مسبی
پياده‌شدن از ماشين عروس و نمازخواندن در پياده‌رو

پياده‌شدن از ماشين عروس و نمازخواندن در پياده‌رو

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: mahdikhz
چت با صاحب مقاله: mahdikhz
نماز اول وقت چه فضيلت‌هايي دارد؟
پياده‌شدن از ماشين عروس و نمازخواندن در پياده‌رو
به تازگي تصويري در سايت‌هاي عرب‌زبان منتشر شده است که نماز خواندن اول وقت دامادي را کنار ماشين عروس و در پياده‌رو نشان مي‌دهد.

بر اساس روايات اسلامي هر قدر که نماز اول وقت به تأخير بيفتد، از فضيلت آن کاسته مي‌شود. اما اين تأکيد بر اداي فريضه نماز در اول وقت به چه دليل است؟

امام صادق(ع) در اين باره مي‌فرمايند: «الصلوةُ تستحبُّ في اَوَّلِ الأَوقاتِ»، خواندن نماز در اول وقت و در اولين فرصت، کاري مستحب و پاداش افزاست (بحارالانوار، جلد 80، صفحه 13). همچنين از آن حضرت نقل شده که نماز اول وقت، «خشنودي کردگار» را به همراه دارد.

برآورده شدن خواسته‌ها از ديگر اثرات و برکات خواندن نماز اول وقت است، چنانچه حضرت عبدالعظيم حسني از امام حسن عسکري(ع) روايت مي‌کند که فرمود: «خداوند متعال با حضرت موسي تکلم کرد، حضرت موسي فرمود: خداي من! کسي که نمازها را در وقتش به جاي آورد چه پاداشي دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا مي‌کنم و بهشتم را برايش مباح مي‌گردانم.» (بحارالانوار، جلد82، صفحه 204)

پيامبر اعظم(ص) در حديثي برطرف شدن گرفتاري و ناراحتي را به اقامه‌کنندگان نماز اول وقت نويد مي‌دهند و مي‌فرمايند: «بنده‌اي نيست که به وقت‌هاي نماز و جاهاي خورشيد اهميت بدهد، مگر اين که من سه چيز را براي او ضمانت مي‌کنم: برطرف شدن گرفتاري‌ها و ناراحتي‌ها، آسايش و خوشي به هنگام مردن و نجات از آتش.» (سفينة البحار،جلد 2، صفحه 42)

درست است که اگر نمازگزار، نماز خود را در آخر وقت هم بخواند انجام وظيفه کرده است، اما از آنجا که کار، مربوط به پروردگار و بر کارهاي ديگر مقدم است، چنانچه آن را بدون عذر به عقب بيندازد، مسئول است و بايد پاسخگو باشد.
منبع:
خبرگزاري فارس
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پياده‌شدن از ماشين عروس و نمازخواندن در پياده‌رو نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نماز اول وقت ، ماشين عروس ، نمازخواندن در پياده‌رو