مسبی
راه‌هاي بهبود بيماري آنفلوآنزا

راه‌هاي بهبود بيماري آنفلوآنزا

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
آنفلوآنزا يک عفونت ويروسي است که علائمي شبيه سرماخوردگي داشته ولي در بعضي از مواقع خطرناک است و باعث مرگ‌ومير مي‌شود.
آنفلوآنزا عمدتا باعث بيماري عفونت حاد تنفسي مي‌شود که با سردرد ناگهاني، گلودرد، خشونت صدا، آبريزش بيني، سرفه و خلط (گاهي اوقات)، درد عضلاني مانند کمردرد، تب، ضعف و بي‌حالي و خستگي شديد ديده مي‌شود. اين بيماري در کودکان باعث ذات‌الريه مي‌‌شود. در اين بيماري مقاومت بدن کاهش يافته لذا احتمال حمله ميکروب‌ها به دستگاه تنفسي و عفونت افزايش مي‌يابد.

خردسالان، کهنسالان، افراد مبتلا به بيماري‌هاي ريوي، قلبي، ديابت، آسم، کليوي، نقص ايمني و بيماري ايدز و خانم‌هاي باردار بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند و بايد پيشگيري از ابتلا در اين افراد جدي گرفته شود. اين بيماري داراي قدرت سرايت و همه‌گيري بالايي است و امکان سرايت در مکان‌هاي عمومي مانند مدارس و پادگان‌ها افزايش مي‌يابد. اگر تب بالا و سرفه شديد و وجود خون در خلط، گوش درد، تنگي نفس با درد قفسه سينه، ترشحات غليظ از بيني، سينوس‌ها يا گوش، درد سينوس، درد يا سفتي گردن ديده مي‌شود مراجعه به پزشک و درمان جدي لازم است.

در درمان بيماري آنفلوآنزا به‌علت ضعف عمومي، نياز به استراحت، مصرف ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين C و تنفس هواي مرطوب توصيه مي‌شود. در درمان آنفلوآنزا نبايد از آسپيرين استفاده کرد. استفاده از آسپيرين در کودکان در بيماري‌هاي آبله‌مرغان و آنفلوآنزا احتمال بروز بيماري ري (REYE) را افزايش خواهد داد که باعث آسيب‌هاي غيرقابل جبران مغزي و کبدي مي‌شود. در اين بيماري درد مفاصل و ماهيچه‌ها آزار‌دهنده خواهد بود و دردهاي گوارش و درد شکم و تهوع و استفراغ نيز ديده مي‌شود. ويروس‌هايي که موجب بيماري مي‌شوند با سرما دوست بوده و در فصل سرما فعاليت خود را در دستگاه تنفسي شروع مي‌کنند.

دو مورد اشتباه شايع که در بيماران مبتلا به آنفلوآنزا ديده مي‌شود عبارتند از:
استفاده مکرر از دستمالي که قبلا در آن عطسه يا سرفه کرده‌اند که موجب ابتلا و سرايت مجدد بيماري در فرد مي‌شود.
با فشار، بيني خود را با دستمال تميز مي‌کنند که با اين کار ويروس‌ها و ترشحات به سينوس‌هاي زير چشم رانده شده و باعث سينوزيت مي‌شود.

نکته قابل ذکر اين است که واکسن آنفلوآنزا از موارد شديد و مرگ‌آور در بيماري جلوگيري کرده ولي از ابتلا به سرماخوردگي جلوگيري نمي‌کند. اولويت واکسيناسيون در کساني است که در معرض ابتلا و مرگ‌ومير بيماري قرار دارند. به‌دليل تغيير ساختمان ژنتيک ويروس، تزريق هر ساله واکسن لازم است و همچنين به‌دنبال تزريق واکسن احتمال بروز خفيف علائم وجود دارد.منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2000

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راه‌هاي بهبود بيماري آنفلوآنزا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عفونت ويروسي ، آنفولانزا ، درمان آنفولانزا ، بهبودي ، سرفه ، عطسه ، خستگي ، خلط ، درمان ، باکتري ، دکتر ، بيکار