مسبی
سير،بد بوي پر خاصيت

سير،بد بوي پر خاصيت

ویرایش: 1391/8/8
نویسنده: سیما5862
*سير هديه اي پر فايده اما بدبو*
سير گياهي است دو ساله با پيازي مرکب از پيازچه و ساقه راست که در انتهاي آن گلي چتري که شامل چندين پيازچه است ، قرار دارد. اين گياه از زمان هاي گذشته به عنوان يکي از گياهان مهم دارويي و چاشني غذايي کشت مي‌شده است .
ترکيبات موجود در سير تا زماني که پوست حبه‌ها جدا نشده باشد با زماني که سير پوست کنده و خرد شود کمي متفاوت است يعني به محض له شدن سير و مجاور شدن آن با هوا تغييراتي در آن روي مي‌دهد.
چون مواد مؤثره سير نسبت به هوا و به ويژه حرارت حساس هستند هر چه سير بيشتر حرارت داده شود خواص آن کمتر مي‌شود، بنابراين اثر سير در غذاهاي پخته و سرخ شده به مراتب کم‌تر از سير تازه است.
اشکال مختلف سير :
1) قرص سير : حاوي پودر سير خشک شده است که بهترين شکل دارويي آن بوده و خواص و مواد موجود در آن تا حدودي شبيه سير تازه است .
2) سير ترشي : سير وقتي به صورت ترشي در مي‌آيد، دست‌خوش تغييراتي خواهد شد که به حرارت محيط ، نوع سرکه ، زمان نگهداري و ... بستگي دارد ولي در اکثر موارد داراي خواصي شبيه به سير تازه است .
*موارد احتياط مصرف سير :
1. در زنان باردار و شيرده
2. در برخي موارد در کودکان
3. همچنين سير ممکن است در برخي افراد منجر به ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش مانند تحريک پذيري ، سوء هاضمه ، سوزش سردل ، تغيير در فلور ميکروبي روده يا واکنش‌هاي آلرژيکي شود.
4. معمولاً اثرات جانبي مصرف سير خفيف و غير متداول است. ظاهراً سير تأثيري بر متابوليسم داروها ندارد اما بيماراني که از داروهاي ضد انعقاد مانند آسپرين استفاده مي‌کنند بايد در مصرف سير احتياط نمايند. از اين رو افرادي که جراحي مي‌کنند بايد 7 تا 10 روز پيش از جراحي از خوردن سير خودداري کنند چرا که سير زمان خونريزي را طولاني‌تر مي‌کند.
*اثرات و خواص سير :
1) آنتي ‌اکسيداني:
سير سطوح سرمي دو آنزيم آنتي ‌اکسيداني کاتالاز و گلوتاتيون پراکسيداز را افزايش مي‌دهد و با خنثي نمودن راديکال‌هاي آزاد اکسيژن که براي سلول‌ها مضر هستند ، موجب محافظت از آن‌ها مي‌شود .
لذا براي مراقبت از پوست و مو ، از سير براي ترميم موهاي آسيب ديده و کاهش ريزش مو استفاده مي‌گردد. هم چنين مداومت در مصرف سير به تدريج باعث ريختن موي سفيد و روييدن موي سياه مي‌شود .
2) آنتي ‌اسکلروزي:
آترو اسکلروز در نتيجه تجمع ليپيدهاي درون و برون سلولي ايجاد مي‌شود. عصاره سير بيوسنتز کلسترول استرها و تري گليسيريد را در سلول‌هاي آترو اسکلروزي و فعاليت آنزيم مهم در تشکيل کلسترول استرها که عامل مهم در تجمع چربي اضافي در سلول‌ها هستند را محدود مي‌کند .
3) آنتي‌ هيپرليپيدمي:
محدوديت سنتز کلسترول توسط کبد بستگي به ميزان آنزيم ردوکتاز (HMG-COA آنزيم دخيل در بيوسنتز کلسترول) دارد که عصاره سير به صورت غير مستقيم بر اين مقدار تأثير گذار است .
4) ضد تجمع پلاکتي و فيبرينوليتيک:
عصاره سير با افزايش ميزان آدنوزين مونو فسفات حلقوي تشکيل لخته را در رگ‌ها کاهش مي‌دهد .
5) ضد پرفشاري خون:
سير به دليل داشتن آليسين و آجون که از مواد مؤثره آن است اثر گشاد کنندگي بر ماهيچه‌هاي صاف عروق داشته و منجر به کاهش فشار خون مي‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده اين کاهش در فشار خون به ميزان متوسط بوده و بيشتر در فشار خون سيستول مشهود است .
6) ضد سرطاني:
بر اساس مطالعات انجام شده بين مصرف سير و انواع مختلفي از سرطان‌ها از جمله سرطان معده ، کولون و حنجره ارتباط معکوس وجود دارد .
7) ضد ميکروبي:
بررسي‌هاي انجام شده نشان داده‌اند که اثر ضد ميکروبي آليسين به دليل خواص آن در محدود کردن فعاليت آنزيم‌هاي تيول‌دار ميکرو ارگانيسم‌ها مي‌باشد .
براي خواص ضد ميکروبي سير موارد زير نيز بيان گرديده است:
الف- خوردن سير خام باکتري‌هاي عفوني روده‌ها را از بين مي‌برد.
ب- قطره بيني سير ويروس‌هاي عامل سرماخوردگي و آنفلوانزا را از بين مي‌برد.
ج- ترکيبات گوگردي سير باکتري‌ها و ويروس‌هاي ريه و ناحيه برونش را از بين مي‌برد.
د- آب و يا روغن سير که روي عفونت قارچي انگشتان پا ماليده مي‌شود، باکتري استافيلوکوکوس و ساير عفونت‌هاي پوستي را از بين مي‌برد.
هـ- سير داراي اثرات ضد باکتري و ضد قارچ است، لذا براي برطرف شدن شوره سر که به علت قارچ مالاسزيا فورفور به وجود مي‌آيد بکار مي‌رود. ترکيبات گوگرددار سير نيز در برطرف شدن شوره سر مؤثرند.
8) هيپو گلايسميک:
بر اساس مطالعات انجام شده اثر هيپوگلايسميک (کاهنده قند خون) سير مي‌تواند به دليل خاصيت آن در افزايش آزاد سازي انسولين از سلول‌هاي بتاي پانکراس يا جدا شدن بيشتر انسولين از اشکال باند شده آن و افزايش حساسيت انسوليني سلول‌ها باشد. به همين دليل مصرف آن به افراد ديابتي توصيه مي‌شود .


منبع: سلامت نيوز
امتیاز دهی به مقالهسير،بد بوي پر خاصيت
سير،بد بوي پر خاصيت
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سير،بد بوي پر خاصيت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سير ، خواص سير ، تاثير درماني سير ، ضد سرطان ، ضد ميکروبي ، باکتري هاي عفوني ، سير خام ، درمان ديابت