مسبی
هزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ

هزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ

ویرایش: 1391/8/15
چت با صاحب مقاله: فروشگاه آفاق دانش
هزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ

شايد در حين نوشيدن چاي هيچ وقت ذهنتان را درگير چنين قضيه‌اي نکرده باشيد اما واقعيت درباره چاي در بسياري نکته‌ها نهفته بسياري درباره چاي است که بعيد نيست خيلي از آدم‌هاي چاي خور هم از اصل ماجرا بي‌خبر باشند. تا به حال فکر کرده‌ايد اين تركيب ساده گرم چقدر مي‌تواند حافظ سلامتي شما باشد؟

شايد در حين نوشيدن چاي هيچ وقت ذهنتان را درگير چنين قضيه‌اي نکرده باشيد اما واقعيت درباره چاي در بسياري نکته‌ها نهفته بسياري درباره چاي است که بعيد نيست خيلي از آدم‌هاي چاي خور هم از اصل ماجرا بي‌خبر باشند. آنچه که معمول است نوشيدن يک فنجان چاي داغ براي رفع خستگي و کسالت مفيد است يا يک پذيرايي معمول از مهمان‌هاي خودماني براي اين که عده‌اي دور هم جمع شده و مي‌خواهند گپ دوستانه‌اي بزنند و در اين ميان يک فنجان چاي داغ هم جمع را گرم و گيراتر مي‌کند.

بهتر است نگاهتان را به اين نوشيدني ساده اما پرفايده از يک ديد سطحي به نگاهي عميق‌تر تغيير دهيد. چون موضوع درباره چاي و فوايدش جدي‌تر از آن چيزي که شما تا به امروز فکر مي‌کرديد. چاي مي‌تواند با چاقي احتمالي‌تان مبارزه کند. اين نوشيدني محبوب مي‌تواند سپرهاي شما برابر بيماري‌هاي خطرناکي مثل سرطان باشد. بهتر است بدانيد تحقيقات نشان داده که نوشيدن سه فنجان چاي در روز و چه بسا بيشتر مي‌تواند مفيدتر از آب خوردن در مقدار مشابهي با چاي باشد. آنتي اکسيدان نهفته در چاي توانايي بالا بردن ميزان سلامتي بدن را بالا مي‌برد و اين درست همان ويژگي است که در نوشيدن مداوم آب نيز وجود دارد. با همه اين اوصاف بهتر است هرگز نوش جان کردن يک فنجان چاي داغ را از خود دريغ نکنيد.

چاي مانع خرابي دندان‌ها مي‌شود. چه باور کنيد و چه نکنيد نوشيدن منظم چايي دندان‌هاي شما را مقاوم مي‌کند و به اين ترتيب از خطر پوسيدگي آنها مي‌كاهد. چايي منبع اصلي فلوريد است؛ چيزي که سبب تقويت ميناي دندان مي‌شود. آنتي اکسيدان موجود در چاي نيز اين توانايي را دارد که در برابر باکتري‌هايي که بيماري‌هاي لثه و دندان را موجب مي‌شوند مقاومت کند. پس اگر مردد بوديد بهتر است اين ترديد را کنار بگذاريد و حداقل روزي يک فنجان چاي بنوشيد.

چاي آب بدن را تأمين مي‌کند اگرچه آب تنها منبع قابل اتکا براي تأمين آب بدن به خصوص بعد از ورزش يا يک روز کاري است اما برخي محققان بر اين باورند که نوشيدن چايي هم مي‌تواند دقيقاً همان فوايدي را که آب براي بدن دارد، داشته باشد و به همان اندازه مفيد واقع شود. با وجود ميزان کافئين بالاي نهفته در چاي اما اين نوشيدني مي‌تواند جايگزين مناسبي براي آب باشد.

آيا نوشيدن چاي شما را لاغر مي‌کند؟ تحقيقات برخي دانشمندان نشان داده اگر افراد نوشيدن چاي را به شکل منظم در برنامه روزانه‌شان جاي بدهند کمک قابل توجهي به نگه داشتن وزن خود در شرايط ايده‌آل مي‌کنند چون يکي از خصوصيات چاي سوزاندن کالري با سرعت بالاست. به هر صورت چاي جزو آن دسته نوشيدني‌هايي است که هرگز سبب چاقي نمي‌شود، پس بدون ترس و واهمه مي‌توانيد روزي چند فنجان از آن را نوش جان کنيد.

قدرت حافظه خود را با چاي تقويت کنيد. دانشمندان عقيده دارند برخي انواع چاي به خصوص چاي سبز قدرت سلول‌هاي حافظه‌اي مغز را بالا مي‌برد و حتي مانع بروز بيماري‌هايي مثل آلزايمر مي‌شوند. پس جاي تعجبي ندارد اگر افراد سالخورده بيش از جوان‌ها چاي مي‌نوشند.

همراه چاي سرطان را شکست بدهيد. برخي تحقيقات اثبات شده نشان داده‌اند که نوشيدن چاي مي‌تواند به شکل جدي شانس شما را براي جلوگيري از بروز بيماري سرطان بالا ببرد. هرچند ادامه اين تحقيقات همچنان در جريان است اما تا بدين جاي کار مشخص شده انواع سرطان‌هاي پروستات، دهان و سينه در بين افرادي که روزانه بين 5 فنجان يا بيشتر از آن چاي مي‌نوشند بسيار کمتر ديده شده است.

از صبح تا شب با چاى
وقتي صبح زود قصد كني به كوه و بيابان بروي تا كمي نشاط به ريه‌هايت و سلول مغزت تزريق كني در ذهنت مدام رنگ و بوي چاي شكل مي‌گيرد. مي‌خواهي بروي دربند يا دركه ياد رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌هاي طول مسير مي‌افتي و كساني كه با زدن دستهايشان به هم مژده چاي تازه يا قند پهلو يا آويشن و چند نوع ديگر را مي‌دهند. اگر در اين روزها قصد داشته باشي هوايي تازه كني، چاي دارچين بهترين پيشنهاد است. چوب دارچين را در قوري آب جوش مي‌اندازي و چاي دم مي‌كني و بدون شكر مي‌نوشي.

شب كه به خانه باز مي‌گردي رمقي برايت باقي نمانده و آن قدر خوراكي‌هاي جور واجور خورده‌اي كه نفخ كرده‌اي. علاج دردت چاي و نبات است. اگر كارمند باشي فردا صبح شاد و سرحال نشسته‌اي سر ميز صبحانه و هوس خوردن چاي شيرين رهايت نمي‌كند. به خصوص با نان بربري تازه و پنير اصل تبريزي. اگر كمي متفاوت‌تر باشي مثل انگليسي‌ها چاي سياه را با شير سرد مي‌نوشي و خواب از سرت مي‌پرد.

اگر كارگر باشي ميان چاشت روزانه كنار سبزي و ريحان و ترب، تنها و تنها چاي داغ قندپهلو مي‌چسبد. به خصوص اگر قند اصل فريمان كنار استكان كمرباريك باشد.

ظهرها و بعد از ناهار براي تجديد قوا چاي را با خرما مي‌نوشي، شيريني طبيعي خرما، با تلخي ذاتي چاي حال خوشي درونت ايجاد مي‌كند.

عصرها كه همراه رفقا براي گپ دوستانه سري به قهوه‌خانه يا كافي‌شاپ‌ها مي‌زني بعد از كشيدن قليان هيچ چيز چون چاي داغ و لب سوز نمي‌چسبد، آن قدر كه احساس مي‌كني مي‌تواني راحت‌تر نفس بكشي.
منبع:
سايت برترينها
امتیاز دهی به مقالههزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ
هزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هزار دليل براي نوشيدن يک استكان چاي داغ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: چاي داغ ، جلوگيري ازسرطان ، تقويت ميناي دندان ، کنترل وزن ، لاغري ، چاي سبز ، مبارزه باسرطان سينه ودهان ، چاي با آويشن ، چاي باخرما ، چاي باليمو ، چاي دارچين ، نان بربري باپنيرتبريزي