مسبی
چهار نشانه سالمندي که ممکن است بيانگر خطر بيماري قلبي باشند

چهار نشانه سالمندي که ممکن است بيانگر خطر بيماري قلبي باشند

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
دايره طاسي در فرق سر يا يک شيار عمودي کوچک روي لاله گوش شما ممکن است نشانه‌هاي بي‌ضرر از سالمندي باشند، اما يک بررسي جديد نشان مي‌دهد نشانه‌هايي مانند اينها ممکن است نشانه‌اي از افزايش خطر بيماري قلبي باشند.

به گزارش لايوساينس پژوهشگران دانمارکي دريافتند که افرادي که دست کم سه نشانه از اين چهار نشانه را داشته باشند، با احتمال 39 درصد بيشتر در معرض بيماري قلبي و با احتمال 57 درصد بيشتر در معرض حمله قلبي هستند: طاسي فرق سر، عقب رفتن خط مو، شيار بر روي لاله گوش و رسوبات چربي در پلک‌ها که گزانتلاسما ناميده مي‌شوند.

دکتر آن تيبيرگ- هانسن استاد و پزشک ارشد بخش بيوشيمي باليني در بيمارستان دانشگاه کپنهاگ و سرپرست اين پژوهش مي‌گويد وجود اين نشانه‌ها که شما را مسن‌تر از سن‌تان نشان ‌ميد‌هد، بيانگر وضع بد سلامت قلبي-عروقي شما هم هست.

اين پژوهشگران از داده‌هاي «بررسي قلب کپنهاگ» استفاده کردند که شامل 10885 فرد مي‌شد بالاي 40 سال داشتند. در طول اين بررسي بيش از 35 ساله، 3401 نفر دچار بيماري قلبي و 1708 نفر دچار حمله قلبي شدند. پژوهشگران شش خصوصيت جسمي را که با سالمندي ارتباط داشت، در اين افراد مورد بررسي قرار دادند، اما مشخص شد که دو خصوصيت - موي خاکستري و چين و چروک- ظاهرا با افزايش مشکلات قلبي همراهي ندارند.

افراد مورد بررسي شامل 5828 مرد و 5057 زن مي‌شدند. هنگامي که پژوهشگران مردان و زنان را به طور جداگانه در نظر گرفتند، دريافتند که از دست دادن مو در زنان با افزايش خطر بيماري قلبي همراهي ندارد. اما در ميان 737 مردي که خط موهاي‌شان عقب رفته بود، 82 نفر دچار حمله قلبي شده بودند، به عبارت ديگر مرداني که موهاي‌شان را از دست داده بودند، نسبت به آنهايي که اين نشانه را نداشتند، 40 درصد بيشتر در معرض حمله قلبي بودند.

پژوهش‌هاي قبلي درباره طاسي به عنوان نشانه‌اي از بيماري قلبي، نتايج متناقضي داشته‌اند. برخي از اين بررسي‌ها شدت و نوع طاسي را با خطر بيماري قلبي و حمله قلبي با ميزان‌هاي‌ گوناگون ارتباط داده‌اند. از آنجايي که احتمال هر دوي طاسي و بيماري قلبي با افزايش سن بالا مي‌رود، نتيجه‌گيري قاطع در اين باره مشکل است.

به گفته اين پژوهشگران با توجه به يافته‌هاي آنها، متخصصان باليني که در بيماران‌شان اين نشانه‌ها را پيدا مي‌کنند بايد توجه بيشتري به آنها داشته باشند.

تيبرگ- هانسن مي‌گويد: «توصيه‌ اين است که تغييرات سبک زندگي و درمان‌هاي کاهش‌دهنده چربي بايد در اين افراد تشديد شود، زيرا خطر بيماري در اين افراد بيشتر است.» البته به گفته او پژوهش بيشتري در اين زمينه لازم است تا مشخص شود چرا اين نشانه‌ها باعث افزايش خطر بيماري قلبي مي‌شوند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1999

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چهار نشانه سالمندي که ممکن است بيانگر خطر بيماري قلبي باشند نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سالمندي ، بيماري قلب ، نشانه هاي بيماري ، علائم بيماري ، نشانه هاي بيماري قلبي ، دکتر ، درمان ، خستگي