مسبی
اين حمام، درمان همه دردهاست(2)

اين حمام، درمان همه دردهاست(2)

ویرایش: 1391/8/29
نویسنده: مورینتز
ادامه قسمت اول

غذادرماني در حمام فراموش شده

در دوران‌ قديم همزمان با حمام رفتن، حين حمام کردن و حتي پس از آن غذادرماني‌هاي مختلفي انجام مي‌شد. مردم خوراکي‌ها و نوشيدني‌هاي مختلفي را با مشورت درمانگر طب سنتي مصرف مي‌کردند؛ به عنوان مثال درمانگران و حکيمان طب سنتي به مردم توصيه مي‌کردند بعد از حمام کردن يک ليوان شربت سکنجبين با تخم شربتي يا تخم بالنگو يا تخم ريحان بنوشند زيرا نوشيدن اين شربت موجب تقويت بدن و قواي فرد که به دليل حرارت حمام، کم شده مي‌شود و موجب مي‌شود تا فرد قواي از دست رفته خود را دوباره به دست آورد.

از حمام سرد و گرم چه مي‌دانيد؟

در قديم مردم روش‌هاي مختلفي براي حمام کردن داشتند؛ آنها يک بار در هفته حمام تنظيف مي‌کردند که طولاني‌ترين شيوه حمام کردن آنها بوده است. در اين حمام آنها خود را شست‌وشو مي‌دادند تا آلودگي‌ها را از خود دور کنند. حرارت اين حمام در حدود 28 تا 30 درجه سانتي‌گراد بوده تا مردم علاوه بر پاکيزگي از فوايد اين حمام براي افزايش آرامش و تسکين اعصابشان نيز استفاده کنند. به جز حمام تنظيف، حمام سرد، حمام بسيار سرد، حمام خنک، حمام معتدل و حمام گرم نيز وجود داشته که درجه حرارت هرکدام از آنها با يکديگر متفاوت است. از ميان اين شيوه‌ها، حمام بسيار سرد و حمام سرد بايد با توصيه متخصص طب سنتي و تنها براي عده‌اي که بدني بسيار قوي دارند، تجويز شود. مدت زمان توقف در اين حمام حدود 20 ثانيه است و اثر درماني آن تقويت بدن و سفت شدن عضلات و ماهيچه‌هاست. بهتر است اين حمام در فصل تابستان انجام شود. حمام خنک نيز که حرارت آن حدود 18تا25 درجه سانتي‌گراد است عملکردي مشابه حمام سرد را دارد و مي‌توان آن را در فصل‌هاي سرد نيز تجربه کرد؛ به شرط آنکه هواي اتاق و محيط خانه مناسب و گرم باشد و احتمال ابتلا به سرماخوردگي به صفر برسد.

درمان پوست چرب با آب شِبي

حکيمان طب سنتي حمام کردن با آب شِبي را يکي از مفيدترين روش‌ها براي درمان پوست‌هاي چرب مي‌دانستند. اين آب محتوي املاح آلومينيوم يا همان زاج سفيد است. آنها بر اين باور بودند مردمي که دچار پوست چرب هستند يا بدنشان بيش از اندازه عرق مي‌کند از طريق حمام کردن با آب شبي و رعايت تدابير درمانگران طب سنتي مي توانند جهت درمان خود اقدام کنند. البته حمام کردن با آب شبي عوارضي نظير تب و تشنج را نيز براي بيمار به همراه داشت که با رعايت توصيه هاي حکيمان طب سنتي اين عارضه کنترل مي‌شد. اين درمانگران به افرادي که بايد زياد با آب شبي حمام کنند مي‌گفتند پس از حمام کردن بدنشان را با روغن بنفشه ماساژ دهند و به اين ترتيب عوارض اين شيوه حمام درماني را کاهش دهند.

افزايش آرامش با تصويردرماني در حمام‌هاي سنتي

حمام‌هاي سنتي در بخش‌هاي مختلف خود متناسب با فضاي سردينه، گرمخانه، خزينه و چال حوض تصويرسازي‌هاي مختلفي روي ديوارهايشان داشتند و به اين ترتيب افرادي که براي حمام‌درماني به حمام‌هاي سنتي مي‌رفتند ناخودآگاه از فوايد درماني شيوه تصويردرماني و رنگ‌درماني نيز در اين حمام‌ها بهره‌مند مي‌شدند. در فضاي سربينه روي ديوارها نقش‌هاي مرغ‌هاي دريايي و پرندگان وجود داشته تا به نوعي، روحيه افرادي که در اين فضا قرار مي‌گيرند تا براي حمام آماده شوند يا فضاي حمام را ترک کنند تلطيف شود. نقش حيوانات درنده نظير شير و پلنگ يا تصوير مرداني جنگجو نيز ازجمله تصويرهايي است که بر ديوار گرمخانه مي‌کشيدند. وجود اين تصويرها بر ديوار گرمخانه موجب مي‌شد تا روح افراد که در فضاي گرم گرمخانه در اصطلاح طب سنتي به درون ميل کرده و موجب بروز حالت خواب آلودگي و غش غش در افراد مي‌شود، با تماشاي اين عکس‌ها مهار شود و هوشياري فرد افزايش يابد.


بهترين شيوه حمام کردن را بشناسيم

اگرچه در جوامع امروزي دسترسي به حمام‌هاي سنتي و شيوه‌هاي سلامت حمام‌درماني تقريبا دشوار است اما مي‌توانيم با رعايت نکاتي ساده، متناسب با دستورات حکماي طب سنتي از خواص درماني حمام‌درماني در منزلمان بهره‌مند شويم. براي اين منظور توصيه شده هفته‌اي يك بار براي پاکيزه شدن حمام کنيم و اگر در طول هفته کثيف شديم، مي‌توانيم از حمام معتدل استفاده کنيم. درجه حرارت اين حمام حدود 25 تا 30 درجه سانتي‌گراد است و ازجمله حمام‌هايي است که نه مقوي بدن است و نه موجب ضعف بدن مي‌شود و در صورتي که در طول هفته نياز داريم تا با حمام کردن بانشاط و سرحال شويم، مي‌توانيم از حمام سرد براي 20 تا 30 ثانيه استفاده کنيم.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2015

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اين حمام، درمان همه دردهاست(2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: استحمام ، خواص آب گرم ، درجه حرارت منسب استحمام ، غذا درماني ، ماساژ درماني ، گرفتگي عضلات ، درمانگر ، پزشک ، طبيب ، اطبا ، روغن گياهي ، عضلات