مسبی
چارلز فرانسيس ريشتر

چارلز فرانسيس ريشتر

ویرایش: 1391/7/20
نویسنده: سیما5862
وي لرزه شناس و ژئوفيزيک داني از ايالت اوهايوي امريکا بود. وي به خاطر ابداع مقياس ريشتر که در سال 1979 به مقياس بزرگاي گشتاوري ارتقا يافت، بسيار مشهور شد. اين مقياس، بزرگا و اندازه زمين لرزه ها را مشخص مي کند.
ريشتر با الهام از مقاله کيو واداتي در مورد زمين لرزه هاي کم عمق و عميق که در سال 1928 به چاپ رسيد، مقياس خود را ابداع و بعد از تکميل اين مقياس با همکاري بنو گوتنبرگ که با هم در موسسه تکنولوژي کاليفرنيا کار مي کردند، اولين بار در سال 1935 از آن استفاده کرد. وي فعاليت خود را در موسسه کارنگي در سال 1927بعد از دريافت پيشنهاد از رابرت ميليکان به عنوان دستيار پژوهشي وي آغاز کرد. در همين موسسه وي همکاري خود را با بنو گوتنبرگ شروع نمود.
آزمايشگاه لرزه نگاري انستيتو تکنولوژي کاليفرنيا قصد آغاز نگارش سلسله گزارش هايي از زمين لرزه هاي کاليفرنياي جنوبي را داشت و شديدا نياز به سيستمي داشت تا به کمک آن بتواند نيروي زمين لرزه ها را براي اين گزارش ها محاسبه کند. اين دو دانشمند با همکاري يکديگر مقياسي را اختراع نمودند که اين نياز را برطرف مي نمود و به مقياس ريشتر مشهور شد. اين مقياس بر مبناي اندازه گيري کمي جابجايي زمين به دليل امواج لرزه اي استوار بود که توسط کيو واداتي به آن اشاره شده بود.
آنها يک جفت لرزه نگار را براي اندازه گيري اين جابجايي طراحي کردند و يک مقياس لگاريتمي را براي اندازه گيري شدت بکار گرفتند. انتخاب نام "magnitude" براي اين اندازه گيري به علاقه دوران کودکي ريشتر به ستاره شناسي بر مي گردد، جايي که نيرومندي ستاره ها با بزرگاي آنها سنجيده مي شد. سهم گوتنبرگ در اين همکاري انکار نشدني است اما بيزاري وي از مصاحبه باعث شد تا نام وي بر روي اين مقياس باقي نماند.
بعد از انتشار مقياس ريشتر به صورت پيشنهادي در سال 1935 اين مقياس به سرعت براي اندازه گيري شدت زمين لرزه ها بکار گرفته شد.وي تا سال 1936 در موسسه کارنگي باقي ماند تا اينکه يک پست کليدي در موسسه تکنولوژي کاليفرنيا، يعني جايي که گوتنبرگ کار مي کرد، دريافت کرد. گوتنبرگ و ريشتر کتاب لرزش زمين را در سال 1941 منتشر کردند و ويرايش بازنگري شده آن را در سال 1952 ارائه کردند. در سال 1958 ريشتر کتاب لرزه شناسي مقدماتي را بر مبناي نکات آموزشي دوران دانشجويي خود منتشر نمود. وي در طول زندگي علمي خود مقالات بسياري را منتشر نمود که تاثير بسزايي در پيشرفت لرزه شناسي داشت.
ريشتر در خلال سال هاي 1959 تا 1960 به عنوان سفير علمي امريکا در ژاپن فعاليت مي کرد. ريشتر در خلال دوران فعاليت خود مشغول توسعه کد هاي ساختماني براي مناطق زلزله خيز بود. مقامات دولتي لس آنجلس در دهه 60 در اثر هشدار هاي ريشتر بسياري از تزئينات و قرنيس ها را از ساختمان هاي شهري برداشتند. بعد از زمين لرزه 1971 لس آنجلس تذکرات شهري ريشتر و هشدار هاي او اهميت خود را با جلوگيري از مرگ بسياري از افراد نشان داد. ريشتر در سال 1970 بازنشسته شد. وي در 30 سپتامبر 1985 بر اثر نارسايي قلبي در پاسادناي کاليفرنيا درگذشت.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهچارلز فرانسيس ريشتر
چارلز فرانسيس ريشتر
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


نيکي باقري (23:54   1391/8/25)

خيلي خوب بود. کد: 99


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چارلز فرانسيس ريشتر نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: زمين شناسي ، زلزله ، ريشتر ، زمين لرزه ، چارلز فرانسيس ريشتر ، ابداع مقياس زلزله ، ژئوفيزيک