مسبی
تصفيه آب با پوست موز

تصفيه آب با پوست موز

ویرایش: 1391/8/21
نویسنده: kiumehr
تنها استفاده‌اي که اغلب ما از پوست موز سراغ داريم به فيلم‌هاي کمدي و زمين‌خوردن بازيگران مربوط مي‌شود؛ اما محققان نشان داده‌اند، پوست اين ميوه درون آب به تصفيه‌کننده‌اي تبديل مي‌شود که از تمامي تصفيه‌کننده‌هاي شيميايي شناخته‌ شده، به مراتب مؤثرتر و کم‌خطرتر است.
فلزاتي مانند سرب و مس مي‌توانند از طريق زهکشي زمين‌هاي زراعي يا پساب‌هاي صنعتي به خاک و منابع آب شرب وارد شده و سلامتي انسان و ديگر جانداران را به خطر بيندازند. به عنوان مثال اثر مخرب سرب بر مغز و سيستم عصبي تأييد شده است.
در حال حاضر براي تصفيه آب و حذف فلزات سنگين از آن از موادي مانند اکسيدسيليسيوم، سلولز و يا اکسيدآلومينيوم استفاده مي‌شود. اين شيوه جذب فلزات سنگين از آب پرهزينه است و عوارض جانبي بالقوه‌اي دارد که از حضور اسيدهاي متعدد در گروه‌هايي مانند کربوکسيليک و فنليک که براي انجام اين فرايند لازم هستند، ناشي مي‌شود.
گوستاو کاسترو، محقق مؤسسه علوم زيستي Botucatu در برزيل و يکي از اعضاي اين تحقيق مي‌گويد: «به نظر مي‌رسد استفاده از پوست موز، راه حل مؤثر و بي‌خطري باشد».
به گزارش نشنال جئوگرافي، او و همکارانش براي انجام اين مطالعه پوست موز را خشک و خرد کرده‌اند و آنرا درون محفظه‌هايي از آب با تراکم بالاي فلزات سنگين ريخته‌اند. روش ديگري نيز به‌کارگرفته‌شده که تهيه فيلتر از اين پوست‌هاي خشک شده و عبور جريان آب از ميان آن بوده است.
جالبست بدانيد هر دو روش موفقيت‌آميز بوده‌اند و پوست موز توانسته بهتر از تصفيه‌کننده‌هاي شيميايي فلزات سنگين را از آب جدا کند و در خود نگهدارد.


منبع:

http://www.beytoote.com/scientific/chera/water-skin-banana.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره تصفيه آب با پوست موز نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تصفيه آب ، موز ، پوست موز ، آب آشاميدني ،