مسبی
هرچه قدر که مي توانيد کودک خود را لوس کنيد چون ...؟!

هرچه قدر که مي توانيد کودک خود را لوس کنيد چون ...؟!

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
در طول چند دهه گذشته، انجام تحقيقات متفاوت نشان مي‌دهد سال‌هاي اوليه زندگي يک کودک تاثير بسياري روي شخصيت، سلامت ذهني و حتي سلامت جسمي او دارد.
اکنون گروه ديگري از تحقيقات که توسط استاد روانشناسي داريا ناروائز صورت گرفته نشان مي‌دهد هر چه قدر يک فرد در دوران نوزادي و سال‌هاي اوليه زندگي خود عشق و محبت بيش‌تري از جانب والدين خود دريافت کند و رابطه مثبت‌تري با آن‌ها داشته باشد، به همان اندازه در زندگي آينده باهوش‌تر و مهربان‌تر مي‌شود و نسبت به ديگران توجه بيش‌تري از خود نشان مي‌دهد.
در اين مطالعات سه موضوع کاملا متفاوت مورد توجه دانشمندان قرار گرفت. اول شيوه‌هاي متفاوت تربيتي والدين در آمريکا و چين مقايسه شد. در مطالعه دوم زندگي تعداد زيادي از مادران نوجواني بررسي شد که در يک پروژه بزرگ پيشگيري از سوء استفاده کودکان شرکت داشتند. در مطالعه سوم هم چگونگي رفتار پدر و مادرهاي کودکان سه ساله با آن‌ها به دقت مورد ارزيابي قرار گرفت.
تمام اين تحقيقات دانشمندان را به يک نتيجه رساند. کودکاني که در ماه‌ها و سال‌هاي اوليه زندگي خود عشق و محبت زيادي دريافت مي‌کنند نسبت به کودکان ديگر موفقيت‌هاي بسيار بيش‌تري کسب مي‌کنند. در اين بين کودکاني که بيش‌تر در آغوش مادرانشان قرار مي‌گرفتند، سريع‌تر به صداي گريه آن‌ها پاسخ داده مي‌شود و بدون تنبيه بدني تربيت شده‌اند در زندگي آينده خود بهتر مي‌توانستند با ديگران ارتباط برقرار کنند و افکار بقيه را بفهمند.

دانشمندان معتقدند هزاران سال پيش، کودکاني که در جوامع شکاري زندگي مي‌کنند عشق و علاقه بسياري از جانب والدين خود دريافت مي‌کردند و به همين دليل است که در طول دوره تکاملي مغز کودکان براي آن‌که به بهترين حالت رشد برسد نياز به محبت و توجه زيادي دارد.
شيوه پاسخ‌دهي مادر به نيازهاي فرزندش يکي ديگر از فاکتورهايي بود که در اين مطالعات مورد بررسي قرار گرفت. براي مثال دانشمندان بررسي کردند که در زماني که يک نوزاد شروع به گريه کردن مي‌کند، آيا مادرش با احساسات مثبت يا منفي با اين حالت برخورد مي‌کند و اين موضوع چه تاثيري در رشد کودک دارد.
دانشمندان متوجه شدند همين عامل به ظاهر ساده به رشد شخصيت منطقي، افزايش بهره هوشي، داشتن رفتارهاي اجتماعي و سلامت ذهني کودکان کمک بسياري مي‌کند.
حتي تحقيقات انجام شده روي موش‌ها نيز دانشمندان را به اين نتيجه رساند که اين موضوع در دنياي حيوانات نيز برقرار است. براي مثال موش‌هايي که توجه بيش‌تري از جانب مادر خود دريافت کرده‌اند سالم‌تر بوده و رشد سريع‌تري داشتند. اما در عوض موش‌هايي که توجه مادر خود بهره نبرده‌ بودند در تمام زمينه‌ها دچار کمبود بودند و عملکرد ضعيف‌تري داشتند.
دکتر بروس پري که اين تحقيقات را انجام داده است در اين باره گفت: البته سال‌هاي اوليه زندگي تنها عامل موثر در موفقيت و افزايش احساسات مثبت در يک کودک نيست. ما نمونه‌هاي بسياري داريم که يک فرد بسيار دلسوز و نوعدوست، در دوران کودکي خود در شرايط بسيار بدي زندگي کرده و به شدت مورد بي‌توجهي و بي‌مهري واقع شده‌ است.

درست است که انسان‌ها بسيار انعطاف پذير هستند و ممکن است بتوانند خود را با شرايطي که برايشان پيش مي‌آيد وقف دهند، اما چگونگي گذراندن دوران کودکي نقش بسيار زيادي در زندگي آينده کودکان دارد.
به گزارش ساينس ديلي، پژوهش‌ هاي ديگر هم نشان داده بود، افرادي که در دوران کودکي سختي ها و مشکلات اقتصادي و اجتماعي را تجربه کنند، در زندگي آينده خود به مشکلات طولاني مدت احساسي و متابوليکي دچار مي شوند که مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف را در آن‌ها افزايش دهد.
در مطالعه اي که روي بيش از هزار و 37 نفر در کشور نيوزيلند که در بين سالهاي 1972 و 1973 متولد شده و در ده سال اول زندگي خود با مشکلات اقتصادي و اجتماعي روبه رو بودند مشخص شد دوران کودکي تاثير بسيار زيادي در وضعيت سلامت انسان ها در تمام دوران زندگيشان دارد. نزديک به 31 درصد از اين کودکان به افسردگي مبتلا شده و نزديک به 32 درصد نيز ممکن است به بيماريهايي مانند فشار خون و کلسترول بالا و اضافه وزن دچار شوند


منبع: سايت بيترين
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره هرچه قدر که مي توانيد کودک خود را لوس کنيد چون ...؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کودک ، تربيت ، تربيت کودک ، باهوش ، محبت