مسبی
لحظه به لحظه عملکرد نوشابه ها در بدن .!

لحظه به لحظه عملکرد نوشابه ها در بدن .!

ویرایش: 1391/7/26
نویسنده: سیما5862
قدرت اسيدي نوشابه به قدري بالاست که برخي ها براي باز کردن واشرهاي شيرآب از آن استفاده مي کنند و برخي مکانيک ها از آن براي شستن سيلندر خودروها.
بسياري از پزشکان مردم را از مصرف نوشابه بر حذر مي دارند که البته کمتر به به تبعات آن اشاره مي شود. در اين گزارش به اتفاقات پس از مصرف نوشابه در بدن انسان اشاره مي شود.
10 دقيقه بعد از مصرف:
10 قاشق چاي خوري شکر وارد بدنتان ميشود،ميدانيد چرا با وجود خوردن اين حجم شکر دچار استفراغ نمي‌شويد؟چون اسيد فسفريک،طعم آن را کمي ميگيرد و شيريني اش را خنثي ميکند.
20 دقيقه بعد:
قند خونتان بالا ميرود و منجر به ترشح ناگهاني و يکجاي انسولين مي شود،کبدتان شروع ميکند به تبديل قند به چربي تا قند خون بيشتر از اين بالا نرود.
40 دقيقه بعد:
حالا ديگه جذب کافئين کامل شده،مردمکهاي چشم گشاد مي شود،فشار خونتان بالا ميرود و در پاسخ به اين حالت،کبدتان قند را به داخل جريان خون رها مي‌کند.گيرنده هاي آدنوزين مغز حالا بلوک مي شوند تا از احساس خواب آلودگي جلوگيري کنند.
45 دقيقه بعد:
ترشح دوپامين افزايش پيدا ميکند و مراکز خاصي در مغز حالت سرخوشي ايجاد ميکنند،تحريک ميشوند.اين همان مکانيسمي است که در مصرف هروئين منجر به ايجاد سرخوشي مي‌شود.
60 دقيقه بعد:
اسيد فسفريک موجود در نوشابه،داخل روده کوچک،به کلسيم،منيزيم و روي ميچسبد.متابوليسم بدن افزايش پيدا ميکند.ميزان بالاي قند خون و شيرين کننده هاي مصنوعي،دفع هر چه بيشتر کلسيم را از طريق ادرار باعث مي‌شوند.
مدتي بعد:
کافئين در نقش يک داروي مدر (ادرار آور) وارد عمل ميشود.حالا ديگر کلسيم و منيزيم و رويي که قرار بود جذب بدن شود،بيش از پيش از طريق ادرار دفع مي‌شوند و به همراه آن مقادير زيادي آب،سديم و ديگر الکتروليت ها نيز از دست مي‌رود.
مدتي بعدتر:
کم کم آن غوغايي که در بدنتان ايجاد شده بود فروکش مي‌کند و نوبت به افت قند مي‌رسد.در اين مرحله يا خيلي حساس و تحريک پذير ميشويد يا خيلي کرخت و بي حال.حالا ديگر تمام آن آبي را که از طريق نوشابه وارد بدن خود کرده بوديد دفع کرده ايد،آبي که ميشد به جاي اسيد و کافئين و شکر ،حاوي مواد مفيدي براي بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثر کافئين هم از بين ميرود و شما هوس يک نوشابه ديگر ميکنيد.


منبع: باشگاه خبرنگاران
امتیاز دهی به مقاله
لحظه به لحظه عملکرد نوشابه ها در بدن .!
لحظه به لحظه عملکرد نوشابه ها در بدن .!
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره لحظه به لحظه عملکرد نوشابه ها در بدن .! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: نوشابه ، مضرات نوشابه ، مصرف نوشابه ، ترشح دوپامين ، قند خون ، کلسيم ، کافئين