مسبی
پاسخ به تمام سوالات شما درباره طب سوزني (1)

پاسخ به تمام سوالات شما درباره طب سوزني (1)

ویرایش: 1391/9/2
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
مي‌گويند داستان اولين درمان‌هايي كه با طب سوزني انجا م شده به 5هزارسال قبل مربوط مي‌شود؛ به زماني كه چيني‌ها براي درمان زخم سربازان‌ از سوزن‌هاي بسيار ريز يا سنگ‌هاي صيقلي نازك و تيز در جنگ‌هايشان استفاده مي‌كردند. گذشت اين همه سال، از اعتبار اين روش درماني در جهان كم نكرده كه حتي باعث رشد و توسعه آن در اروپا و ايالات متحده هم شده است.
سخت‌ترين مرحله براي شما تشخيص است يا درمان؟

نحوه درمان هر بيمار با بيمار ديگر الزاما شبيه نيست. ممكن است با دو بيماري يكسان، برخورد متفاوتي شود که به علائم بيماري در بدن بيمار مربوط مي‌شود. تست‌هاي اوليه مثل نبض، زبان، اجابت مزاج و ميزان خواب معلوم مي‌كند بيمار در كدام گروه قرار مي‌گيرد و چطور بايد درمان شود. اين خيلي مهم است. اين كه مثلا در طب سوزني نمي‌شود گفت كه براي درمان سردرد فقط اين 4 نقطه وجود دارد و بايد فقط با همين 4 نقطه بيمار را درمان كرد. بله براي درمان سردرد چهار نقطه مشخص وجود دارد اما موارد ديگري هم هست كه بايد با توجه به شرايط هر بيمار تعريف شود. هر بيمار با بيمار ديگر فرق دارد و اينجاست كه تفاوت استاد و شاگرد يا به عبارتي كسي كه تجربه دارد و كسي كه بي‌تجربه است معلوم مي‌شود. اينها ديگر فوت‌هاي كوزه‌گري است كه بايد در طول سال‌ها به آن رسيد و نمي‌شود در کتاب‌ها پيدا کرد. من سعي مي‌كردم اينها را ياد بگيرم. بيماري‌هاي مختلف، دكترهاي مختلف، كلينيك‌هاي مختلف و حتي بيمارهاي مختلف مثلا خارجي يا چيني را امتحان كنم و ببينم كه آيا اين روش درمان به همان نسبت كه روي يك چيني اثر دارد روي يك خارجي هم تاثير دارد؟ برخي از تحقيقاتم هم مربوط به همين تفاوت‌ها مي‌شود.

به چه نتيجه‌اي رسيديد؟

من به عنوان يك فرضيه براي خودم مطرح كردم كه ممكن است طب سوزني روي چيني‌ها تاثير بيشتري داشته باشد. به دليل آب و هوا، ژنتيك، نوع تغذيه و فعاليت‌هاي خاصي كه دارند اما اين فرضيه رد شد و اينطور نيست كه مثلا طب ايراني فقط براي ما ايراني‌ها خوب باشد. بلكه براي تمام مردم دنيا خوب است. در نتيجه طب سوزني مرز جغرافيايي ندارد و نتيجه‌اش هم توسعه اين طب در ايالات متحده، اروپا و تمام دنياست. چون اگر نتيجه نمي‌داد اين قدر پيشرفت نمي‌كرد و با اقبال جهاني روبه‌رو نمي‌شد.

چرا به ايران برگشتيد؟

دلم مي‌خواست با علمي كه به دست آورده بودم به بيماران ايراني هم كمك كنم. چون طب سوزني و طب گياهي براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج خيلي مي‌تواند موثر باشد. بيماري‌هايي مثل انواع فلج مغزي، ناتواني‌هاي بعد از سكته، ام‌اس و خيلي بيماري‌هايي كه طب رايج نمي‌تواند آنها را درمان كند. دليل دومم اين بود كه طب سوزني توانسته جهاني بشود. هر كجاي جهان كه برويد كلينيك‌هاي طب چيني را مي‌بينيد. من هم آرزو دارم با استفاده از تجربه چيني‌ها به جهاني كردن طب ايراني کمک كنم.

چرا طب سوزني توانست از شرق به غرب برسد؟

طب سوزني قدمت چند هزار ساله در چين و قدمت چند صد ساله در شرق آسيا داشته و قدمت چند 10 ساله در غرب دارد و در تمام دنيا هم گسترش پيدا كرده است. در نگاه اول ممكن است ترسناك به نظر برسد چون اسم سوزن را يدك مي‌كشد. اما طب سوزني برخلاف اسمش به هيچ وجه تهاجمي نيست.

سوزن‌هايي كه استفاده مي‌شود بسيار ظريف و باريك و تقريبا بدون درد است همچنين بيمار با هر شرايطي كه مراجعه مي‌كند بعد از درمان، احساس آرا مش خاصي را تجربه مي‌كند. بنابراين بيماران ممكن است دفعه اول با ترس بيايند مثل خودم كه بار اول مي‌ترسيدم اما بعد از دفعه اول وقتي مي‌بينند درمان‌شان دردي نداشت و علاوه بر اين، حس آرامش خوبي را تجربه كردند براي دفعات بعد هيچ مشكلي پيدا نمي‌كنند. از فوايد ديگر اين شيوه از درمان، اين است كه اگر درست انجام شود، هيچ نوع عارضه‌اي نخواهد داشت. درست انجام شدن طب سوزني يعني سوزن‌هايي كه استفاده مي‌شود يكبار مصرف باشد و آن كه طب سوزني را انجام مي‌دهد نقاط مربوط به هر بيماري را دقيق بشناسد و بلد باشد چطور بايد اين كار را انجام بدهد كه هم بدون درد باشد، هم موثر باشد و هم بدون عارضه.

طب سوزني در چه مواردي كاربردي‌تر است؟

براي درمان بيماري‌هاي مغز و اعصاب مثل ام‌اس‌، پاركينسون، فلج‌ها، سردردهاي ميگرني و مزمن، بيماري‌هاي سيستم روان مثل افسردگي، بي‌خوابي، اعتياد، ترك سيگار و اختلالات جنسي و تمام بيماري‌هاي عضلاني- اسكلتي مثل التهاب مفاصل، آرتروزها، آرتريدها، دردهاي ستون فقراتي، مهره‌هاي گردن و... طب سوزني مي‌تواند درمان‌كننده خيلي موثري باشد. به جز اينها، به افراد سالمندي هم كه مشكل خاصي ندارند اما به دليل كهولت سن، خسته مي‌شوند و ضعف دارند يا در معرض بيماري‌اند، كمك مي‌كند تا سيستم بدني‌شان را قوي كنند و با اين كار از يكسري امراض پيشگيري مي‌كند.

پس بايد به كمك آدم‌هايي كه خيال مي‌كنند سالم هستند هم بيايد!

در كنار اينها چيزي كه مهم است اين است كه كسي كه مراجعه مي‌كند براي طب سوزني صرفا نبايد بيمار باشد. مي‌تواند از اين روش براي تنظيم سيستم يا ارگان بدنش استفاده كند. چون هيچ كس نيست كه صد درصد سالم باشد و خيلي وقت‌ها اختلالاتي در بدن وجود دارد كه از آن بي‌خبريم. مثل گزگز كف دست و پا، نفخ شكم يا دردهاي قاعدگي، حتي چاقي و لاغري، و مشكلات پوستي كه اينها گاهي بيماري به حساب نمي‌آيد اما به اندازه يك بيماري فرد را اذيت مي‌كند. طب سوزني روشي است كه به اين دسته از افراد هم كمك مي‌كند بدن‌شان را تنظيم كنند و هم مي‌تواند به درمان طيف‌ وسيعي از دردها و بيماري?هامختلف با روشي درست كمك كند.

چطور اين روش به درمان چاقي كمك مي‌كند؟

طب سوزني يكي از روش‌هاي محبوب درمان چاقي در دنياست. به دلايل مختلف. از همه مهم‌تر اينكه بي‌عارضه است. درست است كه به سرعت داروهاي لاغري روي فرد اثر نمي‌گذارد اما همان‌طور كه مي‌دانيد تمام داروهاي لاغري عارضه دارند. يعني هيچ دارويي نيست كه براي لاغري استفاده بشود و عوارض جانبي روي كليه و كبد و سيستم‌هاي مختلف بدن، تاثيرزود گذر يا ديرگذر نگذارند. اما طب سوزني هيچ عارضه‌اي ندارد. درست است كه درمان با اين روش در مراحل كندتري اتفاق مي‌افتد اما تاثير ماندگارتري خواهد داشت.
ادامه در قسمت (2)

منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پاسخ به تمام سوالات شما درباره طب سوزني (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: طب سوزني ، همه چيز در مورد طب سوزني ، عوارض طب سوزني ، درمان با طب سوزني ، فوايد طب سوزني ، تاريخچه طب سوزني