مسبی
علل ميگرن و راه درمان آن

علل ميگرن و راه درمان آن

ویرایش: 1391/8/12
نویسنده: سایدسم
ميگرن يک سردرد تپش‌دار است که مي‌تواند در يکسو يا هر دو سوي سر ايجاد شود. سردرد ميگرن بيشتر با تهوع، استفراغ و يا کاهش اشتها همراه است. فعاليت فيزيکي و ورزش، نورهاي درخشان و يا صداهاي بلند مي‌توانند سردرد را تشديد کنند. اغلب فرد مبتلا به ميگرن، پس از آغاز سردرد به محلي تاريک، آرام و خنک مي‌روند تا سردرد رفع شود. بيشتر حمله‌هاي ميگرن ميان ساعت درازا مي‌کشد اگر چه مي‌تواند کوتاه‌تر و يا بلندتر نيز باشد. يکي از ويژگي‌هاي ميگرن احساس غيرمعمولي مي‌باشد که پيش از آغاز حمله به فرد دست مي‌دهد و به آن «پيش درآمد» مي‌گويند. نشانه‌هاي پيش درآمد مي‌تواند دربرگيرنده خستگي، گرسنگي و يا احساس خشم باشد. همچنين ميگرن داراي «پس اثر» نيز بوده که پس از حمله اين احساس به فرد دست داده و دربرگيرنده احساس تهي شدن، سردي در روابط و کاهش انرژي در بدن بوده که ممکن است براي يک تا دو روز پس از يک حمله شديد ميگرن ادامه يابد. البته بايد يادآور شد که همگي کساني که مبتلا به ميگرن هستند دچار «پيش درآمد» يا «پس اثر» ميگرن نمي‌شوند.

يک ويژگي ديگر ميگرن که البته در بيماري صرع نيز گاهي ديده مي‌شود، وجود نشانه‌هاي پيشين يا اورا (Aura) است. اين نشانه‌هاي مقدماتي کمي پيش از حمله ميگرن رخ داده و منجر به اختلال بينايي، تاري ديد و يا ديدن نورهاي ضرباندار و چشمک زن مي‌شود.اين نشانه‌ها که نزديک دقيقه به درازا مي‌کشند به بيمار هشدار مي‌دهند که سردرد ميگرن به زودي آغاز خواهد شد. گاهي نشانه‌هاي مقدماتي حواس شنوايي، بويايي و يا چشايي را درگير مي‌کنند. البته «علايم مقدماتي» هم مانند «پيش درآمد» و «پس اثر» در تمام بيماران ميگرني رخ نمي‌دهد و در بسياري از موارد، حمله‌ي ميگرني دراي «علايم مقدماتي» نيست و از آن جالب‌تر اين‌که در برخي از موارد، ظهور نشانه‌هاي مقدماتي نيز بدون حمله ميگرني پس از آن رخ مي‌دهد.

در موارد نادري نيز ميگرن به گونه نشانه‌هاي عصب‌شناسانه غيرمعمول همانند گيجي، کاهش بينايي، حالت سوزن سوزن شدن و کرختي و سستي بروز مي‌کند.

حمله ميگرن گاهي به وسيله برخي از فعاليت‌ها، غذاها، بوها و حتي احساسات تحريک شده بروز مي‌کند. همچنين برخي از بيماران زماني که دچار استرس مي‌شوند، حمله ميگرن به سراغ آن‌ها مي‌آيد در حالي که عده‌اي ديگر پس از اين‌که استرس آن‌ها رفع شد، دچار حمله ميگرني مي‌شوند (براي نمونه روز پس از يک آزمون و يا ملاقات مهم). برخي زنان به تجربه در مي‌يابند که حملات ميگرن آن‌ها در زمان قاعدگي بدتر و شديدتر است.
اين‌که براي درمان ميگرن از چه داروهايي بهره‌گيري شود، به شدت و شمار حمله‌هاي بيماري بستگي دارد. بيماراني که تنها چند بار در سال دچار حمله‌هاي ميگرن مي‌شوند، به خوبي به مسکن‌هاي عادي و بدون نسخه پزشک پاسخ مي‌دهند. دو نوع درمان براي ميگرن بکار گرفته مي‌شود. در يکي از داروهايي که با آغاز سر درد مصرف شده و به آن «داروهاي تسکيني» مي‌گويند و ديگري داروهايي که هر روز مصرف مي‌شوند تا از بروز حمله‌ها بيماري جلوگيري کرده و شمار حمله‌ها بيماري را کاهش دهند که به اين گونه داروها «داروهاي پيشگيرانه» مي‌گويند.

در گذشته براي کسانيکه در يک ماه دو يا بيش از دو حمله ميگرن داشتند، درمان پييشگرانه را آغاز مي‌کردند ولي امروزه درمان پيشگيرانه در موارد زير رهنمود مي‌شود:
کسانيکه خيلي دچار حمله بيماري نمي‌شوند ولي با هر بار حمله خوب به درمان تسکيني پاسخ نداده و درد فراواني را بردباري مي‌کنند.
کسانيکه مکرر دچار حمله‌هاي ميگرن مي‌شوند.
کسانيکه دچار مقاومت نسبت به بسيار از مسکن‌ها و آرامبخش‌ها شده‌اند.
کسانيکه حتي حمله‌هاي محدود بيماري براي آنها هزينه فراواني دارد (براي نمونه غيبت از پيشه و کار مهم).
کسانيکه دچار ميگرن با نشانه‌ها عصبي غير معمول هستند (ميگرن عارضه دار).

داروهاي ساده مسکن همانند استامينوفن، ايبوپروفن، آسپرين، و ناپروکسن، اگر در مراحل نخستين سردرد مصرف شوند، ممکن است براي مهار درد کافي باشند. افزون بر آن امروزه داروهاي ترکيبي که از چند دارو پايه‌ريزي شده‌اند نيز در دسترس بوده که در برابر داروهاي ساده بيشتر از کارايي بهتري براي کاهش درد برخوردار هستند همانند ترکيب آسپرين، استامينوفن و کافيين (که نووافن ناميده مي‌شود)

ديگر داروهاي ديگر که اختصاصي تر براي درمان سردرد ميگرن مي‌باشند همانند گروه تريپتان‌ها که از آنها مي‌توان به سوماتريپتان اشاره کرد و گروه داروهاي ارگوتاميني که دربرگيرنده داروهايي همانند ارگوتامين زير زباني و يا آمپول دي هيدروارگوتامين و يا قرص‌هاي ارگوتامين سي مي‌باشند. يکي ديگر از داروهاي اختصاصي اين بيماري کافرگات cafergot مي‌باشد. همچنين مي‌توان از داروي ميگري‌هيل نام برد که توسط متخصصان ايراني براي درمان ميگرن توليد شده‌است.

افزون بر داروهاي فوق، بيشتر بيماران همراه با سردرد دچار تهوع (با يا بدون استفراغ) مي‌شوند که بکارگيري قرص و يا شياف‌هاي ضد تهوع را در آن‌ها اجباري مي‌کند.

ميزان مصرف اين داروها براي کاهش درد در کسان گوناگون، متفاوت بوده و بيشتر کسان با نگرش به شدت سردردهاي پيشين، ميزان مصرف خود را تنظيم مي‌کنند .

از روش هاي ديگر در درمان ميگرن مي توان به نوروفيدبک و بيوفيدبک اشاره کرد،که معمولا در مواردي به کار مي رود که يا ميگرن به درمان دارويي مقاوم باشدو يا بيمار تمايلي به مصرف دارو نداشته باشد.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
علل ميگرن و راه درمان آن
علل ميگرن و راه درمان آن
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره علل ميگرن و راه درمان آن نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بيماري ميگرن ، درمان ميگرن ، علائم بيماري ميگرن ، درمانهاي موثر ميگرن ، داروهاي مداواي ميگرن ، ميگرن در مردان ، ميگرن در زنان