مسبی
برخي فاکتورها را فراموش کرده‌ايم؛ ايران وارث امپراتوري پارس است

برخي فاکتورها را فراموش کرده‌ايم؛ ايران وارث امپراتوري پارس است

ویرایش: 1391/7/30
نویسنده: Raymvnd
چت با صاحب مقاله: Raymvnd
روابط ايران و ترکيه در ماه‌هاي اخير، حالت دوگانه‌اي داشته که تلفيقي از همکاري و رقابت با هم بوده است. رخدادهاي داخلي، منطقه‌اي و جهاني، هر يک سهمي در افزايش يا کاهش بار تنش و همکاري اين رابطه داشته‌اند. روزنامه «حريت» ترکيه با اشاره به اين موضوع، از ضرورت توجه ترکيه به پيشينه و قدرت ايران و دست‌کم نگرفتن ايران از سوي دولتمردان آنکارا اشاره کرده است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «حريت» ترکيه در مطلبي به بررسي روابط ايران و ترکيه پرداخته و نوشته، اين روزها نه تنها در ترکيه، بلکه در بسياري از نقاط جهان، موضوع ايران در بالاترين مباحثات سياسي است. با اين حال، به باور اين روزنامه، هرچند تاکنون ترکيه حضور چشمگيري در اين مباحثات نداشته، اکنون در هر گونه تحليلي در اين باره، عامل ترکيه نيز در نظر گرفته مي‌شود.

حريت ادامه مي‌دهد: تا اندک زماني پيش، ترکيه و ايران در اوج صميميت با يکديگر بودند، ولي از هنگامي که تحولات سوريه، تنش‌ها را افزايش داد، واگرايي اين دو کشور از يکديگر نيز آغاز شد.

به نوشته اين روزنامه، جامعه ترکيه درباره ايران دچار سردرگمي است. مردم ترکيه نمي‌توانند قاطعانه تعيين کنند که آيا ايران دوستان آن‌هاست يا دشمنشان. با اين حال، هنگامي که از دريچه گذشته به اين موضوع نگاه کنيم، مي‌توان گفت که فارغ از اينکه چه دولت يا نظامي در ايران سر کار بوده، روابط دو کشور هيچ گاه خيلي نزديک نبوده است.

حريت در ادامه به تاريخچه اي از روابط دو کشور اشاره کرده و نوشته است: تا سال 1979، به رغم رقابت دو کشور، هر دو از سوي آمريکا در نقش ژاندارم‌هاي منطقه ايفاي نقش مي‌کردند. با اين حال، پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، راه آن‌ها از هم جدا شد.

پس از آن نيز روابط دو کشور فراز و فرودهاي متعددي داشت، تا اينکه رجب طيب اردوغان، اين روابط را به بهترين حالت آن تاکنون رساند. با اين حال، در اين دوره نيز اين دو کشور هيچ گاه «يار» يکديگر نبوده‌اند. در نهايت، رخدادهاي سوريه و تفاوت مواضع دو طرف، باعث شد هر يک از آن‌ها، راهي کاملاً جدا در پيش بگيرند.

بر پايه اين پيش زمينه‌ها، تحليلگر حريت نتيجه مي‌گيرد، کساني که در ترکيه قدرت را در اختيار دارند و همچنين رسانه‌هاي اين کشور، ايران را خوب نمي‌شناسند و درک درستي از آن ندارند.

سرانجام اين روزنامه در نتيجه‌گيري خود مي‌نويسد:

«در ترکيه، احساسي که نسبت به ايران هست، يا تمجيد و تحسين عام و يا بي اعتنايي و کوچک شمردن عام است. شمار کساني که مي‌توانند ايران را همان گونه که هست، تحليل کنند، بسيار اندک و بسيار ناکارآمد هستند.

ما برخي فاکتورها را فراموش کرده‌ايم. ايران وارث امپراتوري پارس است. نمي‌توان اين کشور را به آساني شکست يا فريب داد.

هنگامي که از نزديک سياست خارجي ايران را بخوانيد، به سرعت درخواهيد يافت که آن‌ها بسيار تيزهوش هستند. 22 سال است که آن‌ها جهان غرب و به ويژه ايالات متحده را روي انگشت کوچکشان گردانده‌اند. تنها به شيوه مديريت سياست هسته‌ايشان نگاه کنيد؛ آيا کشور ديگري در جهان هست که با اين کيفيت سياست خارجي خود را مديريت کرده و تا اين اندازه موفق باشد؟

ما نبايد ايران را دست‌کم بگيريم. البته اين به معناي تسليم شدن در برابر آن‌ها نيست. اما نبايد فراموش کرد که ايران، کشوري است که بازي شطرنج را اختراع کرد.

شايد اين کشور توسط ديکتاتوري چون شاه اداره شود و يا داراي نظامي مذهبي باشد، اما بافت ايران متفاوت است. اين کشور شبيه عربستان سعودي يا مصر نيست».
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره برخي فاکتورها را فراموش کرده‌ايم؛ ايران وارث امپراتوري پارس است نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ترکيه ، سياست خارجي ، رجب طيب اردوغان ، ايران ، امپراپور ، قدرت ايران ، ايران زيبا