مسبی
چشم هايم درد مي‌کنند، به خاطر کامپيوتر است؟

چشم هايم درد مي‌کنند، به خاطر کامپيوتر است؟

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز

اما بزرگسالان هم، چه در دفترشان، چه شب ها يا آخر هفته مقابل تلويزيون، مدام در مقابل يک صفحه نمايشگر قرار دارند. سئوالي که مطرح است اين است که آيا اين فعاليت ها در مقابل نمايشگر مي‌تواند مشکلاتي را با خود به همراه داشته باشد و آيا اگر چشم درد داشته باشيم، مي‌توان اين درد را به مانيتورها نسبت داد؟

شما چه مدت را در مقابل يک صفحه نمايشگر مي‌گذرانيد؟
هر چه بچه ها بزرگتر مي‌شوند، زمان بيشتري را در مقابل يک نمايشگر مي‌گذرانند، نمايشگر تلويزيون، تلفن همراه، کنسول هاي بازي، کامپيوتر و… . در نهايت خيلي سريع به دو ساعت در روز يا 20 ساعت در هفته مي‌رسيم. و بزرگسالان؟ بسياري از ما 35 ساعت کار در دفترمان را پشت يک مانيتور مي‌گذرانيم، که مي‌توان به آن 30 ساعت قرار گرفتن در در مقابل تلويزيون، و کامپيوتر در آخر هفته در خانه را هم اضافه کرد.

مشکلات بينايي که به صفحه هاي نمايشگر نسبت مي‌دهيم، کدامند؟
خستگي چشم تنها علامتي است که مي‌توانيم با اطمينان علت آن را کار يا سرگرمي در مقابل صفحه نمايشگر بدانيم.

خستگي چشم بي خطر است اما با اين حال بسيار شايع است: تخمين زده مي‌شود که 50تا 90% کساني که زمان شان را در مقابل صفحه نمايش مي‌گذرانند، دچار خستگي چشمي مي‌شوند.
اگر مدت زيادي بدون هيچگونه استراحتي در مقابل صفحه نمايش قرار بگيريم، اين احتمال باز هم بيشتر مي‌شود.

کار بر روي صفحه نمايشگر: خستگي بينايي را چه طور مي‌توان تشخيص داد؟
چشم ها قرمز مي‌شوند، مي‌خارند و حساس مي‌شوند. از چشم اشک مي‌آيد و دردهايي در کر? چشم بروز پيدا مي‌کنند. اين علائم همراه با سردرد، درهاي مغزي يا کمر درد هستند.

نمايشگرها مشکوک به افزايش آب سياه هستند
آب سياه بيماري اعصاب بينايي است، که اغلب در ارتباط با افزايش فشار چشم است. اين بيماري اغلب خود را به شکل کاهش ميدان ديد نشان مي‌دهد که همراه با از بين رفتن فيبرهاي بينايي است. هنوز هيچ چيز در اين رابطه ثابت نشده است، اما اين احتمال وجود دارد که کار در مقابل صفح? نمايشگر باعث افزايش احتمال ابتلا به اين بيماري مي‌شود. ضمناً بايد گفت آب سياه در بين کساني که با کامپيوتر کار مي‌کنند، بيشتر ديده مي‌شود.

در تمام موارد، اگر نمايشگرها باعث ايجاد مشکلات بينايي نشوند، در عوض مي‌توانند وجود برخي مشکلاتي که از قبل وجود داشته، خصوصاً مشکلات شکست نور را آشکار کنند.

توصيه هايي براي کاهش خطرات زماني که پشت يک کامپيوتر هستيد
کارتان در مقابل صفحه نمايش را با کارهاي ديگر به طور متناوب تغيير دهيد، بهتر است کارهاي جسمي را جايگزين آن کنيد.

درست در مقابل نمايشگر قرار بگيريد: صندلي و ميز بايد در ارتفاع مناسبي باشند، آرنج ها بايد تکيه داده شوند و در حالت افقي قرار بگيرند، بالا تنه بايد درست در مقابل نمايشگر باشد، چشم ها بايد از بالا به مانيتور اشراف داشته باشند (هرگز نبايد از پايين به نمايشگر نگاه کرد)…

مراقب باشيد که انعکاس نور بر روي صفحه نمايش نيفتد (پنجره، لامپ).

با نگاه کردن به نقاط دور (بيش از 6 متر از جايي که خودتان هستيد)، به طور منظم به چشم هاي تان استراحت بدهيد.

به طور منظم به خودتان استراحت دهيد، از جاي تان بلند شويد، چند قدم راه برويد و خودتان را بِکشيد.

به طور منظم، شقيقه ها، پوست سر، گردن و پايين گردن تان را ماساژ دهيد.

براي تعيين ميزان خطر و کاهش عوامل خطرناک از جمله مشکلات تقارب و شکست نور، با يک چشم پزشک مشورت کنيد.

با چشم پزشک تان دربار? استفاده از عينک هاي «مخصوص کامپيوتر»، بينايي تان و فاصل? مناسب بين خودتان و صفح? نمايشگر صحبت کنيد.

البته با کوچکترين ترديدي براي اصلاح مشکلات احتمالي بينايي که ربطي به فعاليت هاي تان در مقابل نمايشگر ندارند يا آمادگي افزايش يافتن به واسط? فعاليت هاي تان را دارند، هم بايد به چشم پزشک مراجعه کنيد.


منبع:

http://www.nazkhatoon.net/%da%86%d8%b4%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%85%db%8

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چشم هايم درد مي‌کنند، به خاطر کامپيوتر است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: چشم ، درد چشم ، کامپيوتر ، فرزندان ، خانواده ، آخر هفته ، زندگي ، نمايشگر ، مانيتور ، خستگي ، خستگي چشم ، کار ، سرگرمي