مسبی
جاذبه هاي گردشگري شهرستان شهرکرد

جاذبه هاي گردشگري شهرستان شهرکرد

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
شهرستان شهرکرد با مساحت حدود 3692 کيلومتر مربع در شمال شرق استان چهارمحال و بختياري قرار گرفته‌است از لحاظ موقعيت نسبي از سمت شمال و شرق و جنوب شرقي به استان اصفهان از طرف غرب به شهرستان کوهرنگ و از طرف جنوب و جنوب شرقي به فارسان و اردل منتهي مي‌شود. مرکز اين شهرستان شهرکرد است.
تاريخچه ي شهرکرد
نام شهر کرد قبلاً ده کُرد بوده‌ است. در سال هزار و سيصدو چهارده ده کرد از دهستان به شهرستان تبديل شد و با تغيير واژه ي «ده» به «شهر» نام شهرکرد بر آن گذارده شد.

زبان مردمان شهرکرد فارسي است. اهالي بسياري از شهرهاي اين شهرستان مانند سامان - بن - شهرکيان (شهرک) و طاقانک به زبان ترکي نزديک به ترکي قشقايي نيز تکلم مي‌کنند.

به چه دليل پسوند کرد براي شهرکرد گذاشته‌اند: در سالايان دور زماني که اصفهان پايتخت بود کردها نقشه حمله به اصفهان را ميريزند که شاه آن زمان با فهميدن اين موضوع فکر چاره مي‌کند که با کردها چه کند به همين دليل گروهي از کردهاي با اسم و رسم را که هنوز از اين نقشه خبر دار نشده‌اند را جمع ميکند و در شهرکرد يا دهکرد به آنها زمين مي‌دهد و چون شهرکرد در سر راه حمله کردها بوده و به اصفهان نزديک بوده و نظر به رسم کردها که حمله به خودي را خيانت مي‌دانستن کردها بعد از مواجهه با کردهاي مستقر در شهرکرد دست از حمله بر مي‌دارند و گروهي از آنان در همينجا يعني شهرکرد مستقر مي‌شوند از اين رو به اين شهر، شهرکرد مي‌گويند.

اتابکان فارس و لرستان نيز از شهرکرد بدليل موقعيت راهبردي آن به عنوان پاسگاه و تامين عبور و مرور استفاده مي‌کرده‌اند. شهرسيتان شهرکرد از شرق به شهرستان‌هاي فرخشهر و روستاي طاقانک و از سمت غرب به شهرستان چالشتر، بن، و روستاهاي وردنجان شيخ شبان، کاکلک اشکفتک محدود مي‌شود.

موقعيت جغرافيايي
اين شهرستان در طول شرقي 49 درجه و 22 دقيقه تا 50 درجه و 49دقيقه‌است و از نظر عرض جغرافيايي در عرض شمالي 32درجه و 20 دقيقه تا 33 درجه و 31دقيقه قرار گرفته‌است. به لحاظ وضعيت توپوگرافي اين شهرستان در بخش شمالي رشته کوه زاگرس و در حاشيه گسل زاگرس قرار گرفته و از ارتفاعات آن مي‌توان به کوه جهانبين و کوه شيراز اشاره کرد که با ارتفاع بيش از 3000 متر آن را پوشانيده‌است. فواصل بين رشته کوهها را دشتهاي وسيعي فرا گرفته‌است از عمده‌ترين دشتهاي منطقه مي‌توان به دشت شهرکرد، دشت بن، دشت هفشجان اشاره نمود.

جاذبه‌هاي طبيعي
درياچه سد زاينده رود در شمال اين شهرستان و رودخانه زاينده رود، گرداب بن و چشمه زنه از جمله جاذبه‌هاي طبيعي آن است که هر کدام مناظر زيبايي را خلق کرده‌اند

جاذبه‌هاي مذهبي
امامزاده دو معصوم و مسجد جامع در مرکز شهر

جمعيت
برآورد جمعيت اين شهرستان در سال 1382 حاکي از آن است که اين شهرستان در سال مذکور داراي 380312 نفر جمعيت بوده که 253596 نفر آن برابر با 7.66 درصد در مناطق شهري و 126716 نفر برابر با 3.33 درصد در مناطق روستايي سکونت داشته‌اند.


منبع: سايت آکاايران
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره جاذبه هاي گردشگري شهرستان شهرکرد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: چهارمحال و بختياري ، شهرکرد ، دهکرد ، اتابکان ، زمانخان ، جاذبه هاي گردشگري