مسبی
از شکستن قلنج چه مي‌دانيد

از شکستن قلنج چه مي‌دانيد

ویرایش: 1391/8/30
نویسنده: مورینتز

شايد ديده باشيد کساني را که اين کار را پيوسته و مدام انجام مي‌دهند. اگر خودتان هم جزو اين افراديد، خوب است در‌اين‌باره بيشتر بدانيد:

در سال 1971 ميلادي دو دانشمند آلماني به مفصل سوم بين انگشت و کف دست نيرويي کششي وارد آوردند و با مشاهده شکل‌گيري حباب‌هايي از گاز در اين آزمايش ثابت کردند که فشار بر مفاصل ياد شده سبب آزاد شدن گاز Co2 مي‌شود.

وارد آمدن نيروي کششي بين سطوح مفصل سبب افزايش حجم آن و کاهش فشار مايعي مي‌شود که درون مفصل است. اين کاهش به خروج گاز درون مفصل و ايجاد حباب مي‌انجامد.

وارد آوردن فشار به خصوص با شکستن قلنج سبب حرکت مايع درون مفصل به قسمت‌هايي مي‌شود که زير فشار کمتر باشد.

صداي حاصل از شکستن قلنج به سبب خوابيدن يا ترکيدن همين حباب‌هاي گاز در جريان حرکت مايع درون مفصل است.

شکستن قلنج کمر، گردن و به خصوص انگشت‌ها براي رفع خستگي، شايد موجب احساس راحتي شود، اما عارضه ساييدگي زودرس مفصل‌ها را به دنبال خواهد داشت.

با اولين نشانه‌هاي ساييدگي، درد و التهاب مفاصل به ويژه در انگشت‌ها و گردن که حساس‌تر از مهره‌هاي کمر هستند شروع خواهد شد. در ميان انگشتان دست، انگشت شست بيش از انگشتان ديگر در معرض خطر است.

چرخش ناگهاني در ناحيه گردن و به ويژه کمر هم بسيار خطرناک قلمداد شده، آسيب‌هاي ستون فقرات و عضلات گردن را شديدتر مي‌کند.

شکستن قلنج به سبب ايجاد حس راحتي و رفع موقت خستگي، ممکن است سبب تکرار و عادت به انجام عمل شود. تکرار و عادت، افزون بر ايجاد اختلال وابستگي رواني، خرابي‌ها و آسيب‌هاي مفصلي را زودتر و شديدتر پيش مي‌آورد.

تا آنجا که مي‌توانيد از شکستن قلنج مفاصل‌تان خودداري کنيد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2054

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره از شکستن قلنج چه مي‌دانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: شکستن قلنج ، مفصل ، مايع بين مفصلي ، آلمان ، انگشت ، دست ، گردن ، کمر ، ساييدگي بين مفصلي ، ساييدگي مفصل ها ، گاز کربن دي اکسيد ، گاز دي اکسيد کربن