مسبی
اگر آب روي لپ‌تاپ ريخت چکار كنيم؟!

اگر آب روي لپ‌تاپ ريخت چکار كنيم؟!

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: آسوک
گرچه بسياري از افراد مي‌دانند رطوبت، دشمن مدارهاي الكترونيكي است و سعي مي‌كنند در صورت امكان دستگاه‌هاي الكترونيك را از آن دور نگه دارند، ممكن است به هر دليل اين دستگاه‌ها كه وجودشان ديگر جزئي از زندگي انسان شده باز هم در معرض آسيب ناشي از رطوبت قرار بگيرد. عرق بدن، رطوبت هوا، نوشيدن در كنار اين دستگاه‌ها، غفلت‌ها و... مسبب چنين آسيب‌هايي خواهد شد.
اگر در آن شرايط قرار گرفتيد اطلاعات پي‌آمده ممكن است راهنمايتان باشد.

از نقش سرعت عمل و دقت غافل نشويد. بلافاصله مدار اصلي انرژي را از وسيله قطع كنيد. اگر موبايل است، حتي بدون خاموش‌كردن از راه فشردن كليد، سريع باتري را درآوريد؛ اگر صفحه‌كليد، رايانه است، كابل آن را از ورودي كيس خارج كنيد يا در صورتي كه نقطه اتصال كابل خارج از دسترس است، كابل برق رايانه را بكشيد؛ اگر لپ‌تاپ است، علاوه بر كشيدن كابل ورودي برق، بسرعت باتري را نيز درآوريد. با هر لحظه ديركرد امكان ايجاد يك اتصال حتي كوتاه در مدار و سوختن يا ايجاد اشكال در قسمتي از دستگاه محتمل‌تر مي‌شود. دستگاه را برعكس و از طرف صفحه‌كليد روي حوله يا پارچه‌اي قرار دهيد، ابتدا آن را روي آن بكشيد تا رطوبت و خيسي جذب آن شده، سپس ضرباتي كوتاه، نرم و آرام و آهسته بر پشت آن وارد كنيد.

دقت كنيد ضربه آسيب بيشتري به دستگاه وارد نكند. دكمه سشوار را روي هواي سرد بگذاريد و با حفظ فاصله اجازه دهيد باد خنك از منافذ صفحه‌كليد يا مجاري پشتي وارد دستگاه شده، كار تبخير و خشك‌ كردن رطوبت را سرعت بخشد.
گاهي مايع ريخته شده فقط روي سطح صفحه‌كليد پاشيده شده و جز رطوبت آب، املاح يا مواد دير خشك‌شونده به همراه نداشته است. براي خشك‌كردن دستگاه در اين مواقع نيازي به باز‌كردن اجزاي آن نيست.
پس از انجام اعمال ذكر شده، ساعتي بعد مي‌توان از دستگاه استفاده كرد، در غير اين صورت بايد اقدامات بيشتر و مطمئن‌تري انجام دهيد. اگر از طريقه باز‌كردن دستگاه آگاهي داريد، پيچ‌ها را باز كرده يا زبانه‌ها را جدا كنيد تا به بُرد صفحه دسترسي پيدا كنيد.
با اين كار قسمت‌هاي خيس‌‌ را بهتر و سريع‌تر مي‌توان خشك كرد. در غير اين صورت از كساني كه در اين كار تخصص دارند كمك بخواهيد.
بخصوص اگر مايع ريخته شده حاوي مواد دير خشك باشد از روشن‌كردن دستگاه يا اتصال آن به جريان انرژي تا زمان خشك‌كردن و نظافت كامل مدار، خودداري كنيد.

در صورت وجود مواد دير خشك شونده، مي‌توان از اسپري‌ها و دستمال‌هاي مخصوص نظافت مدارهاي الكترونيكي يا حتي دستمال‌هاي مرطوب حاوي نوعي الكل كه در داروخانه‌ها، سوپرماركت‌ها و فروشگاه‌هاي لوازم الكترونيك عرضه مي‌شود براي نظافت بهتر مدار استفاده كرد.
توجه داشته باشيد كه حتي قطرات عرق بدن و نم باران هم ممكن است به ايجاد اتصالي و خرابي دستگاه منجر شود. گوشي‌هاي موبايل بيشتر در اين شرايط قرار مي‌گيرد؛ بيشتر دقت كنيد.منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اگر آب روي لپ‌تاپ ريخت چکار كنيم؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: لپ تاب ، آب ريختن ، تميز کردن ، کامپيوتر