مسبی
کوچکترين ذره کوانتمي جهان توليد شد

کوچکترين ذره کوانتمي جهان توليد شد

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: سیما5862


کوچکترين ذره کوانتمي جهان در دانشگاه آلبرتا کانادا با استفاده از يک تک اتم سيليکون در ابعاد کمتر از يک نانو متر توليد شد.

ذرات کوانتمي داراي خواص غير عادي الکتروني هستند براي مثال اين ذرات توانايي جمع آوري و کنترل الکترونهاي لغزنده و سريع را خواهند داشت. اين خصيصه مي تواند تعامل ميان الکترونها را به منظور انجام محاسبات تحت کنترل آورد.

بر اساس مطالعات ارائه شده تا کنون استفاده از ذرات کوانتمي تنها در حرارت پايين ممکن بوده است اما ذرات جديد کوانتمي توانايي فعاليت در دماي اتاق را نيز خواهند داشت. دانشمندان بر اين باورند خصوصيات منحصر به فرد اين ذره مي تواند در ساختار تجهيزات الکترونيک تحولي بزرگ ايجاد کند.

به گفته محققان به دليل اينکه اين ذره کوانتمي در دماي اتاق نيز توانايي فعاليت را داشته و از مواد سيليکوني مشابهي که در رايانه هاي امروزي مورد استفاده قرار مي گيرند توليد شده است، مي توان اين مواد را در عملي کردن نظريه هاي تئوري محاسباتي مورد استفاده قرار داد.

بر اساس گزارش ساينس ديلي، ذرات ريز کوانتمي علاوه بر خصوصيات فوق از توانايي منحصر به فرد ديگري نيز برخوردارند. اين ذرات مي توانند الکترونهاي خاص را با استفاده از ميزان اندکي از انرژي تحت کنترل خود درآورند. اين خصوصيت در آينده و با قرار گيري در ساختار تجهيزات الکترونيکي مي تواند ميزان مصرف انرژي را به شيوه اي موثر کاهش دهد.

به گفته محققان ابداع اين ذرات خواهد توانست در آينده منجر به توليد سيستم هاي رايانه اي شود که ميزان مصرف انرژي آنها به ميزان باورنکردني پايين و در مقابل ميزان پردازش اطلاعات آنها تا حدي شگفت انگيز بالا خواهد بود.


منبع:

http://elmi.akairan.com/elmi/physics1/2012101511494.html

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کوچکترين ذره کوانتمي جهان توليد شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ذره کوانتومي ، سيليکون ، اتم ، الکترون ، رايانه ، نظريه ، دانشمندان ، تجهيزات الکترونيکي ، مصرف انرژي ، پردازش ، اطلاعات ،