مسبی
قبل از فروش گوشي موبايل، چه کارهايي بايد انجام دهيم؟؟

قبل از فروش گوشي موبايل، چه کارهايي بايد انجام دهيم؟؟

ویرایش: 1391/8/14
نویسنده: شاهنگ
ممکن است کمي عجيب باشد، ولي هستند افرادي که بدون توجه به اطلاعات ذخيره شده در گوشي، به فروش آن اقدام مي‌کنند. شايد اين افراد واقعا از اهميت امنيت اطلاعات شخصي در دنياي ديجيتال آگاه نيستند. اما اين مساله مي‌تواند هزينه‌هاي زيادي براي آنها در بر داشته باشد. وقتي گوشي موبايل را بدون پاک کردن پيام‌هاي کوتاه، عکس‌ها، ايميل‌ها يا ويدئوهاي ذخيره شده در آن مي‌فروشيم در واقع همه اطلاعات شخصي و خصوصي خودمان را در اختيار غريبه‌اي مي‌گذاريم که ممکن است از آنها سوءاستفاده کند.
پاک کردن اطلاعات از روي گوشي‌هاي موبايل بسيار آسان. کافي است مراحل زير را در هر دو مدل گوشي‌هاي آندرويدي يا آيفون اجرا کنيد:
پاک کردن اطلاعات از روي گوشي آيفون

پاک کردن اطلاعات از روي آيفون بسيار ساده است. وارد قسمت تنظيمات اپليکيشن‌ها (Settings app) شويد و بعد بخش General را باز کنيد. فهرستي که نمايش داده مي‌شود را به سمت پايين اسکرول کنيد تا به گزينه «Reset» برسيد. آن را انتخاب کرده و روي گزينه Erase All Content and Settings، به معناي «پاک کردن همه اطلاعات و تنظيمات» کليک کنيد. با اين کار همه اطلاعات، عکس‌ها، ويدئوها، فايل‌هاي رسانه‌اي و تنظيمات مختلف گوشي از بين مي‌رود و همچون روز اول که از کارخانه در آمده بود، پاک و خالي مي‌شود.
اگر برنامه يا اطلاعاتي روي گوشي داريد که نمي‌خواهد به کل از بين برود، مي‌توانيد بعد از وصل شدن به آي‌تيونز، گزينه Restore را انتخاب و کليک کنيد. اين کار به شما امکان مي‌دهد تا پيش از پاک کردن همه اطلاعات، نسخه پشتيبان از آنها تهيه کنيد. براي استفاده از نسخه پشتيبان، بايد دوباره به آي‌تيونز وصل شويد. ولي در کل ايده خوب و کارآمدي است.
توجه داشته باشيد اگر قبلا يک بار قفل گوشيتان را باز کرده‌ايد يا به اصطلاح jailbreak (جِيل برک) شده است، بايد از طريق آي‌تيونز همه اطلاعات را دوباره براي قفل کردن گوشي، بازگردانيد.
چگونگي پاک کردن اطلاعات گوشي‌هاي آندرويدي

پاک کردن اطلاعات از روي گوشي‌هاي آندرويدي هم مثل آيفون آسان است، با اين تفاوت که مراحل بيشتري را بايد پشت سر بگذاريد. برخلاف آيفون، گوشي‌هاي مبتني بر آندرويد در جاهاي مختلفي اطلاعات خود را ذخيره مي‌کنند. يکي از آنها حافظه داخلي گوشي است که بيشتر برنامه‌ها، نرم‌افزارها و اطلاعات در آن ذخيره مي‌شوند و ديگري کارت حافظه SD است. جايي که موسيقي، عکس و بعضي از نرم‌افزارها و تنظيماتشان در آن ذخيره مي‌شوند.
برخي از گوشي‌ها همچون Droid Incredible، دو حافظه SD مجزا دارند. بنابراين، براي از بين بردن همه اطلاعات ذخيره شده در گوشي‌هاي آندرويدي، بايد مطمئن شويد همه چيز را از همه جا پاک کرده‌ايد.
اگر گوشي موبايلتان هنگام خريد، کارت حافظه SD داشت، موقع فروش، آن را نيز بايد به خريدار بدهيد. اما اگر خودتان کارت حافظه جداگانه‌اي خريده‌ايد، بهتر است آن را نگهداريد و براي گوشي بعدي استفاده کنيد. اگر قرار است کارت حافظه را نيز روي گوشي بفروشيد بايد مطئمن شويد که اطلاعاتي از شما روي آن باقي نمانده است.
Reformat کردن کارت حافظه روش چندان مطمئني براي از بين بردن همه اطلاعات نيست. مگر اينکه دوباره روي آن اطلاعاتي ذخيره شود. در اين صورت امکان برگرداندن اطلاعات وجود نخواهد داشت. براي اين کار به شما توضيح مي دهيم که چگونه کارت حافظه را فرمت و اطلاعات جديد همچون فيلم‌ و ويدئوي معمولي را روي آن ذخيره کنيد.
نخست، براي پاک کردن کامل اطلاعات از روي حافظه به بخش Settings برويد و گزينه SD & Phone Storage را انتخاب کنيد و از منوي آن گزينه Unmount SD Card را انتخاب و روي آن کليک کنيد. وقتي اين فرايند تمام شود، گزينه Format SD Card فعال مي‌شود. روي آن کليک کنيد تا همه اطلاعات ذخيره شده پاک شوند. براي اطمينان از پاک شدن اطلاعات، کارت حافظه را به کامپيوتر وصل کنيد و ظرفيتش را با فايل‌هاي حجيم مثل فيلم، پر و دوباره فرمت کنيد.
بعد از انجام اين مراحل، دوباره به بخش Settings > SD & Phone Storage برويد و روي گزينه Factory Data Reset کليک کنيد. اين کار باعث پاک شدن همه اطلاعات به طور کامل مي‌شود و گوشي به وضعيت پيش‌فرض خود بر مي‌گردد.
باز با همه اين مراحل ايمني، بعضي معتقند براي امنيت صددرصد بهتر است دوباره حافظه گوشي را با فايل‌هاي معمولي اما حجيم همچون بازي پر کنيد. البته توجه داشته باشيد که براي دانلود بازي‌ها به سراغ آندرويد مارکت نرويد! وقتي مطمئن شديد هيچ فضاي خالي‌ براي ذخيره در گوشي باقي نمانده است، دوباره گوشي را ريسِت فاکتوري کنيد تا همه تنظيماتش به پيش‌فرض اوليه خود برگردند.
توجه داشته باشيد که اگر قبلا گوشي را root يا به اصطلاح هک کرده‌ايد، نمي‌توانيد رام‌هايي که روي گوشي اجرا مي‌شود را حذف کنيد. براي اين کار بايد از برنامه‌هاي جانبي استفاده کنيد.
اگر هم نخواهيد روت آن را از بين ببريد، مي‌توانيد آن را همان‌طور بفروشيد. کاربران زيادي هستند که دوست دارند گوشي‌هاي روت شده خريداري کنند تا زحمت روت کردن آن از دوششان برداشته شود.
توصيه ما به دارندگان اسمارت‌فون‌هايي همچون اپل و آندرويدي‌ها، حفظ امنيت اطلاعات گوشي و جلوگيري از سوءاستفاده هکرها است. هرگز فراموش نکنيد پيش از فروش گوشي آن را به فرمت اوليه‌اش – خالي از هر نوع اطلاعات – برگردانيد.
نکته پاياني هم اينکه مواظب باشيد سيم کارت تان را روي گوشي جا نگذاريد! ممکن است توصيه به ظاهر پيش پا افتاده اي باشد، اما در صورت وقوع مي تواند مشکلات و دردسرهاي فراواني براي تان ايجاد کند.


منبع: شهرخبر
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره قبل از فروش گوشي موبايل، چه کارهايي بايد انجام دهيم؟؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اطلاعات شخصي ، گوشي موبايل ، فروش گوشي موبايل ، آندرويد ، آيفون ، پاک کردن اطلاعات از روي گوشي آيفون ، اپليکيشن‌ ، پاک کردن همه اطلاعات و تنظيمات ، آي‌تيونز ، گوشي‌هاي آندرويدي ، چگونگي پاک کردن اطلاعات گوشي‌هاي آندرويد