مسبی
کشف فسيل مغز حشره 500 ساله

کشف فسيل مغز حشره 500 ساله

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: ایران تجارت
دانشمندان مغز فسيل شده يک حشره 500 ميليون ساله را که قديمي‌ترين در نوع خود محسوب مي‌شود را کشف کرده‌اند و اميدوارند که از طريق آن به درک تکامل حشرات برسند.
کارشناسان با استقبال از چنين کشفي اظهار داشتند که اين فسيل 7 سانتيمتري نشان مي دهد که مغز پيچيده تر حشرات بسيار زودتر از آنچه که قبلا تصور مي شد شکل گرفته است.

اين گونه که از استان يانان چين کشف شده ارتباط از دست رفته اي که در تکامل تاريخ تکامل جانوران مفصل دار، نياکان باستاني سخت پوستاني چون خرچنگ، عنکبوت و حشرات وجود داشته است را فراهم مي کند.

اين فسيل 7 سانتيمتري نشان مي دهد که حشرات بسياري پيش از آنچه که تصور مي شده از مغزهاي پيچيده اي برخوردار شدند و اين فسيل مي تواند درک ما را از تکامل آنها کامل تر کند

نيکولاس استراسفلد زيست عصب شناس دانشگاه آريزونا اظهار داشت: هيچ کس انتظار نداشت که يک چنين مغز پيشرفته اي با اين قدمت در ميان حيوانات چند سلولي مشاهده شود.

اين فسيل در دوره کامبرين حدود 520 سال پيش در گل سنگها فسيل شده است و متعلق به گونه Fuxianhuia protensa است که از اجداد باستاني جانوران مفصل دار محسوب مي شود که امروز منقرض شده اند.

دوره کامبرين حدود 542 ميليون سال پيش آغاز شده و تا حدوداً 488.3 ميليون سال پيش ادامه داشته ‌است.

اين گونه قديمي ترين گونه در نوع خود است که از يک مغز پيشرفته و يک بدن ابتدايي برخوردار است.

اين کشف که در مجله نيچر منتشر شده نشان مي دهد که مغز حشرات از يک دوره ساختار پيچيده به ساختار ساده تري رسيده است، يعني درست برخلاف آنچه که تصور مي شود.

نتايج اين اکتشاف انقلابي در رابطه با تحول تکامل حشراتي است که امروز مشاهده مي کنيم. تاکنون دانشمنداني که درباره تکامل حشرات تحقيق مي کردند به دو دسته تقسيم شده بودند.

به گزارش مهر؛ يک گروه اعتقاد دارند که حشرات از همان اجداد خود تکامل يافته و موجب تشکيل گروه سخت پوستان شده اند، درحالي که گروه ديگر اظهار مي دارند که حشرات از نسل يک گروه از سخت پوستان هستند که آب شش پايان ناميده مي شود، گروهي که مي توان ميگو را در آن قرار داد.منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کشف فسيل مغز حشره 500 ساله نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کشف ، تکامل ، فسيل ، حشرات ،