مسبی
سيگار مغز را مي‌پوساند

سيگار مغز را مي‌پوساند

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: مورینتز
محققان کالج کينگ طي مطالعه‌اي جديد اعلام کردند که مغز سيگاري‌ها به واسطه آسيب ديدگي حافظه،‌ درحال پوسيدن است.
به گزارش BBC، مطالعه بر روي هشت هزار و 800 داوطلب بالاي 50 سال نشان داد که علاوه بر سيگار کشيدن، فشار خون بالا و اضافه وزن نيز در حد کمتري بر روي مغز تاثير ناخوشايندي به جا مي‌گذارد. دانشمندان هشدار دادند که شيوه زندگي علاوه بر بدن مي‌تواند بر روي ذهن نيز تاثير منفي داشته باشد.

محققان کالج کينگ درحال مطالعه بر روي ارتباط ميان حمله قلبي يا مغزي با حالت‌هاي مغزي، به جمع آوري اطلاعات مرتبط با شيوه زندگي گروهي از داوطلبان با رده سني بالاي 50 سال پرداختند. در عين حال با انجام آزمايشهاي مغزي به بررسي توانايي داوطلبان در يادگيري واژه‌هاي جديد يا به خاطر آوردن بيشترين تعداد نام حيوانات در يک دقيقه پرداختند.

اين گروه از داوطلبان پس از گذشت چهار سال و سپس هشت سال دوباره مورد آزمايشهايي مشابه قرار گرفتند.نتايج آزمايشها نشان دادند ميزان خطر حمله قلبي يا مغزي ارتباط قابل توجهي با کاهش شناخت در افراد دارد، به بياني ديگر افرادي که بيشتر در معرض خطر سکته قرار داشتند، قدرت شناخت آنها نيز با کاهش قابل توجهي مواجه شده بود.

همچنين ميان سيگاري بودن و دستيابي به امتياز پايين در آزمايشها نيز ارتباط مستقيمي مشاهده مي‌شد. به گفته محققان کاهش قدرت شناخت با افزايش سن امري طبيعي است اما عواملي وجود دارند که مي‌توانند سرعت اين روند را افزايش دهند. از اين رو انسانها بايد از اين عوامل آگاه شوند تا با ايجاد تغييراتي در شيوه زندگي خود از شدت اين عوامل بکاهند.

به گفته محققان از گذشته ارتباط ميان سيگار کشيدن و فشار خون بالا با کاهش قدرت شناخت و زوال عقلي مشخص شده بود اما مطالعه جديد مدارکي قوي‌تر از اين پديده‌ را در آشکار کرده است.منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2126

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سيگار مغز را مي‌پوساند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ترک سيگار ، اثرات سيگار بر مغز ، فشار خون بالا ، اضافه وزن ، BBC ، تحقيقات ، افراد 50 سال به بالا ، آسيب ديدگي حافظه