مسبی
نتانياهو در سال 2010 دستور حمله به ايران داده بود!

نتانياهو در سال 2010 دستور حمله به ايران داده بود!

ویرایش: 1391/8/16
نویسنده: سیاوش
در شرايطي که چندين سال است، مقامات رژيم صهيونيستي با تهديد ايران، از ضرورت حمله نظامي براي جلوگيري از ادامه برنامه هسته‌اي ايران سخن مي‌گويند، يک گزارش جديد حاکي از آن است که نخست‌وزير رژيم صهيونيستي دو سال پيش دستور چنين حمله‌اي را صادر کرده بود؛ اما به دلايلي اين حمله انجام نشده است.

به گزارش «تابناک»، گزارشي که روز گذشته در کانال 2 تلويزيون رژيم صهيونيستي پخش شده، اين ادعا را مطرح کرده که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم در سال 2010 دستور آمادگي ارتش براي حمله به ايران را صادر کرده بود؛ اما اين دستور به اجرا درنيامده است.

خبرگزاري فرانسه ضمن انتشار اين گزارش نوشته، فرمان ياد شده به سبب مخالفت ژنرال «گابي اشکنازي»، فرمانده وقت ارتش و نيز «مئير داگان»، رئيس سابق موساد به اجرا درنيامده است.

اين گزارش حاکي از آن است که در سال 2010 و در جريان يکي از جلسات کابينه، نتانياهو تصميم خود مبني بر افزايش آمادگي ارتش به سطح «P plus» را اعلام مي‌کند که به معناي آمادگي براي عمليات نظامي است. با اين حال، داگان ضمن مخالفت با تصميم نتانياهو اعلام مي‌کند، چنين تصميمي صرفاً بايد از سوي «کابينه امنيتي» اسرائيل که متشکل از پانزده وزير است گرفته شود.

اشکنازي نيز نگران بوده که تلاش افزايش آمادگي ارتش، نشانه‌هايي قابل ردگيري را باقي بگذارد. از سوي ديگر، وي گفته که ارتش براي حمله آماده نيست و ابزارهاي عملي براي انجام عمليات عليه ايران را در اختيار ندارد.

در اين رابطه، ايهود باراک به کانال 2 اسرائيل گفته افزايش سطح آمادگي لزوماً به معناي ورود به جنگ نبوده؛ اما بر اثر اين رخدادها، انجام هر گونه حمله‌ به کلي از دستور کار بيرون شده است.

اما هرچند گزارش اين شبکه در نوع خود جالب توجه مي‌نمايد، بايد توجه داشت که يکي از انگيزه‌هاي انتشار آن، مي‌تواند به رقابت‌هاي انتخاباتي در رژيم صهيونيستي مربوط شود. در اين رقابت‌ها که به منظور به دست آوردن حداکثر کرسي‌هاي پارلماني در انتخابات چند ماه آينده انجام مي‌شود، ايهود باراک و بنيامين نتانياهو به عنوان دو رقيب رو در روي يکديگر قرار گرفته‌اند.

بنابراين، مي‌توان چنين تحليل کرد که باراک مي‌خواهد، با القاي اين امر که نتانياهو تلاش داشته تصميمي شخصي را درباره ايران به اجرا بگذارد، کارکرد وي را در اين زمينه زير سوال ببرد. در اين رابطه، به ويژه اين نکته که کانال 2 اسرائيل، کانالي خصوصي است و اطلاعات مذکور نيز از سوي باراک در اختيارش قرار گرفته، مي‌تواند تأييدکننده اين امر باشد.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نتانياهو در سال 2010 دستور حمله به ايران داده بود! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: حمله به ايران ، حمله اسراييل ، نتانياهو ، عمليات نظامي ايران ، جنگ ايران و اسراييل