مسبی
گلها در آثار نقاشان

گلها در آثار نقاشان

ویرایش: 1391/8/11
نویسنده: سانا 19
نقاشيهاي گلها از ديرباز موضوعي مورد علاقه براي هنرمندان بوده و در طول تاريخ بعنوان نمادهايي از باورهاي ديني مطرح بوده است .در طول دوران رنسانس با ظهور بينشهاي هنري نو نقاشيهاي گلها ارزش خاص خود را يافتند.تقريبا با شروع قرن 17-م وبا رواج رنگ روغن نقاشيهاي زيبايي از گلها بر روي بوم آفريده شد.گلها اغلب با احساسات انساني پيوند داشته اند چنانچه گل رز سمبل عشق،گل سوسن سمبل خلوص،لاله سمبل نجابت و گل آفتاب گردان نماد از خود گذشستگي بوده است.
نقاشيهاي گلهاي درون گلدان مانه(نقاش فرانسوي قرن 19-م) با ضربه قلم موهاي آزاد وکنتراستهاي رنگي خود گذر از رئاليسم بسوي سبک امپرسيونيسم را فراهم نمود..
نقاشان امپرسيونيست علاقه ي خاصي به بازنمايي زيبايي گلها در آثارشان داشتند .از ميان اين نقاشان مي توان به کلود مونه اشاره کرد که با نقاشيهاي نيلوفرهاي آبي خود نام اين گل را جاودانه نمود . ديگر آثار باغهاي زيباي مملو از گل او در ميان نقاشيهاي بيادماندني تاريخ هنر نقاشي هستند.
ونسان ون گوگ نقاش اکسپرسيونيست هلندي در نامه هاي خود به برادرش تئو نوشته بود که قصد دارد با نقاشيهايش گل آفتاب گردان را منحصربه خود نمايد . نقاشيهاي گلهاي آفتاب گردان او هرکدام شخضيت خود را دارند و عواطف خاصي را بازگو مي نمايند او گل آفتاب گردان را بدان جهت بر گزيد چرا که با توجه به رنگها و فرمهاي آن مي توانست عواطف خاصي را به تصوير کشيده و فضاهاي احساسي متفاوتي را خلق نمايد.در برخي کارهاي آفتاب گردان او بجاي استفاده از کنتراستهاي رنگي براي ايجاد پس زمينه فضاي زرد نوراني را کشيده است که پيوند گل آفتاب گردان با طبيعت را بازگو مي کند.براي ونگوگ گل آفتاب گردان نماد دوستي بود.
جورجيا اوکيف نقاش آمريکايي با مجموعه آثار گل خود نامش را در تاريخ هنر به عنوان نقاش ثبت نمود .گلهاي خيره کننده ي او هر چند ظرافت نقاشيهاي امپرسيونيستي را ندارند ولي با اندازه بزرگ و رنگ هاي گويا بينندگان را مجذوب خود مي گردانند و دوستي انسان با طبيعت را القا مي کنند..
نقاشيهاي گل با گذر از سبکهاي تاريخ هنر و بينشهاي هنرمندان امروزه نيز يکي از محبوبترين موضوعات نقاشي بوده و همواره تابلوهاي نقاشي گل زينت بخش خانه هاي ما مي باشند.


منبع:

http://ezinearticles.com/?Flower-Paintings-in-History&id=4956846 ،http://ezinearticles.com/?Flower-

امتیاز دهی به مقالهگلها در آثار نقاشان
گلها در آثار نقاشان
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره گلها در آثار نقاشان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گل ، نقاشي گل ، هنر ، هنرمند ، تارخ هنر