مسبی
پزشکان نسبت به افراد چاق پيشداوري منفي دارند

پزشکان نسبت به افراد چاق پيشداوري منفي دارند

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
يک بررسي جديد نشان مي‌دهد پزشکان به همان اندازه عامه مردم نسبت به افراد داراي اضافه وزن تبعيض قائل مي‌شوند.
به گزارش لايو ساينس اين بررسي همچنين نشان داد که پزشکان احتمالا از پيشداوري خودشان آگاه نيستند.

جانيس سابين، استاديار دانشگاه واشنگتن، يکي از پژوهشگران، مي‌گويد: «تکان‌دهنده يافته در اين بررسي اين بود که پزشکان مانند ساير افراد جامعه هستند و نسبت به اضافه وزن ديدگاهي منفي دارند. بررسي ما درباره خود اين رفتار نبود، بنابراين ما نمي‌دانيم آيا ديدگاه منفي واقعا بر رابطه پزشک و بيمار اثر مي‌گذارد يا نه.»

پژوهش‌هاي پيشين نيز بيانگر پيشداوري پزشکان درباره اضافه وزن بود، اما اين بررسي جديد نشان مي‌دهد ميزان اين باور منفي در پزشکان فرقي با ميزان آن در عامه مردم ندارد.

سابين و همکارانش در اين بررسي حدود 360000 فرد از جمله 2284 پزشک را وارد کردند. اين پژوهشگران از يک آزمون کامپيوتري استفاده کردند که براي اندازه‌گيري جانبداري‌هاي آشکار، آنهايي که افراد داشتن‌شان را مي‌پذيرند و جانبداري‌هاي پنهاني که افراد داشتن‌شان را نمي‌پذيرند، طراحي شده بود.

نتايج نشان داد پيشداوري منفي قاب‌توجهي در ميان پزشکان نسبت به افراد چاق وجود دارد، البته اين پيشداوري منفي در ميان پزشکان زنان اندکي کمتر از پزشکان مرد بود.

همچنين اين بررسي نشان داد که پزشکان چاق عموما نسبت به افراد داراي اضافه وزن همدلي بيشتري نشان مي‌دهند.

با توجه به شيوع بالاي چاقي و اضافه وزن - حدود دو سوم آمريکاييان اضافه وزن دارند يا چاق هستند، اين سوگيري نسبت به وزن ممکن است عده‌ زيادي را تحت تاثير قرا ردهد.

به گفته کارشنان اين بررسي بيانگر نياز آموزش بيشتر پزشکان درباره سوگيري نسبت به وزن و دراختيارگذاشتن راهبردهايي براي آنهاست که تا در رابطه با بيماران پيشداوري نداشته باشند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1996

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره پزشکان نسبت به افراد چاق پيشداوري منفي دارند نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: چاقي ، لاغري ، پيشداوري ، تناسب اندام ، خواب ، تغذيه ، پزشک ، زن ، مرد ، افراد جامعه ، آزمون