مسبی
فرزندم از چه سني واليبال،شنا يا بسکتبال را آغاز کند؟

فرزندم از چه سني واليبال،شنا يا بسکتبال را آغاز کند؟

ویرایش: 1391/7/22
نویسنده: sasansasy1
سنين 6-2 سالگي: لازم است کودکان بيشتر در فعاليت‌هاي شادي‌آور و فرح‌بخش شرکت كنند. در اين سن كودك، توانايي شرکت در ورزش‌هاي سازمان‌يافته مانند فوتبال را ندارد زيرا توانايي حرکتي و تعادلي کامل نيست و محدوده توجه او محدود است.

مهارت‌هايي مانند دويدن، پريدن و شنا را مي‌توان به کودک آموزش داد. در اين سن، ورزش بايد با حداقل آموزش باشد و از ايجاد رقابت و مسابقه بين کودکان جلوگيري شود. هدف اصلي بايد لذت بردن از ورزش باشد.

سنين 10-6 سالگي: گرچه بهبود تعادل و حرکت به‌دست آمده اما هنوز هماهنگي لازم بين دست و چشم به‌وجود نيامده است بنابراين کودک مي‌تواند به‌طور محدود به ورزش‌هاي سازمان‌يافته بپردازد. ورزش‌هايي مانند ژيمناستيک، شنا، تنيس براي کودک مناسب است. در اين سن تاکيد بر آموزش تکنيک است و بايد به رقابت و مسابقه کمتر اهميت داده شود.

سنين 12-10 سالگي: سطح شعور و فهم و توانايي يادگيري، تعادلي و حرکتي کودک افزايش مي‌يابد و مي‌تواند حرکت‌هاي پيچيده و تکنيک و تاکتيک را ياد بگيرد و در ورزش‌هاي سازمان‌يافته و برخوردي شرکت كند. ورزش‌هايي مانند واليبال، بيسبال، فوتبال و دوچرخه‌سواري براي اين سنين مناسب هستند.

در باشگاه‌ها تمرين با وزنه‌هاي کوچک ايرادي ندارد ولي ورزش‌هايي مانند وزنه‌برداري و پاورليفتينگ براي کودکان ممنوع است. بدنسازي با وزنه بايد بعد از سن بلوغ آن هم همواره تحت‌نظر مربي انجام گيرد. ورزش‌هاي پربرخورد و تماسي مانند بوکس، کشتي، هاکي و پاورليفتينگ بهتر است بعد از 15 سالگي شروع شوند ولي به‌طور کلي مي‌توان گفت مناسب بودن شدت و نوع ورزش را رضايتمندي کودک و لذت بردن او تعيين مي‌کند. علاوه بر اين، ورزش تاثيري بر سن بلوغ ندارد مگر در دختراني که رژيم غذايي شديد گرفته باشند و والدين نبايد از اين بابت نگران باشند.منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره فرزندم از چه سني واليبال،شنا يا بسکتبال را آغاز کند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فرزند ، سن ، ورزش ، واليبال ، شنا ، اموزش ، بسکتبال