مسبی
چشم‌ هايتان را يک عمر گارانتي كنيد

چشم‌ هايتان را يک عمر گارانتي كنيد

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
يك ضربه مي‌تواند هم به چشم شما به عنوان يك عضو آسيب برساند و هم بينايي شما را دچار مشكل كند، براي همين است كه بايد كاملا مراقب چشم‌هاي‌تان باشيد.

آسيب‌ها و حوادث چشمي هر جايي ممكن است اتفاق بيفتد؛ در آشپزخانه، در زمان كار كردن و حتي در زمين بازي. ممكن است يك جسم داغ، مثل روغن يا يك جسم تيز براي چشم شما ايجاد خطر كند ولي شايد خيلي ساده بتوانيد از آسيب‌هاي چشمي جلوگيري كنيد
عينك‌هايي كه مواظب چشم شما هستند

براي جلوگيري از آسيب‌هاي چشمي‌مي‌توانيد از اين توصيه‌ها استفاده كنيد:
زماني كه كارهاي ريسكي مي‌كنيد، حتما از محافظ چشم استفاده كنيد.

اگر در كار تراشيدن چيزي هستيد يا مي‌خواهيد چيزي را خرد كنيد، يا در محيط پر از گرد و غبار هستيد، بهترين كار اين است كه يك عينك محافظ به چشمان خودتان بزنيد. عينك‌هاي محافظ لبه‌هايي دارند كه كاملا روي صورت و پيشاني قرار مي‌گيرند و كاملا از چشم شما محافظت مي‌كنند.

در تمام ورزش‌هاي توپي هم احتمال آسيب به چشم شما وجود دارد اما به هر حال به طور معمول در آن‌ها از عينك محافظ استفاده نمي‌شود.

اگر مي‌خواهيد خانه‌تان را تميز كنيد


در زمان كار كردن با مواد شيميايي و تميزكننده‌ها مواظب باشيد اين مورد به خصوص در مورد خانم‌ها لازم است مورد توجه قرار بگيرد. خانم‌هاي خانه‌دار بايد بروشور تمام وسايل تميزكننده‌اي را كه مي‌خرند با دقت مطالعه كنند و در صورتي كه هشداري در مورد بخارات مواد تميزكننده و ضدعفوني‌ وجود داشت حتما در زمان كار كردن با آن‌ها از ماسك و عينك محافظ استفاده كنند. در ضمن يادتان باشد كه هيچ‌گاه خودتان مواد تميزكننده و شيميايي را مخلوط نكنيد، زيرا گاه مخلوط كردن اين مواد مي‌تواند گازهايي متصاعد كند كه براي چشم بسيار خطرناك باشد.
خانم‌هايي كه آشپزي مي‌كنند

در زمان آشپزي يا كار كردن با اجسام داغ مراقب باشيد:
يكي از موارد شايع آسيب‌هاي چشمي ناشي از پريدن روغن مايع داغ به چشم خانم‌هاي خانه‌دار است كه مشغول آشپزي هستند.

ريختن اجسام آب‌دار در روغن داغ يا ريختن اجسام بسيار سرد در داخل روغن داغ مي‌تواند باعث جهش روغن داغ به هوا شود. در ضمن يادتان باشد كه آسيب‌هاي حرارتي مي‌تواند حتي با فاصله، چشم را اذيت كند. براي همين هيچ‌گاه بيش از حد به يك جسم داغ نزديك نشويد.
قابل توجه خانم‌هاي خانه‌دار

مراقب اشياي نوك‌تيز باشيد:
بسياري از صدمات و آسيب‌ديدگي‌هاي چشمي زنان خانه‌دار ناشي از برخورد آن‌ها با لبه‌هاي تيز كمدها، كابينت‌ها، درها و لوازم آشپزخانه است. بايد حواس‌تان باشد كه هيچ كمد يا كابينت يا وسايل با لبه‌هاي تيز در مسير معمول ترددتان در خانه يا محل كار نباشد. اين موضوع به خصوص در آشپزخانه بايد مورد توجه خانم‌هاي خانه‌دار قرار بگيرد.

وقتي در اتومبيل نشستيد

در زمان نشستن در اتومبيل كمربند ايمني‌تان را ببنديد:
زماني كه در اتومبيل مي‌نشينيد حتما كمربند ايمني خودتان را ببنديد. موارد زيادي ديده شده كه در اثر سانحه تصادف رانندگي شكستن شيشه يا پرتاب اجسام ناشي از تصادف به چشم‌ها صدمه رسانده است. يك نكته جالب اينجاست كه در ا نگلستان ميزان رانندگي آقايان بيشتر از خانم‌هاست و طبيعي است كه حوادث و سوانح رانندگي براي آن‌ها بيشتر است اما در كمال تعجب ميزان آسيب‌هاي چشمي ناشي از سوانح رانندگي در خانم‌ها بيشتر از آقايان است.
اين‌ها زنگ خطر هستند
در موارد زير حتما بايد به صورت اورژانس به بيمارستاني كه بخش چشم‌پزشكي يا مركز مراقبت‌هاي چشمي دارد مراجعه كنيد:
مشكل در ديدن و تاربيني.
پاره شدن يا زخم شدن گسترده پلك.
حركت نكردن يك چشم در مقايسه با چشم‌ ديگر، يعني فرد قادر نباشد 2 چشمش را به يك شكل حركت بدهد.
بروز ناگهاني تفاوت در ميان چشم‌ها، مثلا يك چشم واضح ببيند و چشم ديگر مبهم و تار ببيند.
اندازه يا شكل عجيب مردمك يك يا هر 2 چشم.
وجود خون در قسمت سفيدرنگ چشم، وجود شي خارجي در چشم يا زير پلك كه به آساني خارج نمي‌شود.
اين توصيه‌ها چشم‌هاي شما را نجات مي‌دهند

زماني كه چشم آسيب مي‌بيند راهكارهاي زير را به كار ببنديد؟
وقتي دچار مشكل چشمي شديد يا براي يكي از نزديكان شما مشكل چشمي پيش آمد حتما به يك متخصص چشم‌پزشكي مراجعه كنيد. حتي اگر مشكل به ظاهر جدي نيست هم نبايد آن را ناديده بگيريد. در خيلي از موارد دست‌كم گرفتن صدمه چشمي مي‌تواند عوارض زيادي را رقم بزند. در موارد آسيب‌هاي چشمي اين اقدامات را انجام بدهيد:
وقتي دچار صدمه چشمي شديد چشم‌تان را لمس نكنيد، نماليد يا فشار ندهيد.
سعي نكنيد جسم خارجي را كه وارد چشم‌تان شده است به تنهايي خارج كنيد.
در اين موارد بدون تجويز پزشك پماد يا داروهاي ديگر چشمي مصرف نكنيد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1998

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چشم‌ هايتان را يک عمر گارانتي كنيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: چشم ، بيماري چشمي ، محافظت از چشم ، درمان ، نور ، چشم پزشک ، عينک ، عينک محافظ ، مواد شوينده ، سرما ، پلک ، مژه ، ابرو ، چشم زيبا