مسبی
ناحيه ترک عادات رفتاري مغز شناسايي شد

ناحيه ترک عادات رفتاري مغز شناسايي شد

ویرایش: 1391/8/29
نویسنده: مورینتز
محققان بر اين باورند که مغز به طور کامل کنترل عادت رفتاري را رها نمي‌کند و ناحيه کوچکي از غشاي مغز موسوم به prefrontal (جايي که بسياري از افکار و برنامه‌ها رخ مي‌دهند) مسؤول کنترل لحظه به لحظه بيان عادات رفتاري است
به گزارش ايسنا، نتايج مطالعات جديد اميدهاي نويني را براي درمان رفتارهاي وسواس‌گونه در اختيار دانشمندان قرار مي‌دهند.

محققان MIT ناحيه‌اي از مغز را شناسايي کرده‌اند که مي‌تواند افراد را بين عادات نو و قديمي در نوسان قرار دهد.

به گفته پروفسور گابريل، ماهيت عادت آن است که افراد مجبور به تفکر در مورد آنها نيستند و اين امر مغز را آزاد مي‌گذارد تا به تفکر در مورد موضوعات ديگر بپردازد. با اين حال مغز به طور کامل از اين امر فارغ نيست و بخشي از غشاي مزبور باز هم به کنترل فعاليت عادات مي‌پردازد.

نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که عادات قديمي هر چند هم به طور عميق نهادينه شده باشند، مي‌توانند مغلوب مراکز برنامه‌ريزي کننده مغز شوند. اين واقعيت مي‌تواند به دخالت درماني احتمالي در افرادي ختم شود که از شرايطي چون وسواس رنج مي‌برند.

در تحقيقات دانشمندان بر روي موش‌هاي صحرايي که در يک مارپيچ به شکل T حبس شده بودند، به محض اين که اين حيوانات به نقطه تصميم‌گيري نزديک مي‌شدند، صدايي را مي‌شنيدند که به آنها علامت مي‌داد: «بايد به سمت چپ يا به راست بچرخند»

اين حيوانات در صورت انتخاب صحيح يک پاداش دريافت مي‌کردند (شير کاکائو براي چرخيدن به چپ و مايع شيرين براي چرخيدن به سمت راست).

محققان دريافتند حتي هنگامي که آْنها پاداش‌ها را حذف کردند، موش‌ها در نهايت به اين آواها به همان شيوه قبلي پاسخ مي‌گفتند.

حتي هنگامي که پاداش براي چرخيدن درست به چپ با ماده‌اي که موش‌ را بيمار مي‌کرد، تعويض مي‌شد آنها باز هم با دريافت علامت از آن جهت به سمت چپ مي‌چرخيدند اما مايع را مصرف نمي‌کردند.

تيم پژوهشي سپس بخشي از غشاي prefrontal موسوم به «IL» را تغيير داد. نقش اين بخش در گسترش عادت رفتاري، اساسي است.

اين دانشمندان با استفاده از optogenetics يعني تکنيني که از رسيدن نور به سلول‌هاي خاصي ممانعت مي‌کند، فعاليت غشاي IL را براي چندين ثانيه متوقف کردند.‌

آنها اين امر را هنگامي صورت دادند که موش‌ها بايد در نقطه‌اي مارپيچ، درباره جهت چرخيدن تصميم‌گيري مي‌کردند و دريافتند که اين موش‌ها تقريباً به طور آني عادت چرخيدن به چپ را رها کردند، چراکه اين جهت، اين بار، داراي پاداش بد بود.

اين بدين معناست که غيرفعال کردن غشاي IL، مغز موش‌ها را از روش انعکاسي خودکار به روشي که شناختي‌تر است و يا در پردازش هدف دخيل است، تغيير مي‌دهد.

به محض ترک چرخيدن به سمت چپ موش‌ها بسيار زود عادت جديدي را شکل دادند و حتي هنگامي که از سمت چپ علامت دريافت مي‌کردند، هر بار به راست مي‌چرخيدند.

محققان حاضر در اين پروژه علمي نشان دادند که در صورت ممانعت دوباره از رسيدن نور به غشاي مزبور، موش‌ها بار ديگر عادت خود را ترک کردند و بسيار سريع عادت اوليه چرخيدن به سمت چپ را در صورت دريافت علامت از آن سمت باز‌يافتند.

نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که غشاي IL مسئول تعيين لحظه به لحظه، بيان عادات رفتاري است.

اين پژوهش ايده‌هاي جالبي را در خصوص ماهيت واقعي عادات رفتاري در اختيار مي‌گذارد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2020

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ناحيه ترک عادات رفتاري مغز شناسايي شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بيماري ، ضايعه مغزي ، مغز ، مخ ، مخچه ، اعصاب ، روان ، سر ، عادت هاي بد ، غشاء مغز