مسبی
نظر قرائتي درباره فيلم مارمولک

نظر قرائتي درباره فيلم مارمولک

ویرایش: 1391/8/13
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي چهره‌اي است که اغلب او را با اجراي برنامه درس‌هايي از قران مي‌شناسيم، شخصيتي که همواره دغدغه انتقال مفاهيم ديني به جامعه را دارد و معتقد به احياي سنت‌هاي فراموش شده در جامعه اسلامي است.در ادامه 10 پرسش از وي و پاسخ‌هاي جالب حجت‌الاسلام قرائتي را مرور مي‌کنيم.
1-چرا مرتد را مي‌کشند؟
ـ چرا مُرتد را مي‌کشند؟ حق فرد مهم‌تر است يا حق جامعه، پياز و سير شايد براي فرد مفيد باشد، اما موقعي که کسي مي‌خواهد به مسجد برود نبايد پياز و سير بخورد.حق خانه متعلق به انسان است، اما موقعي که در مسير راه‌سازي باشد، بايد خراب شود. مرتد را هم زماني اعدام مي‌کنند که تضعيف امت و مکتب مي‌کند و گرنه مي‌توان مرتد بود و به کسي نگفت.

2- چرا خداوند خودش امام زمان(عج) را حفظ نکرده است؟
ـ قرار نيست خداوند کارهايش را با غيب انجام دهد، خدا در مورد قرآن هم مي‌گويد آن را حفظ مي‌کند، اما چگونه حفظ کرده است؟ با فرمول و حساب و کتاب.مثلاً آيه مربوط به امام علي(ع) را بين دو آيه منع خوردن گوشت الاغ و خوک گذاشته است. در مشهد قديم صحن‌هاي اطراف حرم بازار بود، کفاش‌ها يک لنگه کفش را بيرون مي‌گذاشتند و مي‌گفتند هر کس خوشش آمد و مناسبش بود سراغ لنگه ديگر کفش مي‌آيد، اگر هم دزد بود که يک لنگه کفش به دردش نمي‌خورد، خدا آيه تطهير را در ميان آيات زن‌هاي پيغمبر گذاشته است. يوسف مي‌دانست آن ليوان در کدام خورجين است، مي‌توانست مستقيم آدرس بدهد و به سراغش برود، اما گفت: همه خورجين‌هاي برادرانش را بگردند. رد گم کردن يک روش است و يکي از راه‌هاي حفظ امام زمان(عج) همين غيبت است.

3- اهميت علم در قرآن چگونه است؟
ـ علم به قدري ارزش دارد که اگر سگ نجس آموزش داده شود، شکاري که مي‌آورد حلال است.پيامبران با ارزش‌ترين موجودات جهان هستند. علم آن قدر ارزش دارد که يک پيامبر مي‌ميرد و زنده مي‌شود تا معاد را ياد بگيرد.سه گونه علم داريم: علم مفيد، مثل کاري که حضرت موسي (ع) در بيابان‌ها دنبال يک بنده صالح مي‌گشت تا آن را کشف کند. علم مفيد مي‌ارزد به اينکه پيامبر(ص) در بيابان‌ها راه را گم کند.اينکه حرف را بدانيم بهتر است، غلط است. دانستن به اسم اطلاع‌رساني غلط است. اين شعار از کجا آمده؟ آيا مبناي عقلي و يا وحي دارد؟ اينکه بگوييم تا سه روز ديگر، ديگر گندمي در کشور وجود ندارد، اطلاع رساني مفيد است، پس «علم مضر هم» داريم. نوع سوم علم، علمي است که نه مفيد است و نه مضر، مثل دانستن تعداد اصحاب کهف.

4- چرا زندگي بعضي از مؤمنين پردردسر است؟
ـ يکي از وزرا در سخنراني گفته بود که اين قرائتي سخنران خوبي است، اما ساده است، مي‌گويد زکات نداده‌ايد، براي همين باران نمي‌آيد. پس کشورهايي مثل کانادا که اين همه باران دارند و محصولات کشاورزي دارند، اينها چه کار مي‌کنند؟ اين حرف را زده بود و همه خنديده بودند. به او گفتم با آخوند جماعت طرف نشو!

يک بار گفتم فيلم مارمولک اشکالي ندارد، در سمنان يک عده آخوند سرم ريختند و گفتند چرا اين را گفتي؟! جواب دادم: ببنيد مارمولک يک حيوان کوچک است و به ما کاري ندارد، نهنگ با آن بزرگيش حضرت يونس را خورد، اما بعدش او را پس داد.

قرآن سه تا آيه دارد در مورد زکات که يکي در مورد خوبان است، که تا زکات مي‌دهند باران مي‌بارد. خدا بعضي‌ها را کاري ندارد، 30 سال حسني مبارک رئيس جمهور بود و خداوند مي‌گويد صبر کنيد او را در قفس هم مي‌بينيد، در قرآن مي‌گويد به بعضي از افراد مهلت داده‌ايم تا زمان هلاکتشان.يک عده را هم خدا تا لحظه آخر کار ندارد، حساب اين افراد خيلي سخت‌تر است، گروه اول مثل شيشه عينک‌اند و اگر کثيف شوند با دستمال کاغذي سريع پاک مي‌شوند. گروه دوم مثل يک لباس‌اند که اگر کثيف شوند، چند روز بعد مي‌شوييم. گروه سوم هم مثل فرش‌اند که اگر کثيف شوند، براي آخر سال مي‌گذاريم و با مشت و دين سرکار دارند.، علت اينکه بعضي از مومنين مشکل دارند اين است که خداوند آنها را دوست دارد.

5- چرا اول بايد مسلمان بود و بعد ازدواج کرد؟
ـ عمده هدف ازدواج لذت جنسي که نيست که بگوييم حال اجازه بدهيد با هم باشيم، هدف تربيت نسل است. خداوند مي‌گويد در کفار راهي براي مسلط شدن بر مسلمانان نيست، اما با اين يک لحظه لذت جنسي شما، يک نسل را در معرض کفر قرار مي‌دهيد، اسلام اجازه نمي‌دهد يک نسل به خاطر يک لحظه شهوت خراب شود.

6- اهميت رعايت قانون در چيست؟
ـ با دکتر بهشتي بوديم که ايشان پشت چراغ قرمز ايستاد. پرسيدم چرا شما رد نمي‌شويد. چون آن زمان قبل از انقلاب بود و ايشان نظام را قبول نداشت. شهيد بهشتي گفت: نظام را قبول ندارم اما نظم را قبول دارم.زماني که امام در پاريس بودند، گوسفندي کشتند و کبابي درست کردند. وقتي امام فهميد که اين کار را کردند، گفت: طبق قانون فرانسه چنين حقي (ذبح شخصي) نداريد، پس من اين گوشت را نمي‌خورم! قانون، قانون کلي است و بايد همه را اجرا کنند.

7- چگونه به بچه‌ها از خدا بگوييم؟
ـ سؤال بچه‌ها معمولاً اين است که خدا کجاست؟ با چند سؤال و جواب مي‌شود به بچه گفت که خدا کجاست! اگر بچه معني راست و دروغ را مي‌فهمد، مي‌توانيم از او بپرسيم دروغ کجاست، راست کجاست و بعد بگوييم راست و دروغ مکان نمي‌خواهد، پس خدا هم اين چنين است.يا اينکه بگوييم اگر عکس خروس، نقاش مي‌خواهد، پس خود خروس هم خالق مي‌خواهد. يا اينکه بپرسيم دوست داشتن بين من و تو کجاست، دوستي بين من و تو در رفتارمان نشان داده مي‌شود. خداوند را هم از اثرات حضورش مي‌توان فهميد.

8- ما مجبوريم يا آزاد؟
ـ چهار دليل براي آزادي انسان در يک دقيقه مي‌توان بيان کرد که دلايل فطري هستند، بدون استفاده از قرآن و روايت:

1ـ شک: شک دليل آزادي انسان است و همه انسان‌ها شک مي‌کنند.
2ـ پشيمان شدن: پيشمان شدن يعني مي‌توانستند کار را انجام ندهم.
3ـ انتقاد کردن: يعني از چيزي ناراضي‌ام.
4ـ نصيحت کردن: ما بچه‌هايمان را به مدرسه مي‌فرستيم و نصيحت مي‌کنيم.
با اين چهار دليل انسان آزاد است، اما جايگاه خدا کجاست؟ خدا بالاي سر ماست، مثل کسي که مي‌رود تعليم رانندگي. کلاچ و گاز دست شماست، اما ترمز دست استاد است.

10- امربه معروف و نهي از منکر چرا لازم است؟
ـ چند نمونه تفسير بگوييم. «قال لابيه و قومهي ما هذه التماثيل»، ابراهيم به عمويش گفت: که اين تماثيل چيست؟ در اصلاح و ارشاد، سن شرط نيست. در اصلاح و ارشاد از خودي‌ها بايد شروع کرد، در اصلاح و ارشاد اولويت را بايد در نظر گرفت.

مثلاً دختري بي‌حجاب است و نماز نمي‌خواند. اول بايد به نمازش پرداخت و بعد حجاب، هر چند هر دو آنها معروف هستند، در اصلاح و ارشاد بايد به طور غيرمستقيم بگوييم.

منبع:
بولتن نيوز
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


حسين (18:59   1391/8/13)

باسلام
دست آقاي صفدريان و مدير سايت که به چنين مسائلي مي پردازين درد نکنه من که خيلي برام مفيد بود و خيلي از جوابهاي آقاي قرائتي استفاده کردم.
باتشکر کد: 22


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نظر قرائتي درباره فيلم مارمولک نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: محسن قرائتي ، فيلم مارمولک ، قرائتي ، مارمولک