مسبی
گوشي هاي تلفن چطور هوشمند شدند؟

گوشي هاي تلفن چطور هوشمند شدند؟

ویرایش: 1391/8/7
نویسنده: hht20051
چت با صاحب مقاله: hht20051
با معرفي تلفن‌هاي همراه در اواخر دهه 1990ميلادي، اين وسيله نيز نماد ديگري از هوشمندي شد. پس از اين تاريخ بود که با گسترش استفاده و پيشرفت بيش از پيش، اين دست‌ ابزار‌ها به سوي هوشمندي گام برداشتند و توانسته‌اند به ابزاري شخصي براي ارتباط مردم دنيا بدل شوند. در ادامه به مرور روند پيشرفت اين دستگاه از ابتدايي‌ترين تلفن‌ها تا گوشي‌هاي هوشمند پرقدرت کنوني مي‌پردازيم.
طبق آمارها، تا سال 2011پنج شرکت اصلي توليد تلفن همراه توانسته‌اند نيم ميليارد گوشي موبايل را توليد و عرضه نمايند. و تقريبا نيمي‌از گوشي‌هاي تلفن همراهي‌ که در ايالات متحده استفاده مي‌شوند «هوشمند» هستند، که اين نسبت به سرعت در حال افزايش است.
با وجودي که آينده‌اي روشن براي گوشي‌هاي هوشمند در پيش است، بد نيست با هم نيم نگاهي به گذشته بياندازيم:
مختصري ازتاريخچه گوشي‌هاي تلفن همراه

1999- با عرضه گوشي بلک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بري مجهز به خدمات ايميل بازار گوشي‌‌هاي هوشمند به بار نشست

قيمت 399دلاري گوشي‌‌هاي بلک‌‌‌‌بري مقرون به صرفه‌تر از سايمون IBM بود. تنها مشکل اين دستگاه آن بود که اصلاً گوشي تلفن نبود و تنها يک پيجر دو سويه به حساب مي‌آمد. تازه از سال 2003ميلادي بود که گوشي‌هاي هوشمند بلک بري وارد بازار شدند.
2000- شرکت اريکسون در حين بازاريابي براي گوشي R380 خود از کلمه‌‌‌اي جادويي نام برد

شرکت اريکسون در زمينه بازاريابي بسيار قوي ظاهر مي‌شد. اين کمپاني سوئدي گوشي R380 خود را «تلفن هوشمند» ناميد که بعداً اين عبارت به طور گسترده‌ اي در بازار مورد توجه قرار گرفت. R380 يک گوشي سبک وزن و تاشو بود که از سيستم عامل سيمبين بهره مي‌برد. اين سيستم عامل تا پيش از عرضه‌ اندرويد در سال 2011سلطان بلامنازع اين حوزه فناوري به حساب مي‌آمد.


2007- تلفن آيفون با قابليت‌ چند-لمسي دنياي گوشي‌‌‌‌هاي هوشمند را متحول کرد

گوشي آيفون شباهت زيادي به دستگاه پخش صوتي آيپاد داشت با اين تفاوت که مي‌توانست تماس‌هاي تلفني را برقرار ساخته، عکاسي کرده و در اينترنت به گشت‌و‌گذار بپردازد. در حقيقت اپل را نمي‌توان شرکتي پيش‌رو در در حوزه گوشي‌هاي هوشمند به حساب آورد. آيفون سال‌ها بعد از ارائه نخستين تلفن‌ هوشمند ارائه شد و علي‌رغم ادعاي اپل در اين زمينه، آنها حتي اولين شرکت ارائه دهنده صفحات لمسي نيز نبوده‌اند. تنها مزيت آيفون‌ يکپارچه‌سازي تمامي‌ اين جوانب در يک جا و عرضه‌ مجموعه‌ کاملي از آنها با هم بوده است. آيفون را مي‌توان در حقيقت يک مرکز چندرسانه‌اي تلقي کرد. گوشي‌هاي به‌روزشده‌ آيفون توانسته‌اند طرفداران بسيار زيادي را در سراسر جهان به سوي خود جلب کنند. آيفون 5 که جديدترين گوشي هوشمند ياران استيو جابز است نيز به تازگي (12سپتامبر امسال) رونمايي شده است.


2008- گوگل از سيستم عامل‌ اندرويد رونمايي کرد

گوشي‌هاي‌ اندرويدي در اکتبر 2008 ميلادي روانه بازار مصرف شدند و به سرعت به عنوان يکي از سيستم‌عامل‌هاي برتر گوشي‌هاي هوشمند مورد پذيرش قرار گرفتند. در سال 2010 تعداد گوشي‌هاي‌اندرويدي فروش رفته از مجموع گوشي‌هاي مجهز به‌ سيمبين فراتر رفت. شرکت‌هاي متعددي هستند که از اين سيستم‌عامل در محصولات متنوع خود بهره مي‌برند، اين در حالي است که اپل به تنهايي بار iOS را بر دوش مي‌کشد. اندرويد و iOS رقيب يکديگر به حساب مي‌‌آيند. امروزه بيش از 500 ميليون گوشي‌ اندرويدي در جهان فعال هستند که به اين‌ ترتيب مي‌توان نتيجه گرفت براي هر 14 نفر از ساکنين زمين يک گوشي‌ اندرويدي وجود دارد.


2010- ظهور نخستين ويروس‌ براي گوشي‌هاي هوشمند

تلفن‌هاي هوشمند آنچنان در زندگي‌مان عجين شده‌اند که مردم اطلاعات شخصي خود را نيز در اين گوشي‌ها وارد مي‌کنند، مواردي همچون کلمه عبور صندوق پست الکترونيکي و يا اطلاعات حساب بانکي. اين موارد درست همان اطلاعاتي است که دزدان و ويروس‌ها به دنبال‌‌شان هستند. لازم به ذکر نيست که مردم بدون هيچ ضابطه‌‌‌اي برنامه‌‌‌‌‌هاي جديد را بر روي گوشي‌ خود نصب مي‌کنند که يکي از دلايل حضور سارقان اطلاعات به حساب مي‌آيد. موسسه‌ Kaspersky، که در زمينه توسعه امنيت گوشي‌هاي هوشمند فعاليت مي‌کند نخستين‌ تروجان اين گجت‌ها را در سال 2010 ميلادي شناسايي کرد. به اعتقاد کارشناسان اين کمپاني، بروز نگاه داشتن سيستم‌عامل‌اندرويد يکي از بهترين اقدامات پيشگيرانه‌ي کاربران است.


آينده‌ي گوشي‌هاي هوشمند

مسائل امنيتي و توانايي پشتيباني از نرم‌افزارهاي ثالث از موضوعات مهمي‌ است که به توسعه‌ روز افزون گوشي‌هاي هوشمند مي‌انجامد. منظورمان از نرم‌افزارهاي ثالث «برنامه‌هاي کاربردي» است که براي اين گجت‌ها آماده شده اند. اين برنامه‌هاي کاربردي توانايي دستگاه‌‌هاي اين چنيني را به رخ مي‌کشند و آنها را به وسيله‌اي کاربردي تبديل مي‌کنند. هر کسي با هر ايده‌اي مي‌تواند برنامه مورد نظر خود را تهيه کند. بسياري از محبوب‌ترين برنامه‌هاي اين حوزه نظير اينستگرام و شازم (Shazem) نيز چنين بوده‌اند.

در طول چهار سال گذشته فروشگاه برنامه‌هاي اپل بيش از 700 هزار برنامه را در خود جاي داده است که بيش از 25ميليارد مرتبه توسط کاربران دريافت شده‌اند. گوگل پلي نيز هم اکنون داراي 600 هزار برنامه و 1.5 ميليارد دانلود ماهانه است. بسياري از شرکت‌هاي کوچک مي‌‌کوشند با گام نهادن در اين وادي و تهيه برنامه‌هايي محبوب، خود را مطرح کرده و سرانجام درآمدي سرشار را نصيب خود نمايند، به نحوي که بجز خلاقيت انساني و توانايي‌هاي سخت افزاري هيچ محدوديت ديگري را نمي‌توان در اين بين متصور بود.

منبع:
banki.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره گوشي هاي تلفن چطور هوشمند شدند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گوشي ، موبايل ، هوشمند