مسبی
روشي تازه براي جلوگيري از وقوع سکته مغزي

روشي تازه براي جلوگيري از وقوع سکته مغزي

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
استفاده از اسکن اولتراسوند، درمان بالقوه جديدي را براي جلوگيري از وقوع سکته مغزي در بيماران مستعد ابتلا ايجاد کرده است
به گزارش خبرگزاري مهر، محققان دانشگاه وارويک با استفاده از اسکن اولتراسوند در بيماران مبتلا به عروق کارويتد که در معرض خطر بسيار بالاي وقوع سکته مغزي قرار دارند، توانستند راه جديدي را براي جلوگيري از سکته مغزي کشف کنند.

براساس اين گزارش محققان با بهره‌گيري از فرآيند اسکن نشان دادند که يکي از داروهاي ضد پلاکت به نام تيروميبان که براي مهار تشکيل لخته‌هاي خوني طراحي شده است مي‌تواند ميکروآمبولي‌هايي که داروهايي نظير آسپيرين روي آنها بي‌اثر شده است را غيرفعال کند.

نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي‌دهد: قطعات کوچکي از لخته‌هاي خون در بيماري عروق کاروتيد مي‌تواند به شکل ميکروآمبولي، شريان‌هاي مغز را مسدود کرده و منجر به ضعف و اختلال در بيان، از دست دادن بينايي و ساير سندروم‌هاي وابسته به سکته مغزي شود که در اين ميان استفاده از داروهاي استاندارد ضد پلاکت مانند آسيپرين ممکن است نتواند از تشکيل ميکروآمبولي‌هاي مغز جلوگيري کند.

نتايج ديگر اين مطالعه حاکي است انتخاب عمليات دارويي نجات بخش و مناسب در بيماران مبتلا به عروق کاروتيد که با وجود استفاده از درمان‌هاي قدرتمند ضدپلاکتي در معرض وقوع سکته مغزي قرار دارند بسيار مهم است و اين يافته‌ها با ذکر اهميت آزمايش اولتراسوند استفاده از تيروميبان را مؤثرتر از داروهاي ديگر مي‌داند.

به گفته محققان ميزان خطر وقوع سکته مغزي را نمي‌توان فقط از طريق ارزيابي شدت عوامل خطر مانند سابقه مصرف سيگار، سابقه فشارخون و کلسترول بالا تخمين زد و البته درخصوص استفاده از درمان‌هاي نجات بخش ضد ميکروآمبولي براي ايجاد تعادل بين حفاظت و خطر در گروه افراد مبتلا به تنگي‌هاي عروق کاروتيد عروق گردني که خون را به مغز مي‌رساند همچنان مطالعات بيشتري لازم است.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2158

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره روشي تازه براي جلوگيري از وقوع سکته مغزي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سکته مغزي ، درمان سکته مغزي ، انواع سکته مغزي ، بيماري هاي قلبي عروقي