مسبی
چطور آزار ظاهري سلامت رواني افراد را به خطر مي‌اندازد

چطور آزار ظاهري سلامت رواني افراد را به خطر مي‌اندازد

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: جوادمضاف
در دنيايي که بر زيبايي ظاهري تکيه دارد، جاي تعجب نيست که زنان بسياري تحت آزارهاي مربوط به مسائل ظاهري قرار گيرند.

آزار ظاهري فقط يک اتفاق ساده نيست، مي‌تواند به طرق مختلف بر سلامت فکري و رواني قرباني‌ها اثر بگذارد. متخصصين سلامت روان، آزار ظاهري و سلامت رواني را با هم مرتبط مي‌دانند.

کارن کونيگ مددکار اجتماعي مي گويد که آزار ظاهري تاثير منفي شديدي بر سلامت روان آنهايي که از اعتمادبه‌نفس خوبي برخوردار نيستند و حتي آنهايي که اعتمادبه‌نفس خوبي دارند، مي‌گذارد.

بااينحال آنهايي که از اعتمادبه‌نفس خوبي برخوردارند، ياد مي‌گيرند که نظرات منفي درمورد ظاهر خود را ناديده بگيرند.

براي قربانيان آزار ظاهري، نشانه‌هاي سلامت روان از افسردگي تا آسيب رساندن به خود در تغيير است. همچنين قربانيان ممکن است اضطراب و فکر خودکشي را نيز تحربه کنند. ممکن است شروع به رژيم گرفتن، ورزش کردن، استفاده از داروهاي چربي‌سوز کنند يا حتي دست به عمل‌هاي جراحي و آرايشي بزنند.

دکتر کونيگ اضافه مي‌کند که اينکه قربانيان مسائل و مشکلات رواني تجربه مي‌کنند، تقصير آنها نيست. مشکل فردي آزاررسان است.

او پيشنهاداتي دارد که چطور قربانيان مي‌توانند موقعيت را تغيير داده و درنتيجه آن وضعيت فکري و رواني خود را بهبود بخشند.

او مي‌گويد، «اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که اجازه شروع نظرات منفي را به ديگران ندهيد و بدانيد که هرچه که از دهان ديگران بيرون مي‌آيد به خودشان تعلق دارد، حتي اگر اسم شما به آن چسبيده باشد.

«گاهي اوقات مناسب است که هيچ نگوييد و فرد آزار رسان را ناديده بگيريد و گاهي هم خيلي مهم است که جلوي آن بايستيد. هر موقعيتي راهکار خاص خود را مي‌طلبد و نمي‌توان يک توصيه براي همه موقعيت‌ها ارائه داد.

لازم است که فرد قرباني به دوستان، خانواده، مسئولين مدرسه و سايرين درمورد اين اتفاق اطلاع دهد و براي تصميم‌گيري در نحوه برخورد با آنها مشورت کند. هدف اين است که احساس قدرت کنند و اين احساس قدرت مي‌تواند به شکل‌هاي مختلف باشد.»

نانسي ايروين، متخصص روان‌درماني از لوس‌آنجلس مي‌گويد که فکر مي‌کند آزار ظاهري بيشتر از طرف کساني انجام مي‌شود که از هم انتقاد مي‌کنند و نمي‌توان آن را جزء موارد آزار دانست.

او مي‌گويد که برخي نسبت به نظراتي که درمورد ظاهرشان گفته مي‌شود حساس‌تر هستند، و کسانيکه درمورد ظاهر ديگران نظر مي‌دهند، مي‌خواهند احساس بهتري نسبت به خودشان پيدا کنند.

او مي‌گويد کسانيکه آزار ظاهري را تجربه مي‌کنند ممکن است دچار عصبانيت، بي‌خوابي، پايين آمدن نمرات مدرسه و سردي رفتار شوند و احتمال اينکه با افراد ناشايست رفت‌وآمد کنند و به افرادي بي‌قيد و بند تبديل شوند بيشتر است.

يک راه براي غلبه بر نظرات منفي ديگران درمورد ظاهر خود اين است که سعي کنيد اعتمادبه‌نفستان را با فعاليت‌ها و سرگرمي‌هاي مختلف بالا ببريد.

دکتر ايروين مي‌گويد، «البته، مقابله و روبه‌رو شدن با فرد آزاررسان بهترين راهکار است؛ اين قاطعانه به او بگوييد که آدم‌هاي قوي نيازي به تحقير ديگران ندارند و کسانيکه از ديگران انتقاد بي اساس مي‌کنند، دچار انتقاد دروني هستند.»

راماني دورواسولا، روانشناس باليني در اين مورد اعتقاد دارد که آزار ظاهري را مي‌توان يکي از متداول‌ترين انواع آزار دانست زيرا ظاهر انسان‌ها اولين چيزي است که ديده مي‌شود.

بااينحال بيشتر افراد نه مي‌توانند ظاهرشان را تغيير دهند و نه ديگر جنبه‌هاي زندگي‌شان را و اين مي‌تواند منجر به احساس نااميدي و دلسردي شود. قربانيان ممکن است انزواي اجتماعي را نيز تجربه کنند.

او پيشنهاد مي‌کند که قربانيان برحسب موقعيت موجود با منابع انساني يا دفاتر مشاوره تماس بگيرند و باوجود نظر توهين‌آميز فرد آزار رسان، با خودشان صادق باشند.

دورواسولا مي‌گويد، «همه بي‌فکري‌هاي کسي که بي‌رحمانه چنين قضاوتي داشته است را در نظر بگيريد، احساس ناامني و مسئوليت‌پذيري را نيز کنار ديگر بگذاريد.»

لادن اوبان کولاچيکو، متخصص روان‌درماني اضافه مي‌کند که قربانيان آزار ظاهري ممکن است به موادمخدر و الکل نيز براي کنار آمدن با موقعيت منفي خود روي بياورند.

او توصيه مي‌کند موقعيت را بازسازي کرده و خود را به جاي قرباني، فردي کنترل‌شده ببينيد. تمرين سبک‌زندگي سالم و تسليم نشدن دربرابر بيش از اندازه رژيم گرفتن و ورزش کردن يا پرخوري احساسي و ساير رفتارهاي افراطي نيز ضرورت دارد.


منبع:

http://www.mardoman.net/life/appbullied/

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چطور آزار ظاهري سلامت رواني افراد را به خطر مي‌اندازد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: آزار ظاهري ، سلامت رواني ، عوامل خطر سلامت ، روان ، درمان افسردگي ، اعتماد به نفس ، خانواده