مسبی
ترول چيست و ترولر کيست ؟

ترول چيست و ترولر کيست ؟

ویرایش: 1391/11/11
نویسنده: salman
ترول (Troll) يک اصطلاح اينترنتي است و به کساني اطلاق مي‌شود که در جوامع آنلاين مثل فروم‌ها يا بخش کامنت‌هاي يک سايت، پيام‌هايي بي‌ربط، ناراحت کننده و فتنه آميز ارسال مي‌کنند با اين هدف اصلي که بقيه را وادار به عکس‌العمل‌هاي احساسي کنند و باعث بحث‌هاي بي‌ربط به موضوع اصلي شوند. اين کلمه مي‌تواند هم به شکل اسم براي فرد ارسال کننده بکار رود و هم به شکل فعل براي خود عمل (مثلا ترول‌وري يا ترول کردن).


براي مثال ممکن است يک نفر عمدا در مطالب خودش غلط ديکته‌اي بگذارد تا ديگران را تحريک به صحبت در اين مورد کند يا اگر هوش بيشتري داشته باشد، در متني که ظاهرا تلاش مي‌کند غلط‌هاي ديکته‌اي و دستوري ديگران را اصلاح کند چند غلط بگنجاند تا بقيه شروع به دادن جواب‌هاي احساسي کنند و بحث از موضوع اصلي منحرف شود. در شکل‌هاي مفهومي، ممکن است يک نفر در مورد خلقت جهان و نظرش در اين باره حرف بزند يا در يک سايت با مطالب فني، بحث تکراري مقايسه لينوکس و مک و ويندوز را بدون ربط به پست اصلي و بدون دلايل منطقي و فقط به قصد دعوا، مطرح کند.


در اينباره که چرا بعضي‌ها ترول‌ورزي مي‌کنند نظرات مختلفي هست ولي سندروم‌هاي رفتار ضداجتماعي و حس کنترل بر احساسات ديگران از طرف آدم‌هاي ضعيف، از تئوري‌هاي ارائه شده هستند.


تصوير مرتبط با ترول در فرهنگ اينترنت اين تصوير است:که اولين بار در دويانت آرت معرفي شد و بعد از راهيابي به 4چن کاربرد اصلي‌اش را پيدا کرد و تبديل شد به زبان مشترکي براي ترول‌ورزان سراسر جهان.


توجه زياد به اين مفهوم در اينترنت از سال 2008 به بعد، باعث شد که استفاده از آن در خارج از اينترنت هم معمول شود. نيويورک تايمز ترول را به شکل «دستکاري تعادل رواني ديگران» معرفي کرده. در يک نمونه مشهور از ترولي که دنياي سايبر و دنياي واقعي را به هم پيوند مي‌زد، يک نفر ترول گر شاغل در بخش مالي اخبار ياهو، بعد از ديدن بحث‌هاي تجاري جاري در يک فروم اقتصادي در مورد يکي از شرکت‌هاي مخابراتي کاليفرنياي آمريکا، خبري را روي ياهو فرستاد که نسخه دستکاري شده مطلبي از خبرگزاري اقتصادي بلومبرگ بود. بر اساس اين خبر تحريف شده، يک شرکت قرار بود شرکت مخابراتي آمريکايي را بخرد و همين ترول باعث شد سهام شرکت آمريکايي 31? بالا برود و بعد از افشاي دروغ بودن خبر، شديدتر از قبل سقوط کند. چيزي که در اين ميان به ترول‌گر رسيد، خنده بيمارگونه بود از ناراحتي و اعصاب خوردي ديگران.


پيروزي يا عدم پيروزي ترول و از آن مهمتر ادامه فعاليت ترول‌گر در يک محيط وابسته به رسيدن يا نرسيدن سوخت به ترول است. اگر آدم‌ها کنترل احساساتشان را از دست بدهند و درگير جنگ‌ها، بحث‌ها و اعصاب‌خوردي‌هايي بشوند که ترول را خوشحال مي‌کند، ترول به کارش ادامه خواهد داد. اين فهم و درک کاربران يک جامعه است که باعث مي‌شود کساني که دنبال دعوا هستند در اينکار موفق شوند يا نه. در صورت امکان فني، دادن منفي به کامنت‌هاي بي‌ربط و بي محتوا يا بي‌توجهي به آن‌ها مي‌تواند ترول‌ها را از کنترل احساسات شما نااميد کند. نکته مهم اين است که هر گونه بحث منطقي با ترول بي‌نتيجه است چرا که ترول فقط به دنبال ناراحت کردن شما است نه قانع کردن تان.
قانون چهاردهم اينترنت: با ترول ها بحث نکنيد چون به معني پيروزي آن ها است.


منبع:

http://mohajersara.com/thread-4429.html

امتیاز دهی به مقاله
ترول چيست و ترولر کيست ؟
ترول چيست و ترولر کيست ؟
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ترول چيست و ترولر کيست ؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ترول ، ترولر ، troll ، اصطلاح ترول ، اصطلاح اينترنتي ترول ، اصطلاح ترولر