مسبی
نيوشا ضيغمي: بازيگرم، مدل نيستم

نيوشا ضيغمي: بازيگرم، مدل نيستم

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: مورینتز
به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، «نيوشا ضيغمي» از جمله بازيگراني است که بيشتر در آثار سينمايي حضور دارد و سريال «راستش را بگو» پس از «در چشم باد» دومين سريال تلويزيوني است که اين هنرمند در آن ايفاي نقش کرده است.

ضيغمي در «راستش را بگو» نقش دختر دانشجويي به نام خاطره آرامي را ايفا مي‌کند که از شبکه يک سيما روي آنتن مي‌رود.

آنچه در ادامه مي‌خوانيد گفت‌وگوي خبرنگار راديو و تلويزيون فارس با اين بازيگر درباره حضورش در اين سريال و شرايط سينماي فعلي است.* شما بعد از حدود 8 الي 9 سال که در مجموعه «در چشم باد» ايفاي نقش کرديد، ديگر در سريال‌هاي تلويزيوني ديده نشديد، چطور شد که حضور در پروژه «راستش را بگو» را پذيرفتيد؟

- من اين کار را به واسطه رزومه کاري آقاي آهنج پذيرفتم؛ براي اينکه احساس کردم نسبت به کارهاي ديگري که در تلويزيون ساخته مي‌شود و خيلي تاثير‌گذار نيستند و حرفي براي گفتن ندارند، در کاري متفاوت و در يک فضاي خوب کار مي‌کنم.* شما به عنوان يک چهره سينمايي شناخته مي‌شويد، حضور در مديوم تلويزيون برايتان تفاوتي با سينما ندارد؟

- به هر حال بازيگري يک مبحث گسترده است و بازيگري يعني بازيگر تئاتر، تلويزيون و سينما. من فکر مي‌کنم انتخاب من بين پيشنهادهايي که آن زمان داشتم، بهترين انتخاب است و دوست دارم يک بار ديگر اين مديوم را تجربه کنم. چون اولين تجربه‌ام بسيار ماندگار و خوب بود و خوشحالم که مجدد اين تجربه را به واسطه يک فيلمنامه‌اي که قابل دفاع است، داشتم. اساسا به خاطر اينکه مخاطب تلويزيون مخاطب گسترده و قابل احترامي است و شايد رسانه سينما و بازيگرانش متفاوت از سينما باشند و حتي در تمام دنيا حتي جشنواره‌هاي سينما و تلويزيون از هم جدا هستند. من با يک کار تلويزيوني بازيگر تلويزيون نخواهم شد و يک کار ملاک نيست. همچنين بسياري از بازيگران سينمايي ما تلويزيون را تجربه کرده‌اند و دوباره به سينما برگشته‌اند و کارشان را ادامه داده‌اند.
*يعني ترجيح مي‌دهيد در يک کار خوب تلويزيوني حضور داشته باشيد تا در کارهاي ضعيف سينمايي؟

- دقيقا. متاسفانه نسبت به سال‌هاي گذشته سينما به نظرم دچار افت شده است. آمار فروش فيلم‌ها را که روزانه مي‌بينيم چقدر پايين آمده است، نمي‌دانم قرار است براي سينما چه اتفاقي بيافتد. من اگر قرار باشد سينما اين‌طور پيش برود، ترجيح مي‌دهم تا زماني که سينما به حالت عادي برنگشته به اين وادي برنگردم و ديگر بازي نکنم. چون اين ميزان فروش يک سوم هزينه توليد فيلم هم نيست و اين خيلي تلخ است، هم براي بازيگر، هم سرمايه‌گذار، هم تهيه‌کننده و سينمادار. من فکر مي‌کنم توليد نکنند خيلي بهتر از اين باشد که اکران شود و به چنين سرنوشتي دچار شود. برخي فيلمنامه‌ها هم به نحوي هستند که مردم اصلا به سمت‌شان نمي‌روند. سينما جايي موفق است که مخاطب دارد.


* خود شما شرايط مطلوب سينما را در چه مي‌بينيد؟

- شرايطي است که فيلمنامه‌هايي ساخته شود که بتواند آن‌قدر تاثيرگذار باشد که مخاطبش را با وجود اين همه گزينه‌هايي که وجود دارد به سينما بکشاند. فيلم‌هاي هزار توماني کنار خيابان، ماهواره، اينترنت و هزار مرجع ديگر براي مخاطب وجود دارد. در چنين شرايطي به اضافه اينکه براي يک خانواده، رفتن به سينما حدود 50 هزار تومان تمام مي‌شود، يک فيلم بايد آن قدر جذابيت داشته باشد که خانواده را براي رفتن به سينما ترغيب کند. سينما سرگرمي است و قرار نيست حتما حرفي براي گفتن داشته باشد، اما در چنين شرايطي مي‌تواند حداقل يک جذابيت بصري و يا يک فکر باشد. در تمام دنيا براي اينکه يک فيلم فروش داشته باشد، گروهي سال‌ها تحقيق مي‌کنند و درباره‌اش فکر مي‌کنند که موضوع فيلم را چطور مطرح کنند، چه کسي بازي کند، چطور بازي کند، چطور اکران کنند که بتوانند از همه دنيا مخاطب جذب کنند ولي ما چي؟ فيلم‌هايي ساخته مي‌شوند که خنثي هستند، ساخته مي‌شوند، اکران مي‌شوند و بعد هم فراموش مي‌شوند. فقط يک سرمايه‌اي اين وسط به باد رفته است. در چنين وضعيتي آدم بازي نکند خيلي بهتر است.* برگرديم به سريال، سريال «راستش را بگو» حاوي داستان‌هاي ريز و درشتي است که به طور موازي پيش مي‌روند، احساس نکرديد اين داستان‌هاي موازي مخاطب را سردرگم مي‌کند؟‌

- مخاطب بايد روي کاري که مي‌بيند، کمي هم فکر کند. من کارهايي را که مخاطب را به فکر کردن وادار مي‌کنند، دوست دارم. ما همه چيز را شسته و رفته تحويل بدهيم، خيلي اتفاق خوبي نيست. اين کار پيچيدگي دارد و مخاطب را به فکر کردن وادار مي‌کند.
* شما در اين سريال نقش يک خانم چادري ظاهر شده‌ايد، برايتان نوع پوشش نقشي که ايفا مي‌کنيد مهم است يا خير؟

- من يک بازيگر هستم و اتفاقا اين نقش و اين نوع پوشش را خيلي دوست داشتم. ما بازيگريم، مدل نيستيم. تجربه کردن همه نوع نقش برايم جذاب است. نقش خاطره آرامي هم برايم ويژگي‌هايي داشت که جذاب بود.* در برخي محافل ذکر شد که شما چادرتان را در اين سريال خوب نگه نمي‌داريد.

- به نظرم طرح چنين مواردي حاشيه است. من به سطح جامعه و علي‌الخصوص قشر دانشجو نگاه کردم. قرار نيست من يک مدلي که روي کاغذ مي‌کشند را ايفا کنم. يک خانم با اين نوع پوشش زندگي مي‌کند، ممکن است يک لحظه آن را شُل بگيرد و يک لحظه ديگر سفت. حتي يک لحظه ممکن است باد بيايد. انسان در حرکت است و نقش بايد واقعي باشد. من نمي‌توانم جوري آن را بازي کنم که غير واقعي است. اين حرف‌ها حاشيه‌اي است. من تلاش کردم نقشم را طوري ايفا کنم که واقعي باشد. شما اگر به ادامه سريال نگاه کنيد متوجه مي‌شويد که چرا خاطره اين‌گونه است. آنچه شما مي‌بينيد ماهيت واقعي اين فرد نيست و در حال تظاهر است، اما همين قضاوت‌هاي غلط و زودهنگام و ايجاد حاشيه باعث مي‌شود کار به خوبي ديده نشود.

همين قضاوت‌هاي بي‌مورد و عجولانه به سينما هم ضربه مي‌زند. اگر کمي با هم مهربان‌تر باشيم چنين فضاهايي پيش نمي‌آيد.* از شما به عنوان هنرمندي فعال در شبکه‌هاي اجتماعي ياد مي‌شود.

- به هيچ وجه اين‌طور نيست. من عضو هيچ صفحه اجتماعي نيستم. خيلي‌ها اين مطلب را به من مي‌گويند ولي آن صفحه‌ها هيچ‌کدام متعلق به من نيست. متاسفانه ما هيچ‌گونه قانوني هم براي پيگيري چنين مواردي در ايران نداريم. در تمام دنيا اگر فردي از نام و چهره فردي ديگر سوءاستفاده کند، قابل پيگيري است، اما چون چنين سايت‌هايي اساسا در کشور ما فيلتر است، امکان پيگيري قضايي و قانوني آن نيز براي ما وجود ندارد. من هم نمي‌دانم با چنين مشکلاتي چه کنم؟

از اسم من، همسرم، خواهرم و همه اعضاي خانواده‌ام سوء‌‌استفاده مي‌کنند ولي دستمان هم به هيچ جايي نمي‌رسد.


منبع:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910827000746

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نيوشا ضيغمي: بازيگرم، مدل نيستم نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: نيوشا ضيغمي ، بازيگري ، سينما ، مدل ، تلويزيون ، سطح سينما ، حاشيه هاي سينما ، پشت صحنه ، مصاحبه با نيوشا ضيغمي ، زندگي خصوصي نيوشا ضيغمي ، بيوگرافي نيوشا ضيغمي