مسبی
علل عقيمي نازائي در مردان و راه درمان آن

علل عقيمي نازائي در مردان و راه درمان آن

ویرایش: 1391/8/10
نویسنده: سایدسم
صحبت كردن درباره بيماري‌هاي دستگاه تناسلي مردان و زنان در جامعه ما به‌ علت حجب و حياي فرهنگي حاكم آسان نيست اما از طرفي نمي‌توان بيماري‌هاي مهم اين ناحيه بدن را كه هر‌گونه اختلال در آن تاثير مهمي در كيفيت زندگي هر فرد مي‌گذارد و حتي ممكن است به مرگ منتهي شود، ناديده بگيريم.
براي آشنايي بيشتر با اين بيماري‌ها دكتر سيد جليل حسيني، استاد اورولوژي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و رئيس انجمن اورولوژي ايران توضيح مي دهند.

شيوع اين بيماري چقدر است؟
اين بيماري در كشور ما شيوع كمي ندارد.در هر بخش اورولوژي كه نگاه كنيد همواره يك يا دو بيمار مبتلا به اين عارضه كه منتظر عمل جراحي هستند، بستري هستند.شايد اين بيماري بين يك تا 5 درصد در بين مردان شيوع داشته باشد.البته آمار من دقيق نيست، در اين مورد مركز تحقيقات اورولوژي بيمارستان سينا تحقيقات دقيقي انجام داده كه مي‌تواند قابل استناد باشد.


علائم بيماري سرطان پروستات چيست؟
مهم‌ترين علامت اين بيماري نامنظم شدن ادرار است.گاهي فرد مجبور است چندين بار هنگام شب براي ادرار از خواب بيدار شود و گاهي مجبور است به سرعت خود را به دستشويي برساند تا مثانه را تخليه كند.علائم در همين حد است و خيلي زياد نيست ولي يك بيماري خطرناك و سرطان نهفته است كه در مراحل پيشرفته به جراحي‌هاي بزرگ و درمان‌هاي متعدد،سخت و خطير نياز دارد؛ بنابراين مهم‌ترين علامت اين بيماري اختلال در ادرار است كه به‌خصوص در بين مردان بالاي 45 سال ديده مي‌شود.اين افراد حتماً بايد با يك متخصص اورولوژيست مشورت كنند و ويزيت شوند.


و اگر به موقع مراجعه نكنند؟
در غير اين صورت، ممكن است در كوتاه‌ترين زمان ممكن، متاستاز بدهد، متاستاز استخواني، ريوي و بيماري دست اندازي‌هاي مختلفي بكند و در فرصت كوتاهي فرد را از بين ببرد.
سرطان ديگر كه به‌خصوص در كشور ما شيوع بيشتري دارد،سرطان مثانه است. اين بيماري از بافت خود مثانه به‌وجود مي‌آيد و گاهي از كليه و حالب كه محل عبور ادرار است به‌وجود مي‌آيد ولي عمدتاً در مثانه است. اين بيماري هم تقريباً بدون علامت است،تنها علامت آن پيدا شدن خون در ادرار است كه در مراحل اوليه به وضوح ديده نمي‌شود و گاهي به‌صورت يك تغيير رنگ جدي در ادرار مشاهده مي‌شود.
مردان به‌خصوص مرداني كه در معرض مواد خاصي هستند، مثلاً مردان سيگاري يا افرادي كه مواد افيوني مصرف مي‌كنند يا در صنايع مثلاً صنايع كشتي‌سازي‌، لاستيك‌سازي‌ يا حتي خشكشويي‌ها فعاليت مي‌كنند، بيشتر در معرض اين بيماري قرار دارند،همچنين كساني كه در خانواده شان سابقه سرطان مثانه هست نيز در معرض اين بيماري قرار دارند.
هر چه تومور سرطان مثانه بزرگتر باشد،نفوذ بيشتري به ديواره مثانه مي‌كند و خونريزي بيشتر مي‌شود اما هنگامي كه به وضوح خون در ادرار ديده شود،بيماري خيلي پيشرفت كرده است.بنابراين مردان در هر سني كه باشند اگر با تغيير رنگ ادرار مواجه شدند بايد آن را جدي بگيرند چون ممكن است علامت سرطان مثانه باشد. يك آزمايش ساده ادرار اين مسئله را روشن مي‌كند،البته وجود خون در ادرار صرفاً علامت سرطان مثانه نيست،ممكن است نشانه سنگ يا يك بيماري كليوي نيز باشد كه خطر جاني كمتري دارند.
علامت اين بيماري چيست؟
علامت آن درد شديد در ناحيه بيضه است كه به‌صورت ناگهاني به‌وجود مي‌آيد، ممكن است بيضه دچار بادكردگي هم بشود.اگر چنين علائمي ديده شد، فرد بايد به سرعت ظرف 2 يا 3 ساعت خود را به يك متخصص اورولوژي برساند،حتي فرصت براي مراجعه به پزشك عمومي هم نيست و نيابد وقت را تلف كرد.درد شديد بيضه البته ممكن است به‌علت ضربه خوردن حين بازي فوتبال يا عفونت باشد.اگر عفونت باشد به راحتي با آنتي بيوتيك درمان مي‌شود ولي تورسيون يا گردش بيضه خطرناك است و حتماً بايد در زمان طلايي 6 ساعته، در هر ساعت از شبانه‌روز كه باشد بلافاصله درمان شود.
بيماري اورژانسي ديگري كه آن هم بسيار مهم است و اگر در زمان طلايي مراجعه نشود ممكن است منجر به ناتواني جنسي دائمي فرد بشود به‌نحوي كه مرد قدرت زناشويي خود را براي هميشه از دست بدهد، «پرياپيسم» است.
به‌طور طبيعي مردان در زمان‌هاي مشخصي كه صلاح مي‌دانند، زناشويي مي‌كنند.مدت زناشويي در افراد مختلف متفاوت است اما به‌طور كلي بعد از ارتباط جنسي آلت تناسلي مرد به حالت طبيعي قبل از اين حالت برمي‌گردد اما اگر حالت نعوظ بيش از يك ساعت طول بكشد،شروع زنگ خطر است و اگر اين اتفاق افتاد فرد بايد حداكثر ظرف 6 ساعت به پزشك مراجعه كند.
اگر بعد از اين مدت وضعيت به حالت طبيعي برنگردد منجر به ناتواني جنسي تا آخر عمر مي‌شود و هيچ درماني نيز نخواهد داشت. متأسفانه كمتر از يك درصد مردان از اين مسئله مهم اطلاع دارند؛ به همين علت اين بيماران معمولاً بعد از 24 ساعت به پزشك مراجعه مي‌كنند كه ديگر دير است و كاري نمي‌توان انجام داد.علت آن هم به جز نا آگاهي از اهميت اين مسئله مقداري هم به خاطر خجالت فرهنگي است. به همين خاطر سعي مي‌كنند به اتفاق خانواده، خودشان مشكل را حل كنند كه امكان ندارد و فقط يك متخصص مي‌تواند مشكل را حل كند.
علت اين عارضه چيست؟
علت آن ممكن است مصرف داروهاي اعصاب و روان باشد.علل ديگري هم دارد،بعضي بيماري‌هاي خوني ممكن است عامل بروز اين بيماري باشد.افرادي كه مبتلا به بيماري گلبول‌هاي قرمز هستند،مستعد آن هستند. اما گاهي هم بدون هيچ علتي به‌صورت خودبه‌خودي اتفاق مي‌افتد.مصرف كم يا زياد مايعات هم ممكن است اين حالت را ايجاد كند.


بيماري‌هاي عفوني دستگاه تناسلي چه مواردي هستند؟
بيماري‌هاي عفوني دستگاه تناسلي انواع مختلفي دارند، عامل اين بيماري‌ها ممكن است ميكروب‌هاي عمومي باشند يا ميكروب‌ها و ويروس‌هايي كه از طريق ارتباط جنسي منتقل مي‌شوند. انواع قديمي اين بيماري‌ها سفليس و سوزاك هستند اما امروزه بيماري‌هاي ديگري مانند ايدز و آنتي‌ژن‌هايي كه از طريق رابطه جنسي منتقل مي‌شوند نيز مطرح هستند.
در خانم‌ها عفونت مثانه هم بيماري مهم و شايعي است كه مجبورند تند‌تند مثانه را تخليه كنند، چون سيستم خروجي مثانه و ناحيه تناسلي در زنان به هم نزديك است احتمال عفونت در آنها زيادتر است؛ به همين علت يك تا2بار عفونت مثانه در زنان را طي يكسال طبيعي مي‌دانيم و آن را جدي نمي‌گيريم ولي اگر عفونت مثانه در آقايان باشد حتماً بايد به‌صورت جدي بررسي‌هاي لازم انجام شود.عفونت ديگر، عفونت بيضه است كه در پسر‌بچه‌ها ممكن است اتفاق بيفتد كه ممكن است مادرزادي باشد يا به‌صورت خودبه‌خود اتفاق بيفتد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهعلل عقيمي نازائي در مردان و راه درمان آن
علل عقيمي نازائي در مردان و راه درمان آن
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره علل عقيمي نازائي در مردان و راه درمان آن نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: علل نازائي مردان و راههاي درمان آن ، روش هاي جلوگيري از ناباروري مردان ، چند اصل براي جلوگيري از عقيمي