مسبی
كاهش قيمت فلزات و مصالح

كاهش قيمت فلزات و مصالح

ویرایش: 1391/8/23
نویسنده: غفور
كاهش قيمت فلزات و مصالح
جام جم آنلاين: برقراري آرامش نسبي بازار ارز، طي روزهاي اخير كاهش قيمت فلزات اساسي از جمله فولاد و مس، مصالح ساختماني و محصولات پتروشيمي را به دنبال داشته است.
به گزارش جام‌جم، قيمت برخي فلزات اساسي در چند روز اخير با روند كاهشي مواجه بوده و هم‌اكنون بازار از يك ثبات نسبي برخوردار شده است.
البته بخشي از اين كاهش قيمت در واقع واكنش توليدكنندگان نسبت به اظهارات وزير صنعت، معدن و تجارت است كه چند روز پيش از توليدكنندگان خواسته بود كالاهاي خود را با نرخ ارز مبادلاتي قيمت‌گذاري كنند و در حالي كه هم‌اكنون نرخ دلار در مركز مبادلات ارزي به 2500 تومان رسيده، قيمت برخي كالاها نيز از روند نزولي برخوردار شده است.
برخي كارشناسان نسبت به تبعات قيمت‌گذاري كالاها با نرخ ارز مبادلاتي و احتمال افزايش قاچاق آن هشدار مي‌دهند.
براساس اين گزارش، قيمت ورق فولادي كه هفته قبل هر كيلو 2070 تومان عرضه شد در روزهاي اخير به 1650 تومان در هر كيلو كاهش يافته كه نشانگر افت 20 درصدي قيمت اين فلز اساسي است.
همچنين قيمت انواع ميلگرد نيز با روند نزولي مواجه شده است. قيمت ميلگرد سايز 12 در بازار تهران كه ماه گذشته به 2250 تومان در هر كيلوگرم رسيده بود، ديروز در بازار تهران حول و حوش 1900 تومان مورد معامله قرار گرفت.
قيمت تيرآهن سايز 18 نيز با فاصله گرفتن از اوج 430 هزار توماني خود به 370 هزار تومان رسيده و با قيمت‌هاي شهريور اين كالاي پرطرفدار برابري مي‌كند.از آنجا كه حجم معاملات نيز كاهش يافته اين امر، احتمال كاهش بيشتر قيمت‌ها را نيز تقويت مي‌كند.
همچنين پس از كاهش قيمت آهن و ميلگرد، ديروز مس نيز در سراشيبي قيمت واقع شده و قيمت اين كالا در معاملات ديروز بورس كالا دو محصول پرطرفدار يعني مس كاتد و مس مفتول هر كدام با 15 درصد معادل حدود 5000 تومان كاهش قيمت در هر كيلو مواجه شد و به اين ترتيب به قيمت مس مفتول به 23 هزار تومان و مس كاتد به 22 هزار تومان رسيد.
پيش‌بيني مي‌شود افت شديد قيمت مس بلافاصله در بازار تاثير گذاشته و قيمت‌ها را بشدت كاهش دهد.در هفته‌هاي گذشته درپي رشد نرخ ارز در بازار داخلي قيمت مس مفتول در هر كيلو به بيش از 28 هزار تومان رسيده بود.
كاهش نرخ محصولات پتروشيمي
اين گزارش حاكي است، محصولات پتروشيمي نيز كاهش پنج تا 10 درصدي را تجربه كرده و اين در حالي است كه اين روند همچنان ادامه دارد.
رونمايي از محصولات جديد پتروشيمي نيز كه شامل چند محصول پليمري است، احتمال روند نزولي قيمت اين مواد اوليه كارخانجات را قوت مي‌بخشد.
در پي كاهش قيمت محصولات پايه‌اي پتروشيمي نرخ برخي كالاها نيز شكسته خواهد شد و پيش‌بيني مي‌شود بازار در هفته‌هاي آينده شاهد روند كاهش قيمت‌ها باشد.
تغيير اندك قيمت مصالح ساختماني
براساس اين گزارش روند قيمت مصالح ساختماني مانند سيمان، گچ، شن و ماسه در هفته‌هاي اخير نسبتا ثابت مانده و با كاهش ناچيزي مواجه شده است.
محمد منتظري رييس اتحاديه فروشندگان مصالح ساختماني در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم با تاكيد بر اين‌كه نوسان قيمت در كالاهايي نظير سيمان، گچ، آهن و در و پنجره بسيار متغير است، تاكيد كرد: در يك ماه اخير تلقي كاهش قيمت نداشته‌ايم.
وي درخصوص پايداري روند اين ثبات نسبي در بازار مصالح ساختماني تصريح كرد: در حال حاضر به دليل فصل غيركاري (سرما) در حوزه ساخت‌وساز اصولا بازار با كاهش تقاضا مواجه است و به نظر مي‌رسد روند قيمت‌ها رو به كاهش باشد، ولي اگر بازار ارز باثبات‌تر شود، تاثير بيشتري بر روند كاهش قيمت‌ها خواهد داشت.
وي درباره نرخ سيمان گفت: از آنجا كه سيمان از حمايت‌هاي دولتي برخوردار است، در بازار قيمت اين محصول اساسي چندان تغييري نمي‌كند.منتظري اضافه كرد: از حدود دو ماه پيش كه نرخ ارز در كشور دچار نوسان شديد شد، قيمت برخي كالاها از جمله گچ 25 درصد افزايش داشت، اما تاكنون بازار همچنان در ثبات است.
بازار را به حال خود رها كنيد
رسول خليفه سلطان، دبير انجمن توليدكنندگان فولاد نيز در گفت‌وگو با جام‌جم با ارزيابي روند قيمت بازار آهن گفت: اگر روند بازار و قيمت‌گذاري كالاها به عهده عرضه و تقاضا باشد گاهي قيمت به نفع تقاضا و گاهي به نفع عرضه خواهد بود كه اين ناشي از مكانيسم صحيح عرضه و تقاضاست؛ اما در صورتي كه بازار دستكاري و با دخالت‌هاي نابجا مواجه شود، بازار دچار آشفتگي خواهد شد.وي تصريح كرد: محصولات فولادي در داخل با نرخ ارز مبادله‌اي زير نرخ جهاني عرضه مي‌شود؛ اما من معتقدم بايد بازار را به حال خودش رها كرد زيرا هيچ‌گاه دولت نتوانسته است آن را كنترل كند.خليفه‌سلطان با اشاره به اين كه چنانچه در حال حاضر شمش فولاد وارد و توليد شود، هزينه تمام شده توليد فولاد از اين طريق بيشتر از قيمت فعلي در بازار خواهد بود كه اصلا منطقي نيست.
وي در خصوص روند كاهش قيمت در بازار محصولات فولادي يادآور شد: بعيد است كاهش قيمت‌ها ادامه‌دار باشد. اين عرضه و تقاضاست كه قيمت‌ها را مشخص خواهد كرد.
دبير انجمن توليدكنندگان فولاد همچنين با تاكيد بر اين كه در حال حاضر علت كاهش قيمت‌ها در اين حوزه كاهش توان خريد مصرف‌كنندگان است، گفت: بازار از ركود نسبي برخوردار است و وضع مطلوبي نيست.
خليفه‌سلطان در پاسخ به اين پرسش كه سياست‌هاي دولت در خصوص ممنوعيت صادرات و واردات برخي كالاها را چگونه ارزيابي مي‌كند، تاكيد كرد: اين سياست‌ها كاملا بدون برنامه است و ما مخالف آن هستيم، اعتراض خود را در اين زمينه به دولت نيز اعلام كرده‌ايم زيرا نمي‌توان صادرات و واردات را از هم جدا كرد.
وي اضافه كرد: دولت قصد دارد به بهانه افزايش عوارض واردات كالا، ورود برخي از آنها را ممنوع كند كه اين كار معقول نيست و بازار را تحت تاثير قرار مي‌دهد.


منبع: روزنامه جام جم
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره كاهش قيمت فلزات و مصالح نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: كاهش ، قيمت ، فلزات ، مصالح ، بازار ارز ، فولاد ، مس ، مصالح ساختماني ، محصولات پتروشيمي ، معدن ، تجارت