننده باشد؛ اين نوع سردردها به دليل استرس به وجود نمي‌آيند بلکه غالباً به دليل کشيدگي عضله گردن يا چشم درد حادث مي‌شوند؛ به گفته پزشکان مايوکلينيک، سردردهاي تنشي از 30 دقيقه تا يک هفته ممکن است باقي بمانند.

سردردهاي مزمن روزانه، اغلب افراد گاه به گاه دچار سردرد مي‌شوند؛ اما به گفته پزشکان مايو کلينيک چنانچه تعداد روزهايي که فرد، سردرد دارد بيشتر از تعداد روزهايي باشد که سردرد ندارد، احتمالاً دچار اين سردرد است؛ ماهيت متوالي اين نوع سردرد، آن را در بين بدترين سردردهاي ناتوان‌ساز قرار مي‌دهد.

سردردهاي استرسي، پيدايش سردرد به استرس خيلي زيادي نياز ندارد؛ استرس ناشي از به انتظار دريافت اطلاعات ماندن از اينترنت، کندي بار شدن صفحات، خرابي رايانه و امثال آنها مي‌تواند باعث اين نوع سردرد شود.
4- درد پشت

نشستن نادرست پشت رايانه، به ويژه اگر با چاقي، کمبود ورزش و تحرک، و سيگار کشيدن همراه باشد به درد پشت مي‌انجامد؛ منشأ اين درد معمولاً عضلات، اعصاب، استخوان‌ها و مفاصل در ستون فقرات است؛ نشستن نادرست و براي ساعت‌هاي طولاني پشت رايانه، اين درد را تشديد مي‌کند.
5- ترومبوز وريدي

به لختگي درون رگ، ترومبوز گفته مي‌شود؛ منظور از ترومبوز وريدي، تشکيل لخته خون در رگ‌هاي وريدي است که غالباً در پاها پديد مي‌آيد و علت اصلي آن، بي‌تحرکي و کم شدن آب بدن است؛ نشستن براي ساعت‌هاي طولاني پشت رايانه مي‌تواند باعث ترومبوز وريدي شود.

به تازگي در هواپيماهاي مسافربري نيز اطلاعات هشدار دهنده‌اي درباره ترومبوز وريدي به مسافران داده مي‌شود و به آنها توصيه مي‌‌شود تا براي ساعت‌هاي طولاني بي‌حرکت بر روي صندلي باقي نمانند.
ادامه درر بخش(2)


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2195

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره به کدام «بيماري اينترنتي» مبتلا هستيد؟(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بيماري هاي ناشي از نشستن زياد ، خيره شدن چشم ، درد چشم ، کمر درد ، عوارض نشستن بيش از حد پشت کامپيوتر ، طرز صحيح نشستن ، ورزش و سلامتي ، بيماري هاي چشمي