مسبی
آيا هوش انسان رو به اتمام است؟

آيا هوش انسان رو به اتمام است؟

ویرایش: 1391/8/24
نویسنده: مورینتز
نظريه‌اي جديد عنوان مي‌کند که انسان‌ها به تدريج درحال ازدست دادن هوش خود هستند، زيرا فشار تکاملي باهوش‌بودن از روي آنها برداشته شده است.
به گزارش NBC، بر اساس اين نظريه جديد فشار تکاملي براي باهوش باقي ماندن انسانها از زماني که زندگي در شهرک‌هاي کشاورزي متراکم آغاز شد، از روي انسان برداشته شده و از اين رو هوش انسان درحال از دست رفتن است.

به گفته محققان دانشگاه استنفورد، توانايي‌هاي فکري انسان‌ها و بهبود‌يابي هزاران ژن مرتبط با نبوغ و تفکر احتمالا در گروهي از انسان‌ها رخ داده که پيش از اجداد انسان مدرن در آفريقا زندگي مي‌کرده‌اند. از آن زمان به بعد هوش انسان در مسيري سراشيبي قرار گرفته است.

اين نظريه بدون مخالفت و انتقاد قرار نگرفته است و عده‌اي از دانشمندان بر اين باورند انسان امروز به جاي از دست دادن هوشش آن را به انواع مختلفي از هوش تبديل کرده‌است. انسان‌هاي اوليه براي حفظ بقاي خود مجبور بودند توانايي‌هاي خود را در تمامي زمينه‌ها حفظ کنند اما پس از آغاز عصر کشاورزي، با از بين رفتن بسياري از نيازها،‌نياز براي هوشيار نگه‌داشتن تعدادي از ژن‌ها نيز در انسان از بين رفت.

به گفته محققان، هوش انسان به واسطه دو هزار تا پنج هزار ژن تعيين مي‌شوند، و اين ژنها به صورت خاص در معرض تغييرات مخرب يا جهش قرار دارند. بر اساس ميزان جهش‌هايي که در ميان اين ژنها رخ مي‌دهد، محققان به اين نتيجه رسيدند که هر انسان معمولي از دو ژن هوشمندي جهش يافته برخوردار است که طي سه هزار سال گذشته به اين شکل تکامل يافته است.

از سويي ديگر توماس هيل،‌محقق دانشگاه وارويک معتقد است تنها به اين دليل که ميزان جهش‌ها در ژن‌هاي هوش انسان افزايش يافته، انسان به گونه‌هاي کم‌هوش تبديل نشده است و در عوض اين امکان را يافته تا جمعيتي متنوع‌تر از انسان‌هايي با درجه هوشي متفاوت را تشکيل دهد. به گفته وي 200 هزار سال پيش استفان هاوکينگي وجود نداشت اما امروزه افراد زيادي با هوش و استعدادي مشابه هاوکينگ در گوشه و کنار جهان حضور دارند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1957

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره آيا هوش انسان رو به اتمام است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: هوش ، ژن ، انسان ، تکامل انسان ، تکامل هوش بشري ، شهرک هاي کشاورزي ، دانشمند ، استفان هاوکينگ ، NBC