مسبی
پير شدن پوست

پير شدن پوست

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز

چرا پير شدن پوست اتفاق مي‌افتد؟

پيري ذاتي که معمولاً فرايند پير شدن طبيعي پوست خوانده مي‌شود، موجب مي‌شود پوست دستخوش تغييرات عمده‌اي گردد:

سلول‌ها با سرعت کمتري تکثير مي‌شوند و غشاي مياني پوست به تدريج باريک مي‌شود. سلول‌هاي چربي زير غشاي مياني تدريجاً کاهش مي‌يابد. نازک‌تر شدن پوست آن را نسبت به صدمات و تخريبات آسيب‌پذيرتر مي‌کند. توانايي پوست براي ترميم خود هم کاهش مي‌يابد، ازاينرو زخم‌ها کُندتر التيام مي‌يابند.

شبکه زيرين فيبرهاي الاستين و کلاژن که لايه‌هاي سطحي پوست را نگه مي‌دارد، شل مي‌شود. سپس پوست قابليت ارتجاعي خود را از دست داده و شروع به آويزان شدن مي‌کند.

غدد عرق زوال يافته و امولسيون محافظ آب-چربي پوست نيز از بين مي‌رود. توانايي پوست براي حفظ رطوبت کاهش يافته و پوست خشک و ناهموار مي‌شود.

چين و چروک کم‌کم هويدا مي‌شود.

پيري زودرس پوست چيست؟

پيري زودرس تاثير قرارگيري دائم پوست در معرض نور خورشيد است. پيري زودرس با پير شدن طبيعي همراه شده و فرايند پير شدن طبيعي را سريعتر مي‌کند.
پيري زودرس طي چند سال اتفاق مي‌افتد. افراديکه پوست روشن دارند و زياد درمعرض آفتاب قرار مي‌گيرند، بيشتر علائم پيري زودرس از خود نشان مي‌دهند تا آنها که پوست‌هايي تيره‌تر دارند. با قرارگيري دائم پوست در معرض نور خورشيد، پوست توانايي ترميم خود را از دست داده و تخريب ايجاد مي‌شود. قرارگيري در معرض اشعه ماوراءبنفش کلاژن را از بين برده و سنتز کلاژن‌هاي جديد را مختل مي‌کند. خورشيد بر الاستين نيز اثر مي‌گذارد. پوست قابليت ارتجاعي خود را از دست داده، شل و چروکيده مي‌شود.

تاثيرات قابل رويت پيري زودرس پوست عبارتند از:

لک آوردن پوست
خشک و سخت شدن پوست
چروک‌هاي باريک يا عميق
کک و مک
نازک‌تر به نظر رسيدن پوست
ضعيف شدن بافت‌هاي پيوندي که قدرت و قابليت ارتجاعي پوست را کاهش مي‌دهد
ايجاد رگ‌هاي قرمز رنگ روي پوست

جلوگيري از پير شدن پوست و پيري زودرس آن

بهترين راه براي مقابله با پيري زودرس پوست پيشگيري است. در زير به چند ايده در اين رابطه اشاره مي‌کنيم:

?? سبک زندگي سالم. لازم به گفتن نيست که بهترين روش پيشگيري طولاني مدت براي پير شدن پوست داشتن يک سبک زندگي سالم است که شامل موارد زير مي‌باشد:

داشتن يک رژيم‌غذايي متوازن که از آن به مقدار کافي از غلات، ميوه‌ها و سبزيجات تازه و روغن‌هاي سالم مثل روغن زيتون وجود داشته باشد که مي‌تواند از پوست در برابر استرس اکسيداتيو محافظت کند.
ورزش منظم موجب منظم شدن گردش خون شده که اکسيژن را که ماده مهم براي داشتن پوستي سالم است، به کليه قسمت‌هاي پوست مي‌رساند.
نوشيدن مقدار کافي آب
مصرف روزانه ويتامين‌ها
کنترل استرس‌هاي روزانه
خودداري از مصرف دخانيات
داشتن خواب کافي

2-داشتن رژيم روزانه محافظت از پوست. محصولات مراقبتي پوست داراي عملکردهاي زير است:

تميز کردن آلودگي‌ها و آرايش از روي صورت
رطوبت بخشيدن به پوست
محافظت از پوست
بهبود ظاهر پوست

3- استفاده از محصولات آنتي‌اکسيدانه. آنتي‌اکسيدان‌ها موادي هستند که بعنوان پالاينده‌هاي راديکال‌هاي آزاد عمل مي‌کنند، مواد بي‌ثباتي که مي‌توانند به سلول‌ها آسيب برسانند. آنتي‌اکسيدان‌هاي پوست با قرار گرفتن در معرض نور خورشيد تخليه شده و بايد با مواد زير جايگزين شوند:

مواد موضعي
مکمل‌هاي خوراکي

4- محافظت در برابر آفتاب. بااينکه نمي‌توانيد از فرايند طبيعي پير شدن پوست جلوگيري کنيد، مي‌توانيد با محافظت از پوستتان دربرابر نور خورشيد از پيري زودرس آن پيشگيري کنيد. متخصصين پوست استفاده مداوم از کرم‌هاي ضدافتاب را براي پيشگيري از پيري زودرس پوست توصيه مي‌کنند.

توصيه‌هاي پزشکي و درمان

بااينکه تغيير تخريب‌هاي درازمدت آفتاب مقدور نيست اما متخصص پوست مي‌تواند ظاهر پوست شما را با بسياري روش‌هاي درماني از جمله موارد زير بهبود بخشد:

لايه بردار آلفا هيدروکسي اسيد (alpha hydroxyl acid)
کرم‌ها و ژل‌هاي تريتينوئين (Tretonoin)
تازاروتين (tazarotene)
رتينول (retinol)
لايه‌بردارهاي شيميايي
جراحي ليزر
پُرکننده‌هاي پوست

تحقيقات علمي زيادي هر روزه در زمينه ضدپيري براي ساخت درمان‌هاي جديدتر و قوي‌تر در حال انجام است. متخصص پوستتان مي‌تواند بهترين راهکار درماني را به شما پيشنهاد دهد.

دسته ها : جهان نما, دانستني ها
منبع:
سايت نخل و آفتاب
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پير شدن پوست نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پير شدن پوست ، چروک ، چين و چروک ، سلول ، پيري زودرس ، جلوگيري از پيري