مسبی
بزرگي شکم نشانه کبد چرب است

بزرگي شکم نشانه کبد چرب است

ویرایش: 1391/9/6
نویسنده: مورینتز
مهم‌ترين علايم کبد چرب، داشتن شکم بزرگ است. 30 درصد از مردم ايران داراي درجاتي از کبد چرب هستند
به گزارش ايرنا، دکتر رضا ملک زاده گفت: مهمترين خطر کبد چرب، سکته قلبي و مغزي زودرس است. يکي ديگر از علايم کبد چرب داشتن آنزيم بالا در خون است که اين مسئله با آزمايش قابل تشخيص است.

دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: برخي از افرادي که مبتلا به کبد چرب هستند با پيشرفت اين بيماري مبتلا به نارسايي کبد مي‌شوند که البته در برخي از بيماران حتي ممکن است 30 سال طول بکشد تا کبد دچار نارسايي شود.

وي گفت: مطالعات و تحقيقاتي در زمينه مصرف چاي و قهوه نشان مي‌دهد که مصرف زياد چاي در افراد مبتلا به کبد چرب ضرر دارد و در مقابل مصرف قهوه براي کبد چرب مفيد است.

ملک زاده در مورد بروز چاقي در جامعه هشدار داد و افزود: متاسفانه امروزه بيماري چاقي در جامعه ما بسيار شايع شده است و پيشگيري از چاقي و درمان آن مي‌تواند در درمان کبد چرب موثر باشد.

وي در مورد شيوع بيماري سرطان روده بزرگ در کشور گفت: قرار است طرح غربالگري در مورد سرطان روده برزگ در شهر تهران اجرا شود. يکي از فرضياتي که در اين طرح مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد، وجود ميکروب در روده انسان است که در ايجاد سرطان مي‌تواند نقش داشته باشد مانند سرطان معده که علت اصلي آن وجود ميکروب است.

ملک زاده افزود: سابقه فاميلي در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارد و به آن دسته از افرادي که در تهران دچار سرطان روده بزرگ شده‌اند توصيه مي‌شود که به صورت دوره‌اي حتما مورد ارزيابي و آزمايش قرار گيرند.

به گفته وي 60 درصد افرادي که به سرطان روده بزرگ مبتلا شده‌اند، سابقه خانوادگي دارند و ضايعات پيش سرطاني در آنان 10 سال زودتر مي‌تواند بروز کند.

ملک زاده همچنين در مورد بيماري ريفلاکس معده خاطرنشان کرد: ريفلاکس معده سرطان زا نيست و تصور مردم مبني بر اين که ريفلاکس معده در آينده تبديل به سرطان مي‌شود، اشتباه است. ريفلاکس معده همان بازگشت محتواي غذا از معده به مري و دهان بيمار است و ناشي از وجود ميکروب ?هليکوباکترپيلوري ? است. اين بيماري با مصرف دارو قابل درمان و کنترل است.

به گفته وي استرس، اضطراب، نوع خوراک، تند غذا خوردن، غذاهاي تند ،فست و فودها و چاقي از مهمترين علل ايجاد ترش کردن معده يا ريفلاکس است.

اين فوق تخصص گوارش و کبد افزود: نيمي از افرادي که دچار ريفلاکس معده هستند پس از درمان، ريفلاکس آنان عود مي‌کند و ما اين اطمينان را مي‌دهيم دارويي که پزشکان براي آنان تجويز مي‌کنند به نام ?امپرازول ?خطرات و عوارضي براي آنان ندارد و سال‌ها مي‌توانند اين دارو را مصرف کنند.

اين فوق تخصص گوارش و کبد يادآور شد: پزشکان ايراني در زمينه پيشگيري از بيماري‌هاي گوارشي از بسياري از کشورهاي دنيا و منطقه جلوترهستند. حدود 80 درصد از مرگ و ميرها در کشور ايران مربوط به بيماري‌هاي غيرعفوني است.

به گفته وي دوازدهمين کنگره گوارش و کبد از 8 تا 10 آذرماه با هدف ارايه آخرين دستاوردهاي علمي در اين زمينه در مرکز تحقيقات دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي‌شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2118

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بزرگي شکم نشانه کبد چرب است نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کبد چرب ، نارسايي کبدي ، علل ايجاد شکم ، تناسب اندام ، علل نارسايي کبدي ، بيماري هاي کبد ، درمان بيماري هاي کبد