مسبی
دشمنان حافظه را شناسايي و هلاک کنيد

دشمنان حافظه را شناسايي و هلاک کنيد

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز
آيا براي شما نيز پيش آمده است که براي انجام کاري يا برداشتن وسيله اي وارد جايي شويد و همان لحظه فراموش کنيد براي انجام چه کاري آن جا رفته ايد؟ يا لحظاتي در مقابل در يخچال يا گنجه اي مکث کنيد و به ذهنتان فشار بياوريد که چه مي خواهيد؟! اينها از علايم فراموشي هاي لحظه اي اند که ريشه در اختلالات جسمي دارند. بايد بدانيد که برخي از مشکلات جسمي بذر بي نظمي و آشفتگي را در ذهن مي پاشند و باعث ايجاد اختلال در يادآوريمسايل مي شوند. خوشبختانه براي رفع اين مشکلات جسمي راه حل هاي مناسبي وجود دارد البته در گام نخست بايد با مشکلاتي که به فراموشي هاي لحظه اي منجر مي شوند آشنا شويد.

– شما از فشار خون بالا رنج مي بريد

ممکن است علت فراموشکاري از خونتان يا دقيق تر بگوييم از قند موجود در خونتان باشد. مراقب خود باشيد! اگر در خانواده سابقه بيماري فشار خون يا ديابت داريد مرتب قند خونتان را کنترل کنيد، غذاي سالم بخوريد و ورزش کنيد.

2 – به اندازه کافي نمي خوابيد

به نظر مي رسد مغز از خواب براي ثبت خاطرات جديد بهره مي برد. براساس نتيجه پژوهشي که به مدت 2 هفته روي چند داوطلب انجام گرفت، افرادي که شبانه روز به مدت 6 ساعت خوابيده بودند احساس کمبود خواب نمي کردند اما اين افراد در تست هاي مربوط به حافظه کوتاه مدت نتايج ضعيفي کسب کردند. مراقب سلامتي خود باشيد! به اندازه کافي زمان براي خواب اختصاص دهيد. اگر کارتان به گونه است که نمي توانيد به اندازه کافي بخوابيد چرت هاي کوتاه 6 دقيقه اي داشته باشيد. پژوهش مذکور نشان داده است که چرت هاي چنددقيقه اي، در مدت زمان کوتاهي عملکرد ذهن داوطلبان را بهبود بخشيده است. محققان بر اين عقيده اند خوابيدن، مکانيسم يادآوري را در مغز به کار مي اندازد.

3 – خرناس مي کشيد

احتمالا شما از آپنه خواب رنج مي بريد: يعني اين که در خواب مجراي تنفسي مسدود مي شود و به مدت چند ثانيه اکسيژن به سلول هاي مغز نمي رسد. مردان بيشتر از زن ها از اين مشکل رنج مي برند. از عوامل آن مي توان به چاقي و سن بالاي 40 سال اشاره کرد.

مراقب خود باشيد! اگر زياد و دايم احساس خستگي مي کنيد به پزشک مراجعه نکيد. اگر دچار آپنه خواب باشيد احتمالا مجبور خواهيد بود موقع خواب از دستگاهي استفاده کنيد که به کمک يک لوله کوچک جريان هوا را به طور مداوم به سوراخ هاي بيني مي رساند و از قطع شدن اکسيژن جلوگيري مي کند.

4 – تيروئيدتان کم کار يا پرکار است

احتمالا از اختلالات تيروئيد رنج مي بريد. هورمون هاي تيروئيد متابوليسم بدن را کنترل مي کنند اما پرکاري يا نارسايي آنها روابط بين سلولهاي مغزي را به هم مي ريزد پرکاري تيروئيد باعث ايجاد تداخل در رد و بدل شدن پيام ها مي شود و نارسايي آن سرعت پيشروي پيام ها را کند مي کند. مراب سلامتي خود باشيد! با پزشک خود درباره علايمي که داريد صحبت کنيد (خانم ها بيشتر از پرکاري تيروئيد رنج مي برند) غده تيروئيد کم کار باعث مي شود که احساس خستگي بکنيد و وقتيپرکار باشيد قلبتان تندتر مي زند و بيش از حد هيجان زده يا مضطرب هستيد.


5 – سنتان بالاي 65 سال است

در سن و سال شما بدن به سختي ويتامين B12 موجود در مواد غذايي را جذب مي کند و کمبود جدي آن علايمي ايجاد مي کند که بيشتر شبيه علايم آلزايمر است. درواقع 20 درصد افرادي بالاي 60 سال با کمبود ويتامين B12 مواجه اند. مراقب سلامتي خود باشيد! اگر پا به سن گذاشته ايد و انرژيتان کم شده است از پزشک خود بخواهيد ويتامين B12 بدنتان را بررسي کند. ممکن است به مکمل هاي غذايي نياز داشته باشيد. همچنين اگر گياهخوار هستيد بايد بدانيدکه شما نيز به اين بررسي نياز داريد زيرا از منابع اصلي اين ويتامين محروم ايد.

6 – کمي افسرده هستيد

افسردگي حاد سلول هاي مغزي را از بين مي برد و هرچه اين وضعيت به طول بينجامد سلول هاي بيشتري در بخش هاي کليدي مغز از بين مي رود. بنابراين مراقب روح و روان خود باشيد! بدون فوت وقت به فکر درمان باشيد. براساس پژوهشي که در سال 2008 انجام گرفت به نظر مي رسد افرادي که مدت طولاني افسرده بوده اند حتي بعد از اينکه جلوي پيشرفت بيماريشان گرفته مي شود باز کمتر قادر به تقويت حافظه خود هستند.

7 – داروهاي ضدحساسيت يا خواب آور مصرف مي کنيد

برخي از داروهايي که به طور رايج براي درمان بي خوابي، بي اختياري در عمل دفع و آلرژي تجويز مي شود براي افراد مسن مي تواند باعث ايجاد خواب آلودگي و فراموشکاري شود. مراقب سلامتي خود باشيد. اگر بيش از 60 سال داريد نسبت به تاثيرات نامطلوب داروهاي خواب آور و ضدآلرژي آسيب پذيرتر خواهيد بود. اگر پس از مصرف اين داروها دچار آشفتگي ذهني شديد موضوع را با پزشکتان در ميان بگذاريد.

8 – زياد دارو مصرف مي کنيد

اگر روزانه بايد 5 دارو يا بيشتر مصرف کنيد و به اين مقدار چند داروي بدون تجويز پزشک نيز اضافه مي نکيد بايد بدانيد بيشتر در معرض تاثيرات متقابل داروها قرار داريد.

مراقب سلامتي خود باشيد! اسم تمام داروهايي را که مصرف مي کنيد به پزشکتان بگوييد. اگر براساس تبليغات تصور مي کنيد دارويي برايتان مفيد است با پزشکتان مشورت نکيد اما اصرار نداشته باشيد که حتما دارو را تجويز کند.منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1922

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره دشمنان حافظه را شناسايي و هلاک کنيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تقويت حافظه ، افسردگي ، بي خوابي ، بدخوابي ، پيري ، حافظه ، حافظه کوتاه مدت ، مغز ، اعصاب ، حافظه بلند مدت