مسبی
کليه‌ها، عضوهاي به شدت آسيب پذير

کليه‌ها، عضوهاي به شدت آسيب پذير

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از مصرف بي رويه مسکن‌ها در کشور انتقاد کرد و گفت: مصرف داروهاي مسکن در دراز مدت موجب آسيب جدي به کليه‌ها مي‌شود
به گزارش ايرنا، دکتر سيد احمد تارا، اضافه کرد: نارسايي کليه در مراحل اوليه بيماري هيچ گونه علايمي ندارد و علايم بيماري هنگامي بروز مي‌کند که بيماري فرد در مرحله پيشرفته قرار دارد.

وي در مورد علايم نارسايي کليه گفت: خارش پوست، احساس بي اشتهايي، تنگي نفس، کاهش تمرکز، ورم و التهاب از مهمترين مشخصه‌هاي بيماران کليوي است که اين علايم در مرحله پيشرفته بيماري در فرد بروز مي‌کند.

تارا خاطرنشان کرد: نارسايي کليوي از نظر پزشکان داراي پنج مرحله است. در مرحله اول، دوم و سوم بيماري، 50 درصد عملکرد کليه‌ها کاهش مي‌يابد. در مرحله چهارم بيماري کليه،علايم بيماري بروز مي‌کند البته فرد در اين مرحله با درمان‌هاي رايج به زندگي خود ادامه مي‌دهد و در مرحله پنجم بيماري، درمان با دستگاه دياليز و در موارد وخيم‌تر پيوند کليه انجام مي‌شود.

تارا در مورد عوامل ايجاد کننده بيماري کليوي گفت: بيماري‌هاي متابوليکي همچون ديابت و فشار خون از جمله عواملي هستند که فرد را به بيماري و يا نارسايي کليه مبتلا مي‌کنند. بيش از 50 درصد از نارسايي کليه از بيماري ديابت و حدود 20 درصد از فشار خون ناشي مي‌شود.

به گفته وي علاوه براين عوامل ارولوژيکي نيز در نارسايي کليه نقش دارد که از جمله آنها مي‌توان از بيماري سنگ کليه، سنگ مجاري ادراري و پروستات اشاره کرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: همچنين عفونت هاي ادراري و عفونت کليه نيز ار جمله عواملي هستند که موجب نارسايي کليه‌ها مي‌شوند .

اين فوق تخصص بيماري کليه و فشار خون گفت: افراد ديابتي، فشار خوني، افراد داراي سابقه خانوادگي بيماري کليه، سيگاري‌ها، افراد چاق و مسن از افراد پر خطر براي ابتلا به نارسايي کليه هستند.

وي در مورد نوشيدن آب و پيشگيري از بيماري کليوي افزود: بيشتر مردم فکر مي‌کنند نوشيدن آب فراوان از بيماري کليوي پيشگيري مي‌کند ولي فرد بايد هر وقت که بدنش به آب نياز داشت، آن را بنوشد تا بدنش دچار کم آبي نشود.

به گفته اين متخصص در حال حاضر با انجام آزمايش ساده ادرار و خون مي‌توان بيماري کليوي را تشخيص داد. علاوه براين با انجام آزمايش ?کراتنين? که در تمامي کشور قابل انجام است، مي‌توان نارسايي کليوي را در مراحل اوليه و خفيف تشخيص داد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2151

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کليه‌ها، عضوهاي به شدت آسيب پذير نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: درمان بيماري هاي کليه ، نارسايي کليه ، پيشگيري از بيماري کليه ، درمان ، ادرار ، مثانه