مسبی
براي جلوگيري از دردهاي قاعدگي چه بايد کرد؟

براي جلوگيري از دردهاي قاعدگي چه بايد کرد؟

ویرایش: 1391/8/25
نویسنده: سیما5862
PMS يا همان سندرم پيش از قاعدگي، معمولا سراغ تمام خانم‌ها مي‌رود، اما كم يا زياد آن به شرايط و دلايل زيادي بستگي دارد.
اين سندرم معمولا در طول يك هفته مانده به شروع عادت‌ماهانه در خانم‌ها باعث ايجاد علائمي نظير پف و ورم صورت و دست و پا، يبوست، سردرد، شكم‌درد و حتي تغيير خلق و خو و احساسات مي‌شود.
كافي است كمي جست‌و‌جو كنيد تا متوجه شويد كه تقريبا تمامي خانم‌هاي دور و برتان، حداقل يكي از علائم پي ام اس را دارند و از آن رنج مي‌برند.
گاهي سن و سال و مسائل موروثي و نژادي، تفاوت‌هايي در علائم اين دوران به وجود مي‌آورد.
معمولا بيشترين علائم پي ام اس، بين سال‌هاي پاياني دهه دوم تا سال‌هاي مياني دهه چهارم زندگي پديدار مي‌شود.
معمولا خانم‌هاي با پوست تيره بيشتر از سفيدپوستان دچار افزايش اشتها مي‌شوند.
در خانم‌هاي سفيدپوست معمولا افزايش وزن بيشتري نسبت به تيره‌پوستان رخ مي‌دهد و تغييرات رفتاري و خلق‌وخو در آنها بيشتر است.
خانم‌هاي جوان نسبت به نوجوانان پي ام اس شديدتري دارند.
يادتان باشد گاهي پي ام اس روي برخي بيماري‌هاي مزمن ديگر مانند آسم، افسردگي و دلهره، صرع و ميگرن تاثير بدي مي‌گذارد و آنها را شديدتر كند. پس بهتر است اگر خداي نكرده به هر يك از اين بيماري‌هاي مزمن مبتلا هستيد و قبل از قاعدگي علائم آنها وخيم‌تر مي‌شود، حتما پزشك معالج‌تان را در جريان بگذاريد.

علائم هشداردهنده سندرم پيش از قاعدگي

- اشتهاي زياد:
برخي خانم‌ها پيش از قاعدگي، اشتهايشان نسبت به شيريني‌ها، خوراكي‌هاي نشاسته‌دار مثل كيك ‌شكلاتي و نظاير اين، به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش پيدا مي‌كند. دليل اين امر هنوز كاملا مشخص نيست، اما جالب است بدانيد كه در برخي ديگر از خانم‌ها، اين حالت كاملا برعكس است و دچار بي‌اشتهايي زيادي مي‌شوند.
معمولا در دوران پيش از قاعدگي خانم‌ها بسيار زودرنج مي‌شوند، به سرعت از كوره درمي‌روند و هر موضوع كوچكي مي‌تواند آنها را خشمگين و عصباني كند
- آكنه:
همان جوش‌هاي آزاردهنده، چركي و دردناك خودمان كه يكي از متداول‌ترين علائم پي ام اس است و صرفا مربوط به جوانان و غرورشان نيست. در اصل تغييرات هورموني بدن باعث ايجاد اين غده‌هاي چربي زشت زير پوست مي‌شوند. اين غده‌هاي چربي ممكن است منافذ پوستي را بسته و به جوش‌هاي چركي تبديل شوند كه نشانه واضحي براي نزديك شدن به دوران قاعدگي است.
ممكن است بعد از مدت‌ها حتي جاي اين جوش‌ها كه مرتبا با هر دوره قاعدگي پر و خالي مي‌شوند، روي پوست باقي بماند.
- درد:
متاسفانه اين دوران عامل ايجاد دردهاي زيادي در بدن مي‌شود، مثل كمردرد، سردرد، شكم‌درد، دردهاي مفصلي و درد قفسه‌سينه. پس اگر احساس كرديد اين هفته دردهاي مزمن و عذاب‌دهنده در بدنتان زياد شده است، بد نيست نگاهي به تقويم‌تان بيندازيد و مطمئن شويد كه در هفته شروع دوران قاعدگي‌تان هستيد.
- تغيير احساسات:
اين يكي را حتما يك بار در طول اين دوران تجربه كرده‌ايد. مشكل‌سازترين عارضه‌اي كه دوران پي ام اس براي اغلب خانم‌ها به وجود مي‌آورد، تغيير خلق‌وخو، احساسات و حالات روحي و رواني است. معمولا در اين دوران، خانم‌ها بسيار زودرنج مي‌شوند، به سرعت از كوره درمي‌روند و هر موضوع كوچكي مي‌تواند آنها را خشمگين و عصباني كند.
معمولا خشونت، گريه‌هاي بي‌دليل و بي‌وقفه، افسردگي شديد و دلشوره‌اي كه گاهي در روزهاي نزديك به قاعدگي به وجود مي‌آيد و گاهي حدود يك تا دو هفته به قاعدگي مانده شروع و چند روز بعد از آن تمام مي‌شوند.
گاهي كم‌حافظگي، حواس‌پرتي و از دست دادن تمركز هم از علائم همين دوران است.

درمان سندرم پيش از قاعدگي

تمام دردها درمان دارند، به شرط اينكه دليلشان مشخص باشد. متاسفانه پزشكان و محققان هنوز دليل قطعي براي پي ام اس پيدا نكرده‌اند.

معمولا يك هفته قبل از شروع دوران قاعدگي، هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون به شدت افت پيدا مي‌كنند. يكي از دلايل ايجاد علائم شديد، به هم خوردن تنظيم اين هورمون‌هاست.
همچنين كمبود برخي ويتامين‌ها و موادمعدني هم باعث بروز اين مشكلات و البته شديد شدن اين علائم مي‌شود.
گاهي دردهاي قبل از قاعدگي با بيماري‌هاي ديگري مثل افسردگي، استرس، اضطراب و دلهره يا بيماري‌هاي تيروئيدي تداخل پيدا مي‌كنند. براي اينكه بتوانيد دردهاي اين دوره را از بيماري‌هاي مزمن تشخيص دهيد، بايد سعي كنيد علائم آزاردهنده را مرتبا يادداشت كنيد.
اگر اين نشانه‌ها مانند نشانه‌هاي زير بودند، شما دچار دردهاي مرموز قبل از قاعدگي شده‌ايد و در غير اين صورت بايد براي درمان به پزشك مراجعه كنيد.
دردها و عوارض قاعدگي حدودا پنج روز قبل از شروع قاعدگي خود را نشان مي‌دهند. معمولا اين دردها و نشانه‌ها تا چهار روز بعد از قاعدگي همچنان وجود دارند. اين دردها و عوارض معمولا تا سه دوره كامل قاعدگي عينا تكرار مي‌شوند
به اين ترتيب مي‌توانيد نشانه‌هايي را كه هر بار قبل از عادت ماهانه دچارش مي‌شويد، بررسي كنيد و مطمئن شويد كه مربوط به قاعدگي است.
اگر احساس كرديد اين دردها و نشانه‌ها بيش از اندازه آزاردهنده هستند تا جايي كه روي زندگي و كارتان تاثير منفي دارند، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

دردهاي قاعدگي كشنده يا PMDD

وحشت نكنيد؛ اين دردها هم شبيه دردهاي پي ام اس يا همان سندروم پيش از قاعدگي هستند، منتها كمي شديدتر.
افرادي كه مبتلا به اين مشكل هستند ممكن است احساس هول و هراس شديدي داشته باشند. ممكن است به فكر خودكشي بيفتند، گريه‌هاي بي‌دليل شديد، بي‌خوابي يا مسائل آزاردهنده ديگري كه به شدت روي زندگي روزانه‌شان تاثير مي‌گذارد.
خوشبختانه براي نوع متعادل و شديد اين دردها و نشانه‌ها (PMS,PMDD) روش‌هاي درماني وجود دارد.
معمولا زماني كه نشانه‌هاي پيش از قاعدگي شديدتر از حد معمول باشد، به سابقه شخص در رابطه با ابتلا به افسردگي، تغييرات خلق‌وخو و احساسات يا آسيب ديدگي‌هاي روحي او برمي‌گردد.


منبع:

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/201210229244.html

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره براي جلوگيري از دردهاي قاعدگي چه بايد کرد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پريود ، قاعدگي ، درد ، سندرم ، عادت ماهانه ، پي ام اس ، درد شکم ، تيره پوستان ، جوش ، دردناک ، هورمون ، احساسات ، استروژن ، اکنه ، دل درد