مسبی
قانون شکني را آسان نکنيد، فروشگاه هاي اينترنتي

قانون شکني را آسان نکنيد، فروشگاه هاي اينترنتي

ویرایش: 1391/8/25
نویسنده: شاهین
ايتنا - اگر مي‌خواهيم نظارت بيشتري بر فعاليت اين فروشگاه‌ها داشته باشيم بايد به ‌گونه‌اي عمل کنيم که تعداد بيشتري در چارچوب‌هاي مورد نظر ما قرار گيرند در غير اين صورت قانون‌شکني کار چندان سختي نخواهد بود.
مهرک محمودي - تقريبا يک دهه از فعاليت فروشگاه‌هاي مجازي در ايران مي‌گذرد، اگر از فعالان اين بازار بپرسيد شايد بهترين دوره فعاليت خود را دوره اوليه تشکيل فروشگاه‌هاي اينترنتي بدانند چرا که همه بخش‌ها اين فعاليت‌ها را تشويق مي‌کردند و هيچ محدوديتي براي اين فروشگاه‌ها ايجاد نمي‌شد البته در آن زمان نيز ضعف‌هاي زيرساختي مشکل اصلي اين فروشگاه‌ها به‌ شمار مي‌رفت.

در آن زمان حجم مبادلات مالي و الکترونيکي در اين سيستم بسيار اندک و نزديک به صفر بود و حتي اگر خريد و فروشي نيز صورت مي‌گرفت تبادل مالي در بين نبود فقط سفارش کالا الکترونيکي بود، هر چند اين روش هنوز هم وجود دارد اما بسياري از فروشگاه‌هاي اينترنتي به سمت دريافت وجه کالا از طريق سيستم‌هاي الکترونيکي حرکت کرده‌اند يا حداقل يکي از سيستم‌هاي پيشنهاددهنده خود را سيستم الکترونيکي قرار داده‌اند.

با وجود اينکه علاقه در بخش فعاليت فروشگاه‌هاي اينترنتي هر روز بيشتر مي‌شود و با گذري در وب مي‌توان به تعداد زياد اين فروشگاه‌ها پي برد، هر روز بر موانع فعاليت اين فروشگاه‌ها نيز اضافه مي‌شود.

هيچ شکي وجود ندارد که پس از گذر از دوره شکل‌گيري، نياز به ساماندهي اين فروشگاه‌ها وجود دارد و بايد اين فروشگاه‌ها را به سمت يک چارچوب مشخص حرکت داد اما آيا بايد يک چارچوب کشيد و بعد از فروشگاه‌ها خواست که خود را با چارچوب هماهنگ کنند يا اينکه ما سعي کنيم چارچوبي طراحي کنيم که با فعاليت فروشگاه‌ها تناسب داشته باشد و قسمت عمده‌اي از فروشگاه‌ها در آن جاي گيرند و ديگران نيز بتوانند خود را با آن هماهنگ کنند؟

در اصلاحيه‌اي که براي آيين‌نامه فعاليت فروشگاه‌هاي اينترنتي صادر شده است فروشگاه‌هاي اينترنتي براي قانونمند شدن فعاليت‌شان نيازمند محل تجاري و اداري هستند اما هم‌اکنون بسياري از فروشگاه‌هاي اينترنتي چون يک توزيع‌کننده کالا به ‌حساب مي‌آيند و نقش بازاريابي براي تامين‌کننده‌هاي بزرگ‌تر کالا يا فروشگاهاي واقعي را بازي مي‌کنند و مرکز اصلي‌شان اماکن مسکوني است.

همين امر موجب مي‌شود بسياري از فروشگاه‌هاي اينترنتي براي دريافت جواز کسب و قانونمند کردن فعاليت خود اقدامي نکنند و همچنان به فعاليت خود ادامه دهند و اتحاديه و دولت نيز نتوانند بر اين فروشگاه نظارتي داشته باشند و حتي اگر راهکار فيلتر کردن اين فروشگاه‌ها نيز در نظر گرفته شود ثبت و راه‌اندازي يک فروشگاه جديد کار چندان سختي نخواهد بود.

اگر مي‌خواهيم نظارت بيشتري بر فعاليت اين فروشگاه‌ها داشته باشيم بايد به ‌گونه‌اي عمل کنيم که تعداد بيشتري در چارچوب‌هاي مورد نظر ما قرار گيرند در غير اين صورت قانون‌شکني کار چندان سختي نخواهد بود.


منبع:

http://i-trade.rozblog.com/post/256

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قانون شکني را آسان نکنيد، فروشگاه هاي اينترنتي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: قانون شکني ، مجوز ، فروشگاه اينترنتي ، تجارت الکترونيک ، کسب و کار ، کسب درآمد ، اينترنتي