مسبی
سلامت در ظرف نذري

سلامت در ظرف نذري

ویرایش: 1391/9/6
نویسنده: مورینتز
تاسوعا و عاشوراي امسال نيز گذشت درحالي‌که متوليان تهيه و توزيع نذري‌هاي مساجد، تکايا و حسينيه‌ها باز هم مانند سال‌هاي قبل از ظرف‌هاي يک‌بار مصرف پلاستيکي استفاده کردند و حتي يک مورد استفاده از ظروف گياهي يا فلزي در جامعه ،توسط خبرنگاران همشهري مشاهده نشد.
يکي از معاونين مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت از تشديد نظارت‌ها و بازرسي‌ها از اماکن تهيه و توزيع نذورات مساجد، تکايا و حسينيه‌ها در ايام محرم خبر داده بود ولي با اين حال چنين نظارتي نه‌تنها کارگر نيفتاد بلکه محسوس هم نبود.

سال‌هاست که جاي ظروف ملامين و استيل را در تکايا ظروف يک‌بار مصرف گرفته است تا جمع‌آوري و شست‌وشوي آن براي عزاداران زحمت کمتري داشته باشد. تحقيقات علمي روزبه‌روز براي اثبات مضربودن اين ظروف در صورت ريختن نذري‌هاي داغ شهروندان در آنها استدلال‌ها و مدارک بيشتري رو مي‌کند اما انگار راحتي مصرف آن بر باور فاجعه‌باربودن استفاده از اين ظروف ارجحيت دارد. مردم فکر مي‌کنند همين يک ليوان چاي که سر راه مي‌نوشندتغييري در سلامت آنها ايجاد نخواهد کرد، غافل از اينکه همين يک‌بار گفتن‌هاي تکراري زمينه‌ساز روزهاي سخت بيماري است.

وزارت بهداشت در سال‌هاي گذشته نکات بهداشتي را در قالب توصيه به متوليان تکايا و حسينيه‌ها اعلام مي‌کرد ولي امسال نخستين سالي بود که قبل از ‌ماه محرم به مسئولان حسينيه‌ها و هيئت‌ها آموزش‌هاي لازم درباره استفاده‌نکردن از ظروف يک‌بار مصرف پلي‌اتيلني داده شد و از آنها خواسته شد که براي غذا و نوشيدني‌هاي داغ از اين ظروف استفاده نکنند.

البته قرار بود که در ايام محرم نيز هر روز با اعزام تيم‌هاي سيار اين توصيه بارها و بارها تکرار و تذکرات لازم داده شود و درصورت لزوم برخورد صورت گيرد. از سوي ديگر هيئت‌هاي مذهبي جزو اماکن عمومي به‌حساب مي‌آيند و براساس دستورالعملي که وزارت بهداشت سال گذشته صادر کرده است اين اماکن نيز بايستي براي غذاي گرم از ظروف آلومينيومي يا ظروف يک‌بار مصرفي که پايه گياهي دارند استفاده کنند و در غير اين صورت پس از اخطار‌هاي قانوني با آنها برخورد قضايي صورت گيرد و پلمب شوند.

مقاومت در برابر مصرف ظروف يک‌بار مصرف سرطان‌زا، چه دليلي مي‌تواند داشته باشد؟ درحالي‌که هيئت‌هاي مذهبي پيش از شروع‌ماه محرم و به ادعاي وزارت بهداشت آموزش چهره‌به‌چهره ديده‌اند، دليل استفاده‌نکردنشان از ظروف گياهي چيست؟ آيا بايستي هميشه نظارت و اجباري در کار باشد تا نکته علمي که با سلامت عموم جامعه سرو کار دارد رعايت شود؟ چرا سلامت، دغدغه همه شهروندان نيست؟ فرهنگسازي در اين زمينه وظيفه کيست؟


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2116

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سلامت در ظرف نذري نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تاسوعا ، عاشورا ، شهادت امام حسين (ع) ، سرور و سالار شهيدان ، کربلا ، حسينيه ها ، بهداشت نذري ، پخت نذري ، ظروف يکبار مصرف